Skanzen vzniká na okraji města směrem na Poteč. "Typické valašské chaloupky rychle mizí, skanzen by je pomohl zachránit," vysvětlil záměr předseda spolku Jižní Valašsko Miroslav Maňas.
Časově chce skanzen mapovat život od konce 19. století až do první poloviny minulého století.
Dobrovolníci už usadili první objekt - roubenou studnu, která původně stála na místě dnešního Podnikatelského centra. Její torzo spolku darovala valašskokloboucká radnice.
"Studna už byla v hodně špatném stavu, prohnilá, prolezlá červotočem. Byli jsme rádi, že jsme z ní mohli použít alespoň kolmé trámky. Asi jedna pětina je původní stará studna, zbytek jsme museli rekonstruovat. Na pokrytí střechy jsme použili tradiční štípaný šindel," přiblížil Maňas, který studuje historii na Ostravské univerzitě.
Čekají na územní plán
Studna není zahloubena. Spolek získal pozemek, na kterém chce skanzen postavit, jen formou bezplatné výpůjčky od místní radnice na deset let.
"Zatím není schválený územní plán, takže objekty stavíme tak, aby je v případně potřeby bylo možné přestěhovat," poznamenal předseda spolku.
Se skanzenem mají dobrovolníci velké plány. Už o prázdninách by měla vyrůst valašská salaš, příští rok slibují roubenou kapličku.
"Rádi bychom ji zasvětili svatému Prokopovi, který je patron zemědělců. Navíc naproti je kaple svatého Cyrila a Metoděje, tak bychom mohli dohromady slavit jednu velkou pouť," přeje si Maňas.
V plánu je i stodola. "Už se nám dokonce přihlásili lidé, kteří nám své staré stodoly nabízejí," neskrývá nadšení předseda dobrovolného spolku. Pozemek, na němž už zasadili oskeruše a moruše, chtějí také oplotit a pustit do něj ovce.