Jiří Robenek je spoluzakladatelem Skautského krizového centra ve Zlíně, jež se například podílelo na tvorbě ochrany z celoobličejových masek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Skautští dobrovolníci opět nakupují seniorům, chystají i další pomoc

  • 1
Vznikli spontánně a v době jarní koronavirové krize pomohli tisícům lidí. Po ani ne půlroční pauze se dobrovolníci ze Skautského krizového centra Zlín opět mobilizují. Jeho členové opět nosí nákupy pro rizikovou skupinu obyvatel, kteří tak nemusí do přeplněných obchodních center nebo lékáren.

„Je to reakce na současný alarmující stav a narůstající čísla pozitivních na covid-19,“ zdůvodnil oživení krizového centra jeho zakladatel Jiří Robenek. „Vnímáme, co se děje v nemocnicích, zaregistrovali jsme také výzvy Zlínského kraje.“

Dobrovolníci působí ve Zlíně a okolí a věnují se především nákupům. Náplň centra však plánují rozšířit i o další činnosti.

„Pochopitelně největší problém teď mají nemocnice, ale bohužel nemáme odbornost na to, abychom mohli zastoupit zdravotnický personál,“ uvědomuje si Robenek.

„Kraj ale potřebuje vypomoct i v sociálních službách, hledá dobrovolníky na úklid, do stravovacích provozů nebo prádelen, kde je řada pracovníků v karanténě. Tady bychom mohli pomoci.“

Za první dva dny činnosti pomáhaly v centru asi dvě desítky lidí. Díky kontaktům vybudovaným na jaře však budou skauti v případě potřeby schopni celou síť výrazně rozšířit.

„Zatím ještě není odezva lidí tak velká jako na jaře,“ zmínil Robenek. „Je vidět, že strach z nemoci trochu opadl, ale může to být jen otázka času, než se to změní. Chceme být připraveni.“

Na jaře pracovalo pro krizové centrum více než sto dobrovolníků. Kromě nákupů se zapojili například do výroby a distribuce roušek nebo dodávek dalších ochranných pomůcek pro lékaře v kraji.

Lidé s žádostí o pomoc při nákupech mohou centrum kontaktovat telefonicky nebo přes facebookové stránky Skautského krizového centra.