Semafory u Napajedel brzdí řidiče. Zmizí za pár dní, na jaře se vrátí

  12:52aktualizováno  12:52
Cestování po hlavním tahu z Otrokovic do Uherského Hradiště zdržují semafory u Napajedel. Most je přitom opravený, ovšem silničáři na jeho otevření nemají povolení. Teď ho dostanou, ale na jaře začne oprava druhé poloviny mostu.

Řidiči, kteří jezdí na trase Otrokovice - Uherské Hradiště, musejí čekat v kolonách kvůli opravě mostu u Napajedel. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Přes dva měsíce se tam nic neděje, stavební práce jsou dokončené. Nechápu tam semafory jsou," postěžoval si řidič Milan Karásek.

Na mostě u Napajedel je průjezdný pouze jeden jízdní pruh. Na tom druhém stojí stavební buňka a u ní cedule s nápisem Technická přestávka.

Během dne se u semaforu tvoří největší fronty ráno a kolem čtvrté hodiny odpoledne. Čekají desítky řidičů. Cestou totiž denně projede přes 14 tisíc aut.

"Zdržuje to. Sice o pár minut, ale hlavně tady nikdo nic nedělá," konstatovala Anna Zdražilová, která musí pracovně každý den jezdit ze Zlína do Babic.

Pětiminutovému zpoždění se někteří řidiči začali vyhýbat tím, že semafor objedou přes Napajedla. "Provoz se tady určitě zvýšil. Nákladní auta sem nemohou, ale osobní ano," potvrdila starostka Irena Brabcová. Přesná čísla si obec ovšem teprve zjistí.

Úřední povolení dorazí už za několik dnů

Motoristům i obci by se brzy mohlo ulevit. Podle silničářů zmizí semafor v polovině února.

"Takové mám alespoň poslední informace," naznačil šéf zlínského Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. "Pak pustíme auta do obou pruhů," upřesnil.

Oprava mostu přitahuje nehody

U opravovaného mostu poblíž Napajedel se staly hned dvě vážnější nehody. Nejprve začátkem září čtyřicetiletý řidič z Přerovska v noci zřejmě přehlédl dopravní značení a zřítil se s vozem pod silnici, kde narazil do betonové zdi. Řidič na místě zahynul a dva spolujezdci byli zranění (více čtěte zde).

O dva týdny později v místě zúžení silnice do jednoho jízdního pruhu terénní vůz Land Rover Discovery narazil do betonového zábradlí. Oba lidé, kteří autem cestovali, vyvázli bez zranění (více zde).

Od podzimu loňského roku silničáři opravovali most. Podle jejich kontroly byl totiž ve velmi špatném stavu. Při známkování jako ve škole dostal pětku. Opravu potřebovaly hlavně nosníky. Když ale dělníci konstrukci odkryli, zjistili, že most je v ještě horším stavu, než si původně mysleli.

Práce tomu přizpůsobili a opravu poloviny mostu dokončili loni v listopadu. Museli však přepracovat původní projekt, což stavbu nezdrželo ani neprodražilo.

"Podstatný vliv to ale mělo na papírování," upozornil Chudárek.

Schvalování projektu i stavební řízení tak i dva měsíce po dokončení prací stále trvá. Silničáři proto nemohou úsek otevřít dřív, než k tomu dostanou oficiální povolení. "Most je bezpečný, stabilní, má dobrou únosnost, ale auta opravdu pustit nemůžeme," vysvětlil ředitel.

Úřední povolení by mělo dorazit za pár dní. Jenže už teď je jisté, že semafor se na stejný úsek znovu vrátí už na jaře. Tedy v době, kdy silničáři začnou s opravou druhé poloviny mostu. Ta by podle plánů měla trvat až do září.

"Vůbec z toho nemám radost," komentovala plány silničářů starostka Brabcová. Podle ní se kvůli tomu v obci znovu zvýší provoz. A cestu si tak budou krátit i nákladní auta. V Napajedlech sice nemají co dělat, ale jejich kontrola a pokutování jsou tady obtížné.

Po silničářích navíc bude starostka chtít, aby průjezd obcí opravili. Několik měsíců tudy totiž vedla objízdná trasa v době, kdy se opravovala silnice v Huštěnovicích. "Proto je průtah v čím dál horším stavu," dodala Brabcová.

Na hlavním tahu z Otrokovic do Uherského Hradiště budou u Napajedel semafory také letos.

Na hlavním tahu z Otrokovic do Uherského Hradiště budou u Napajedel semafory také letos.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Konec obálek, Hradiště chce své byty prodávat elektronickou aukcí

Ilustrační snímek

Uherské Hradiště může být prvním městem ve Zlínském kraji, které bude své byty prodávat prostřednictvím elektronické...

Odměna pro starostku Chropyně nebyla porušením zákona, rozhodl soud

Starostka Chropyně Věra Sigmundová (uprostřed) a dva tajemníci městského úřadu...

Zprošťující rozsudek vynesl kroměřížský soud v prvním ze dvou případů starostky Chropyně Věry Sigmundové. Obžalovaná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz