ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David Port, MAFRA

ANO vypustí volby do Senátu ve Zlíně i Hradišti, nemá vhodné kandidáty

  • 19
Hnutí ANO nepostaví své kandidáty do podzimních senátních voleb na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Nenašlo nikoho vhodného a „formální“ kandidáty stavět nechce. Podle politologa možná i kvůli tomu, že hnutí Andreje Babiše nechce před následnými parlamentními volbami riskovat případnou porážku.

Nebývá zvykem, aby největší politická síla v Česku vynechala senátní volby v krajském městě. V případě hnutí ANO a Zlína to ale platí. A stejné to je i v Uherském Hradišti. V těchto dvou obvodech nebude mít ANO v říjnových volbách svého člověka. Podle svých slov nenašlo vhodné kandidáty, a než aby někoho stavělo jen pro formu, raději nebude mít nikoho.

„Je to škoda,“ reagoval krajský předseda hnutí Pavel Pustějovský. „Vyvíjel jsem poměrně významnou aktivitu, abych některé lidi přesvědčil. Komunikoval jsem se třemi lidmi, s některými i půl roku. Každý z nich měl nějaký důvod, aby do toho nakonec nešel,“ dodal.

Pustějovský otevřeně přiznává, že pro ANO jsou prioritou krajské a parlamentní volby. Na senátní hnutí takový důraz neklade. „Stavět kandidáta jen formálně nemá smysl. Když už, tak někoho silného,“ řekl regionální šéf.

První kolo voleb se koná 2. a 3. října, druhé 9. a 10. října. Do registrace kandidátů zbývá ještě měsíc, lhůta vyprší 28. července. Pustějovský proto nevyloučil, že se do té doby může ještě vhodný člověk objevit. Pokud ne, bude otázkou, jestli ANO podpoří jiného kandidáta.

„Je velice zvláštní, že nejsilnější strana v republice není schopna do senátních voleb někoho vyslat,“ poznamenal zlínský politolog Karel Kouba z Univerzity Hradec Králové.

„Možná uvažují marketingově tak, že by riskovali porážku, což by nepůsobilo dobře před následujícími poslaneckými volbami, které jsou pro ně nejdůležitější,“ naznačil (rozhovor na toto téma pod článkem).

Ve zlínském obvodě 78 obhajuje Tomáš Goláň za hnutí Senátor 21. V uherskohradišťském obvodě číslo 81 hazardní magnát Ivo Valenta za Stranu soukromníků ČR, který po měsících váhání sdělil, že do voleb skutečně půjde.

„S obhajobou senátorského mandátu počítám. Vážím si podpory, kterou mi lidé ze Slovácka vyjadřují. Oslovují mne, abych znovu kandidoval a nepřenechal funkci senátora ostatním,“ prohlásil Valenta.

Kandidáta ve Zlíně zatím nemá ani ČSSD

Před dvěma lety na Zlínsku v doplňovacích volbách po rezignaci Františka Čuby nasadilo ANO lékaře Michala Filipa, který se ovšem nedostal do druhého kola. Tomáš Goláň v něm porazil krajskou radní Michaelu Blahovou z KDU-ČSL, jež bude opět kandidovat. Při volbách v roce 2012 v tomto obvodě ANO svého zástupce nemělo.

Na Uherskohradišťsku hnutí ANO před šesti lety nasadilo pedagoga Zdeňka Botka, který také skončil v prvním kole. Do druhého se dostal jeho jmenovec a současný náměstek hejtmana Pavel Botek z KDU-ČSL, jenž prohrál s Valentou.

Na Zlínsku zatím nemá svého kandidáta ani druhá vládní strana, ČSSD. „Necháváme si ještě malý časový prostor pro dořešení této věci. Termín pro podání kandidátek vyprší na konci července. Počítáme s tím, že během dvou až tří týdnů to dořešíme,“ sdělil tajemník krajské sociální demokracie Tomáš Šenkeřík.

Ve Zlíně chce uspět rovněž ředitel zdejšího divadla a městský zastupitel Petr Michálek za STAN. Za KSČM jde do voleb vydavatel Jan Doleček, za SPD Tomia Okamury krajský předseda strany Radek Henner. Své lidi do voleb naopak nepošle ODS, jež podpoří Goláně, Piráti, ti zvažují stejnou podporu, a ani TOP 09, jež o podpoře jasno ještě nemá.

Pokud jde o volby na Uherskohradišťsku, senátora Valentu vyzve dlouholetý starosta Starého Města Josef Bazala z KDU-ČSL. Lidovci se netají ambicí zvítězit v obou volebních obvodech ve Zlínském kraji, kde jsou tradičně velmi silní.

ODS chce dostat do Senátu ředitele Uherskohradišťské nemocnice a nestraníka Petra Sládka. Sociální demokraty bude reprezentovat bývalý poslanec Antonín Seďa, SPD živnostnice Jarmila Blažková. Komunisté tady nejspíše vlastního kandidáta nepostaví, stejně jako Piráti. STAN a TOP 09 mají podpořit Bazalu.

Možná se bojí porážky, říká politolog

Vládnoucí hnutí ANO si chce v senátních volbách ušetřit porážku, nebo nenašlo vhodného člověka. To ale také má svou příčinu, jak říká zlínský politolog Karel Kouba z Univerzity Hradec Králové.

„Možná že to je strategická úvaha v tom smyslu, že hnutí ANO nebylo nikdy moc úspěšné v senátních volbách. V posledních i předposledních senátních volbách mělo vyšší očekávání, ale senátorů má jen pár. Senátní volby vyhrávají osobnosti, které jsou s regionem spojeny, a oni takové nikdy neměli, nebo neměli štěstí na to, aby je oslovili,“ uvažuje Kouba.

ANO si tedy může myslet, že by senátory Goláně a Valentu neporazilo?
Možná. Na druhou stranu jsem si počítal regresní model, podle něhož skutečnost, že někdo před volbami zastával senátní funkci, je nevýhoda. Vychází to tak statisticky. Důvodů může být více. Voliči často chtějí alternativu a zkoušejí nové strany a kandidáty. To je to věčné hledání alternativ a důsledek otřesu stranického systému v naší zemi v posledních deseti letech.

A co když hnutí zkrátka jen nenašlo vhodné kandidáty?
Ano, možná jen nikoho schopného nenašli, což je otázka nabídky politiků. Mnoho regionálních osobností si možná uvědomilo po všech kauzách ANO, včetně té poslední brněnské, že ANO není tou liberální stranou a protikorupčním hnutím, za které se vydávalo v době svého vzniku. Mnoho známých osobností nechce být spojováno s ANO, proto hnutí má problém někoho najít.

Myslíte, že osobnosti nemají zájem kandidovat za nejsilnější politickou sílu v Česku?
Když je někdo úspěšný nezávislý starosta a chce prorazit do Senátu, tak nemá důvod, aby se spojoval s ANO. Nedá mu to nic navíc pro dosažení úspěchu. Pomohlo by mu to v poslaneckých nebo krajských volbách, kde jsou společné kandidátky, v senátních volbách jsou ale kampaně extrémně personalizované, a vlastně bez programů. Pro část voličů může být značka ANO přítěží.

Pro část ovšem naopak nebude, ne?
Ano, ale tito voliči nechodí k senátním volbám s takovou četností. V senátních volbách bývá extrémně nízká volební účast, chodí k nim spíše vzdělanější voliči a spíše ve městech.

Potvrzuje se podle vás skutečnost, že hnutí ANO = jeho předseda Andrej Babiš?
ANO funguje organizačně jako franšíza, jako například McDonald's. V centrále vznikne značka a drobné sdružení lokálních elit si řekne, že by bylo dobré si tuto značku koupit. Jako se všemi franšízami však i tady vzniká problém s kontrolováním kvality.