V lihové i metanolové kauze figuruje někdejší šéf Likérky Drak Pavel Čaniga jako svědek.

V lihové i metanolové kauze figuruje někdejší šéf Likérky Drak Pavel Čaniga jako svědek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Březina neměl na Likérku Drak vliv, byla moje, řekl u soudu Čaniga

  • 8
Sám je ve vazbě kvůli tomu, že měl ovlivňovat svědky ve prospěch Radka Březiny. U olomouckého soudu, který řeší obří nelegální sklady údajného šéfa české lihové mafie, však někdejší šéf Likérky Drak Pavel Čaniga figuruje jen jako svědek. Tvrdí, že s Březinou neměl téměř nic společného.

Radek Březina se spolu s mladším bratrem Tomášem a dalším mužem zpovídá ze skrytých zásob skoro dvou milionů litrů nezdaněného lihu v Olomouci, ve Valašském Meziříčí a ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Daňový únik vyšetřovatelé vyčíslili na téměř půl miliardy korun.

Systém lihového byznysu už v pondělí u soudu důkladně popsal Březinův bratr Tomáš, který mimo jiné prohlásil, že nezdaněný líh se vozil z firmy Morávia-Chem z Hrobic u Slušovic, kterou údajně jeho bratr skrytě vlastnil, do Likérky Drak ve Chvalčově, kde z něj vyráběli alkohol (podrobnosti z jeho výpovědi čtěte zde).

Také za Likérkou Drak měl podle Tomáše Březiny skrytě stát jeho bratr. Čaniga však u soudu popřel slova Tomáše Březiny i informace z policejního vyšetřování, že byl v čele likérky pouze nastrčený.

"Slyším, že se to říká, ale Radek Březina neměl na řízení likérky vliv," prohlásil Čaniga a zdůraznil, že pouze on byl vlastníkem a jednatelem Likérky Drak.

S Březinou prý řešili jen automaty na alkohol

Pokud prý s Radkem Březinou něco probíral, týkalo se to automatů na alkoholické výrobky, s nimiž Likérka Drak začala.

"Ale to byl jen podnikatelský záměr, který jsme spolu řešili," poznamenal Čaniga.

Podle Tomáše Březiny však jeho bratr také kvůli chvalčovské likérce dokonce investoval nemalé prostředky do kampaně proti nelegálním výrobcům lihu a jeho dovozu z Polska.

"Ostře bojoval proti uvádění nelegálního lihu na trh, aby Likérka Drak mohla lépe prodávat legálně i nelegálně," prohlásil Tomáš Březina.

"To je jeho tvrzení. Já se nikdy nelegální výrobou nezabýval," ohradil se Pavel Čaniga.

Byli jsme jednou z nejhlídanějších likérek

Přiznal, že nakupoval líh i od Morávia-Chemu, ale o tom, že by se tam měl líh fiktivně denaturovat, prý nic nevěděl.

"Vždycky všechno šlo přes celníky. Byli jsme jednou z nejhlídanějších likérek, celníci tam byli 24 hodin denně. Když ne, bylo všechno zaplombované," upozornil někdejší šéf Likérky Drak.

Sám je po policejním zátahu z ledna letošního roku ve vazbě kvůli údajnému ovlivňování svědků ve prospěch Radka Březiny (více o zásahu čtěte zde).

"Vyčetl jsem to z usnesení policie, ale není to pravda," prohlásil u soudu Čaniga. Přiznal, že se potkal s manželkou Radka Březiny, která mu sdělila, že lidé u výslechů lžou, ale Čaniga tvrdí, že ho k ničemu nenabádala.

Také konec jeho byznysu souvisí s metanolovou aférou, ačkoliv za její způsobení stejně jako Březina stíhaný není, byť se smrtící směs objevila v lahvích s etiketami jeho likérky (více o tom čtěte zde).

"Když vznikla kauza, média rozkřikla, že za to může Likérka Drak a Čaniga. Lidé přestali odebírat náš alkohol a museli jsme skončit. Celníci mi odebrali licenci a koncem listopadu jsem ukončil činnost," řekl u soudu Čaniga, který údajně Likérku Drak prodal firmě Mersy za cenu, na niž si přesně nemohl vzpomenout, ale asi za 3,5 milionu korun. K úhradě peněz ale prý ještě nedošlo.

Jsem otec, odmítám vypovídat, řekl soudu Vladimír Březina

U soudu ve středu vypovídal jako svědek také otec obou obžalovaných bratrů Vladimír Březina, v jednací síni však strávil jen krátkou chvíli. Na otázku soudce, zda bude vypovídat, odpověděl odmítavě z důvodu, že je otcem obžalovaných.

Předtím se před novináři schovával za advokáty, byla na něm patrná nervozita, účast u soudu mu byla nepříjemná. Dokonce se dostal do rozepře s jedním novinářem kvůli tomu, že jej natáčel, a chtěl mu vzít telefon.

Soud bude pokračovat výpověďmi svědků do pondělí. Odročen bude poté zřejmě na začátek července. A nejspíš se ještě protáhne, požádováni jsou i noví svědci.

"Hodláme navrhnout řadu dalších svědků i těch, kteří vypovídají v paralelní trestní věci," řekl obhájce Filip Opatřil. Jeho klient Radek Březina ve středu požádal o osobní výslech všech znalců, kteří zpracovávali znalecké posudky.

,