Březina se na svobodu dostal dřív, než soudy rozhodly v dalších kauzách, v nichž je stíhán. Rozsudek v případu vynášení informací z Celní správy má zlínský krajský soud naplánován na 25. června. Rozhodnuto definitivně není ani v případu ovlivňování svědků.
Březina si trest naposledy odpykával ve věznici v Rapoticích, z toho důvodu o jeho žádosti rozhodoval Okresní soud v Třebíči, a to ve čtvrtek minulý týden, vyplývá z portálu ejustice. Rozhodnutí nabylo téhož dne právní moci.
Podle soudce byl podmíněně propuštěn z výkonu trestu, neboť splnil všechny zákonné podmínky potřebné pro vyhovění jeho žádosti.
Soud zastavil stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků![]() |
„V jeho případě byl konec výkonu trestu odnětí svobody stanoven na den 25. října 2025, pro případné osvědčení byla odsouzenému stanovena zkušební doba v trvání 24 měsíců, za současného stanovení dohledu probačního úředníka, dále mu byla uložena přiměřená povinnost podle svých sil nahradit škodu, kterou způsobil trestnou činností, a rovněž tak mu byla k návrhu státního zástupce uložena přiměřená povinnost spočívající v tom, že nebude mařit probíhající trestní řízení ve věci vedené u Krajského soudu v Brně-pobočka ve Zlíně,“ shrnul soudce Machálek.
Třináctiletý trest za nelegální obchody s nezdaněným lihem Radku Březinovi pravomocně potvrdil olomoucký vrchní soud v červnu roku 2017, označil ho za hlavu zločinecké skupiny.
Soud tehdy jeho bratru Tomášovi, který získal status spolupracujícího obviněného, zvýšil trest o dva roky na šest let, který mu později na základě dovolání snížil Nejvyšší soud na 3,5 roku. Podmíněně propuštěn byl v listopadu roku 2018.
Odvolací soud rozhodl o propadnutí jejich majetku, žalobce jeho cenu tehdy odhadl na desítky až stovky milionů korun. Vrchní soud poslal do vězení i jejich další čtyři komplice.
Podnikatel z Kostelce u Zlína byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která téměř za 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Podle soudu připravila stát na daních o 5,6 miliardy korun. Nelegálně získaný líh ze společnosti Morávia-Chem pak na lihoviny zpracovávala nejen Likérka Drak, ale i další výrobci.
Celníky jsem obelstil, ne uplácel, tvrdí lihový boss a osočil žalobce![]() |
Březinovi původní třináctiletý trest uložený za obchodování s nelegálním lihem poté zpřísnil na 14 let a devět měsíců brněnský krajský soud, a to v kauze ovlivňování svědků.
Vrchní soud Březinovo trestní stíhání za ovlivňování svědků zastavil s tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. S tím ale nesouhlasili žalobci ani Nejvyšší soud. Letos v lednu vrchní soud toto stíhání zastavil pro neúčelnost, i proti tomu však nejvyšší státní zástupce podal dovolání, případ tak stále není rozhodnut.
Radek Březina je souzen i ve vedlejší větvi lihové kauzy, která se týká celníků. Případ projednává zlínský soud - tam navrhl státní zástupce Březinovi uložit 16 let vězení.
Jde o vynášení informací z Celní správy členům takzvané lihové mafie kolem Březiny v letech 2004 až 2012. Zlínský soud s vynesením rozsudku čekal právě na rozhodnutí vrchního soudu v kauze ovlivňování svědků. V plánu jej má 25. června.
2. května 2024 |