Bitku ve druhé třídě řešila inspekce, ředitel přišel o část odměn

  10:58aktualizováno  10:58
Šikanu museli před prázdninami řešit na základní škole na Uherskohradišťsku. Mohla to být jen banální roztržka mezi dětmi. Jenže skončila tím, že dvě dívky a dva kluci fyzicky napadli spolužáka. Pátý člen skupiny pak sepsal postup útoku na papír a někdo z nich připojil obrázek oběti s dírou v hlavě.

Budova základní školy v Polešovicích. | foto: obec Polešovice

Případ, na který nedávno upozornil regionální týdeník Dobrý den s kurýrem, se stal v dubnu ve druhé třídě základní školy v Polešovicích.

„Věkem aktérů i tím, že děti čin plánovaly, je neobvyklý,“ reagoval ředitel školy Radim Pikner.

Vyšetřování ukázalo, že napadený chlapec nutil jednu z dívek ke svatbě. S plánem se svěřil vyučující, ta si ale všimla, že dívka má slzy v očích a další přípravy zarazila. To se odehrálo několik dnů před útokem.

Že pak děti reagovaly nepřiměřeně, je patrné, a škola jim udělila kázeňské tresty. Zároveň věc šetřila školní inspekce, která shledala pochybení u ředitele školy.

„Situaci s žáky ani zákonnými zástupci neřešil včas a dohledy vykonávané nad žáky nebyly dostatečné a nemohly fakticky zajistit jejich bezpečnost,“ uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Zřizovatel, tedy městys Polešovice, ředitele potrestal srážkami z odměn. Zároveň ale jeho vedení neshledalo důvody jako dostatečné k odvolání.

Častější bývá šikana u starších dětí

Případ je tedy oficiálně vyřešený. Zároveň však nabízí pohled na šikanu ve školách. To, že se týká už osmiletých dětí, není výjimkou.

Odborníci se shodují, že věk agresorů se rapidně snižuje. V rámci republiky se s nimi setkávají na všech úrovních školního a někdy už předškolního vzdělávání, raný školní věk nevyjímaje.

„Vztahové problémy v kolektivech osmiletých dětí rozhodně bývají, i když ne vždy se jedná o šikanu. Případy, kdy se šikana potvrdí, však nejsou ojedinělé,“ upozornil ředitel společnosti Madio Petr Štěpáník.

Společnost působí v oblasti prevence napříč republikou.

Ve Zlínském kraji se ovšem případ přece jen vymyká běžnému stavu. „Častěji se šikana týká druhého stupně a středoškoláků,“ potvrdil krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík.

Už proto, že na prvním stupni jsou žáci víc pod kontrolou nejen během vyučování, ale také o přestávkách. Že je to nutné, ukázal právě případ z Polešovic. Třídní učitelka dětí byla v době útoku nemocná a ve třídě se střídali další vyučující.

Boj se šikanou učitelé označují za nikdy nekončící. Na prvním stupni je ještě dobře řešitelný. Podstatná je autorita vyučujícího, děti ho v tomto věku respektují a uznávají prakticky bez výhrad.

S vyšším věkem jsou útoky promyšlenější. Stále častěji se objevují problémy s kyberšikanou nejen mezi žáky a studenty, ale také té, která míří na učitele.

Řešení však často narážejí na reakce rodičů. Ti mnohdy problém bagatelizují. „Zřejmě si neuvědomují, jaké dopady to má na oběti,“ dodal Gazdík.

Všechny školy ve Zlínském kraji mají nastavené postupy, jak se šikanou nebo podezřením na ni pracovat. Obětem nebo svědkům takového jednání nabízejí možnosti, jak na problém upozornit. Instalují anonymní schránky důvěry, spolupracují s organizacemi, které se zabývají prevencí.

Víc než šedesát škol v kraji je zapojených do projektu Nenech to být. Jde o internetovou aplikaci, přes kterou mohou žáci a studenti anonymně nahlásit problém.

Pokud mají podezření rodiče, měli by se obrátit na třídního učitele a následně na vedení školy. Když stav neřeší, mohou kontaktovat Českou školní inspekci nebo krajského radního.

„Je důležité vybudovat co nejvíc možných cest, kterými se dá dospět k rychlé pomoci,“ řekl Gazdík.

  • Nejčtenější

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Američané nechtějí potraviny balit do recyklátu, říká šéf kartonové firmy

V roce 2013 začala v Zádveřicích na Zlínsku vyrábět kartonové obaly na potraviny a letos na podzim otevírá pobočku v...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Měl jsem strach, hájí se muž obžalovaný za zastřelení hosta v hospodě

Olomoucký krajský soud začal projednávat případ jednapadesátiletého Milana Sobotky, který loni v říjnu vstoupil v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čelní střet nepřežila mladá spolujezdkyně, tři další mladí se vážně zranili

Po převozu do nemocnice podlehla svým zraněním mladá spolujezdkyně cestující ve voze, který v Otrokovicích dostal smyk...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Při rallye zemřel divák, pozůstalým musí zaplatit provozovatel auta

Provozovatel závodního auta, které při nehodě na zlínské Barum Czech Rally v roce 2012 usmrtilo diváka, musí zaplatit...

Měl jsem strach, hájí se muž obžalovaný za zastřelení hosta v hospodě

Olomoucký krajský soud začal projednávat případ jednapadesátiletého Milana Sobotky, který loni v říjnu vstoupil v...

Opilec usnul na cizím autě, majitele pak honil s nožem v ruce

Až tříletý trest hrozí recidivistovi, který v opilosti usnul na cizím autě. Když jej později majitel vozu z kapoty...

Praktičtí lékaři získají více pravomocí, řešit budou cukrovku i demenci

Včasný záchyt demence, péče o pacienty s rizikem cukrovky, testy pro rychlé odhalení plicní embolie či hluboké žilní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz