Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Masters of Rock začíná. Lákáme na exkluzivní koncerty, říká šéf festivalu

  10:03
Každoročně se snaží vymyslet koncerty, která se nebudou opakovat nikde jinde v rámci Česka i celého světa. „Letos se nám to povedlo beze zbytku,“ pochvaluje si Jiří Daron, ředitel agentury Pragokoncert, která pořádá festival Masters of Rock. Ten bude letos opět vyprodaný, do areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích od čtvrtka do neděle dorazí 25 tisíc rockerů.

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Narážíte hlavně na headlinera v podobě skupiny Sabaton, který odehraje unikátní koncert za doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, že?
Ano, toto vystoupení uvidí pouze návštěvníci Masters of Rock. Speciálně pro ně Sabaton vybrali kromě největších hitů i písně, které nikdy nehráli naživo. Aranžér Christofer Johnsson (Therion) je rozepisuje do not pro filharmonii a před koncertem se bude společné vystoupení zkoušet. Sabaton jsou profesionálové, do Zlína dorazili už v neděli, nacvičují ve Sportovní hale Euronics a ve čtvrtek dopoledne přímo v areálu likérky Rudolf Jelínek. Je to druhý exkluzivní počin Sabaton pro náš festival, kapela už pro něj před pěti lety složila píseň Far From The Fame o životním osudu leteckého maršála Karla Janouška, která se mimochodem stala i základem pro studiovou desku Heroes.

Pomyslně se tím završuje obdivuhodná cesta, kterou Sabaton na Masters of Rock urazili.
Je to jeden z nejkrásnějších příběhů, u jakého jsem měl v rámci branže možnost být. Sabaton byla začínající a naprosto neznámá skupina, které jsme dali první šanci prorazit. Začínali jako předkapela během turné Helloween a Gamma Ray po sportovních halách a zimních stadionech. Na Masters of Rock odehráli první koncert v brzkém odpoledni, na pódium pálilo sluníčko a zpěvák Joakim Brodén se mi s odstupem času svěřil, že si tenkrát myslel, že snad umře. Sabaton vždy odváděli práci na sto procent a začali na sebe nabalovat věrné fanoušky. Postupně rostli, vyprodávali kluby, na Masters už byli hvězdou dne a letos dosáhli prozatímního vrcholu. V březnu hráli pro 12 tisíc diváků ve vyprodané Tipsport areně v Praze a teď jsou headlinerem Masters of Rock, na který přijede 25 tisíc návštěvníků.

Byli pro vás první volbou pro pozici největší hvězdy přehlídky?
Jednoznačně. Ani jsem nepřemýšlel, jestli letos zkusit kontaktovat třeba Scorpions nebo Judas Priest. Věděl jsem, že se Sabaton se dohodneme na exkluzivní show v rámci celého světa. Masters of Rock je pro kapely pomyslným mistrovstvím světa, každý se chce ukázat v co nejlepším světle. Přijedou fanoušci z 38 zemí celého světa, akreditovaných je 80 zahraničních novinářů. Sabaton už je silná značka, která táhne a je o ni obrovský zájem.

Další exkluzivitou je příjezd skupiny Running Wild, která u nás hrála naposledy v roce 1991...
Jsem moc rád, že se je podařilo získat. Running Wild jsou v Česku naprostá legenda, v 80. letech tady měli mezi fanoušky kultovní postavení srovnatelné s Iron Maiden. Skupina stále vydává studiová alba, ale koncertů je jako šafránu. Hrají jen nejprestižnější festivaly. Slyšel jsem, že to souvisí i s tím, že kapelník Rolf Kasparek nesnáší cestování, nemá rád letadla a necítí se dobře ani v tourbusu.

V oběhu bude i limitovaná edice pivních kelímků

Do valašského městečka Vizovice je nejlepší na Masters of Rock přijet vlakem od Otrokovic, nádraží se nachází kousek od hlavní festivalové brány. Ve 2.15 hodin pojede speciální vlak, který fanoušky zaveze z Vizovic do Zlína. Po skončení nedělního programu vyrazí v 0.45 zvláštní spoj do Otrokovic a ve 4.31 pojede přímý vlak až do Prahy.

Parkování podél hlavní silnice I/49 je zakázáno. Auto bude možné nechat podél jedné strany cesty vedoucí směrem na Těchlovský kopec. Pozor, silnice od Zádveřic do Vizovic („stará zádveřická“) bude až po začátek cesty na Těchlovský kopec obousměrná a nepůjde na ní parkovat.

Cestou na Těchlovský kopec lze nechat auto podél silnice a na kopci najdete rozsáhlé louky k parkování. Dbejte dopravního značení. Během festivalu budou uzavřené ulice Štěpská i Říční a příjezdová cesta k hlavní bráně likérky Rudolf Jelínek až po železniční přejezd u firmy Sýkora.

Sehnat ubytování ve Vizovicích, Zlíně a okolí je prakticky nemožné, hotely či ubytovny bývají vyprodané dlouho dopředu. Stále je ale možnost zdarma využít oficiální festivalový kemp. Vstup do kempu je možný od středy od 10 hodin, ukončení stanování je v úterý v 10 hodin.

Tradičně bude v provozu hlídané parkoviště v areálu dřevoskladu. Kempovací areál je ve vlastnictví soukromé firmy, proto je zpoplatněn. Posádka auta má pobyt v ceně, stejně jako použití WC a sprch. Letos je travnatá plocha opět zvětšena.

Festivalový areál se otevře ve čtvrtek od 11 hodin, v pátek od 9 hodin, v sobotu a v neděli od 8 hodin. Hlavní plocha bude každý den uzavřena pro úklid hodinu po skončení programu. Zóny s WC a sprchami budou fungovat nonstop.

Vstupenky se vyměňují za festivalové náramky u kontejnerů s okýnky před vchody (jak od nádraží ČD, tak od podnikové prodejny Rudolf Jelínek). Držitelé e-Ticket je získají pouze u vchodu od nádraží.

Náramky můžete dostat už v úterý a středu od 10 do 22 hodin, vyhnete se tak frontám. Ve čtvrtek se vyměňují od 8, v pátek od 9 a v sobotu a neděli od 9.30 hodin. Pozor, děti starší tří let potřebují vlastní lístek. Mladším 12 let je vstup povolen pouze v doprovodu dospělé osoby.

Pivo se čepuje do vratných zálohovaných kelímků s očkem na připnutí. Vratná záloha je 50 korun. Kelímky se vyměňují při nákupu nového piva nebo se vrací záloha na dvou označených výkupních místech. Kromě kelímku pivovaru jde do oběhu i limitovaná edice reklamního kelímku Masters of Rock.

Oficiální shop se nachází kousek od vstupu od vlakového nádraží, budou v něm v prodeji festivalové předměty, DVD z loňského ročníku i suvenýry vystupujících kapel. Velký zájem bývá o festivalová trička, která letos budou k dostání ve třech nových variantách. U vstupu od nádraží najdete také nonstop otevřenou úschovnu zavazadel.

Stejně jako každý rok i letos bude pro prvních 20 tisíc fanoušků, kteří projdou branami festivalového areálu, připraveno výběrové CD se songy účinkujících interpretů.

Jde o skupiny a interprety Sabaton, Running Wild, Kreator, Edguy, Epica, Dee Snider, Stratovarius, Sepultura, Pain, Delain, Moonspell, Pretty Maids, Rage, Crematory, Death Angel, Almanac, Battle Beast a Bohemian Metal Rhapsody. Zdarma se bude rozdávat také speciální singl se třemi písněmi projektu Bohemian Metal Rhapsody.

Novinky se týkají odpočinkové a zábavní zóny. Zůstává zde střelnice, Urban Zone, zábavní park Pepsi Coly nebo bungee jumping, ale místo Radegast Adrenalin parku najdou návštěvníci na louce u druhého pódia rozsáhlou a zastřešenou hospodu s pevnou podlahou a velkoplošnou projekcí hlavní scény. U pevných WC uprostřed likérky pak přibude další kontejner s tekoucí vodou.

O kapelu jste usiloval dlouho, jak se vám ji podařilo přesvědčit?
Byla to hodně složitá práce. Running Wild v posledních letech neměli žádného booking agenta, kontaktoval jsem je přes gramofirmu, která mi sehnala číslo na Rolfova kamaráda. Nikdy to ale nešlo, částka za jejich vystoupení byla astronomická. Až teď se nám to podařilo.

Headlinerem soboty jsou thrashmetaloví Kreator. To bude příjemné žánrové zpestření, ne?
Kreator letos vydali nové album Gods Of Violence a podle mnoha recenzentů jde o desku roku. Vedou žebříček i v magazínu Spark. Na turné mají velkou pódiovou show s pyrotechnikou, ohňovými efekty a super LED obrazovkami.

Celý festival pak v neděli uzavře Vince Neil, zpěvák slavných Mötley Crüe. I tuhle formaci jste opakovaně zvali, je to tak?
Ano, jenže i zde jsme narazili na velké finanční požadavky. Mötley Crüe už ukončili kariéru, takže jsem rád, že se nám podařilo získat právě Vince Neila, jenž sólově v Česku nikdy nevystupoval. Kromě svých písní zazpívá hlavně hity Mötley Crüe, které tvoří kostru jeho setlistu. Vince je typická hollywoodská superstar, nikdy jsem se s ním ještě nesetkal. Sám jsem zvědavý, jak bude působit.

Nedělní program bude hodně zajímavý, vystoupí i Dee Snider nebo Edguy...
Dee a jeho kolegové z Twisted Sister byli jedni z nejmilejších a nejpříjemnějších rockerů, s nimiž jsem se kdy potkal. Když u nás hráli, byli absolutně v pohodě. Twisted Sister už také nevystupují, nicméně Dee Snider zazpívá jejich nejznámější písničky. A Edguy? To bude podle mě vystoupení s nejlepší atmosférou během celého festivalu. Tobiase Sammeta, zpěváka a kapelníka Edguy i Avantasie, fanoušci milují. Je to nejčastěji vystupující muzikant v historii Masters of Rock. Edguy navíc přijedou oslavit 25. výročí a odehrají svoje největší hity.

Nečekáte, že bude Sammet v zákulisí lanařit Snidera a Neila do svého již zmíněného hvězdného projektu Avantasia?
Přišlo mi to jako vtipný nápad, naservírovat mu je v jeden den na festivalu. (úsměv) Dee Snider už na jedné jeho desce zpíval, třeba se dočkáme dalších songů Avantasie s ním a Vincem Neilem. Oba nyní nevystupují se svými domovskými kapelami a mají více volného času. Tobiasovi jsem už takto v minulosti lehce pomáhal s Ericem Martinem a Sharon den Adel. (úsměv)

Co další kapely? Nemá smysl rozebírat každou zvlášť, ale na koho byste speciálně upozornil?
Za zmínku stojí nizozemská Epica, jejíž kariéra jde stále nahoru. Mají krásnou zpěvačku Simone Simons a propracovanou show s holografickými efekty. To je můj tip na výborné vystoupení. Doporučuji i Saxon, což je jedna z kapel zakládajících Novou vlnu britského heavy metalu, kam patří i Iron Maiden či Judas Priest. Saxon na Masters of Rock ještě nikdy nehráli. Premiéra čeká i dánské hardrockery Pretty Maids nebo italskou Lacunu Coil. Naopak ve Vizovicích už zdomácněli Stratovarius, kteří mají početnou základnu příznivců, nebo Moonspell, což bude parádní zakončení pátečního programu. DVD zde budou natáčet Almanac a svoje koncerty zaznamenají i další formace. Uvidíme, která z nich pak vystoupení na Masters of Rock zveřejní.

GLOSA: Masters of Rock už nemá kam růst. O lístky bude čím dál větší boj

Zajímavostí je účast Sepultury, která měla původně hrát v červnu v Plzni na Metalfestu. Proč nakonec zamířila na Masters of Rock?
Přesunuly se termíny celého turné kvůli koncertům v USA. V Plzni proto vystoupili bratři Cavalerové, kteří působili v původní kapele. Vtipně to glosoval jeden fanoušek: „Super výměna, Sepultura za Sepulturu!“ Bude to další ze špičkových thrashmetalových koncertů, stejně jako vystoupení Death Angel. Z tohoto žánru vozíme v posledních letech do Vizovic hodně velká jména.

Po Sabaton se ve čtvrtek představí Pain. Nechystá se hostovačka Joakima Brodéna? Už si to vyzkoušeli i na desce...
Kdo zná dramaturgii Masters of Rock, tak asi tuší, že termín Pain nebude náhoda. (úsměv) Peter Tägtgren z Pain dělá Sabatonu producenta, kluci jsou kamarádi. Uvidíme, zda dojde k nějakému překvapení pro fanoušky.

Na festivalu se představí i dva členové Nightwish. Marco Hietala doprovodí Delain a Erno Vuorinen přijede s Brother Firetribe. Za normálních okolností by jejich účast nebyla reálná, že?
Využili jsme toho, že Nightwish mají letos pauzu. Když jsou v plném zápřahu, nikdo z jejich členů si nemůže dovolit dělat hostovačky u jiných skupin. Moc se těším na Marka, což je obrovský sympaťák a také skvělý zpěvák. Bude to netradiční host koncertu Delain. I tohle je další unikátní věc.

Co české kapely? Poprvé bude k vidění tuzemský projekt Bohemian Metal Rhapsody.
Vymyslel jej bubeník Citronu Radim Pařízek a za mikrofon se postaví Lucie Bílá, Honza Toužimský, Kamil Střihavka nebo Tanja. Doprovodí je živá rocková kapela, violoncellové kvarteto a dětský pěvecký sbor. Zpívat budou jak svoje písně, tak i nově napsané songy.

Pikantní bude i úvod festivalu, který obstará vzpomínka na letos zesnulou folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou. Jak to bude vypadat?
Jarmila Šuláková se zapsala nesmazatelně do historie Masters of Rock a mysli jeho návštěvníků. V roce 2009 slavila na Ronnie James Dio Stage své 80. narozeniny, kytici jí předával kytarista Rage Viktor Smolski a aplaudovalo 25 tisíc dojatých fanoušků metalu. Jarmila Šuláková ve valašském kroji pak promluvila k metalovým fandům tak krásně a mile, že tento okamžik patří k těm nejemotivnějším zážitkům z Masters vůbec. Proto jsme požádali skupinu Fleret a její dceru Zuzanu o odehrání koncertu „Vzpomínka na Jarmilu“. Na LED obrazovkách pojede sestřih záznamu z tohoto legendárního vystoupení i s poselstvím Jarmily k metalistům, co tehdy stáli pod pódiem.

Co pro vás znamená, že druhý rok po sobě máte vyprodáno?
Je to důkaz, že jako pořadatelé jdeme správnou cestou. Ještě lepší by bylo dostat se na úroveň německého Wackenu, který oznámí termín, dá do prodeje 80 tisíc vstupenek – a za pár týdnů nejsou. (úsměv)

Neplánujete, že byste vstupné zdražili? Mohli byste si pak dovolit lepší kapely, ne?
Výrazná většina návštěvníků jsou Češi a nevím, co by říkali na to, kdybychom po nich chtěli vstupné jako má Sweden Rock Festival ve výši 260 euro (přes 7 tisíc korun). Pořád se držíme toho, že nabízíme kvalitu za velmi rozumnou cenu.

Jak budou letos vypadat oblíbené autogramiády?
S výjimkou tří až čtyř kapel dorazí všichni. Někdy je to složité, skupina třeba přiletí do Vídně, cestuje, musí se ubytovat, nachystat na vystoupení... Kolikrát je to dost hektické. O to víc si cením kapel, které si na autogramiádu vyhradí více času a dají najevo, že jsou zde pro fanoušky. A právě takovou kapelou jsou Sabaton! Budou mít ve čtvrtek nahuštěný program, ještě ráno budou zkoušet a pak se připravovat na náročnou show s orchestrem, ale kvůli fanouškům zůstanou o den déle a autogramiádu udělají v pátek. A co víc, bude trvat dvě hodiny. Na tom je krásně vidět, jaký vztah mají ke svým příznivcům a že jim chtějí maximálně vyjít vstříc. Klobouk dolů před takovým přístupem.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Kroměříž

Výsledky pro: Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín, Vsetín, Hluk, Kunovice, Uherský Brod, Osvětimany, Suchá Loz, Rožnov p. Radhoštěmostatní

  • Nejčtenější

Jiří Čunek je druhý. Na volitelném místě bych dostal hlasů víc, míní

Mile překvapený je z výsledku voleb lídr vsetínské kandidátky hnutí ANO Pavel Bartoň. Ve volbách získal 2 196...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič souzený za smrt dvou silničářů se omluvil rodinám, vinu ale odmítá

Okresní soud v Uherském Hradišti začal projednávat případ Poláka Adriana Wróbela, který je obžalovaný kvůli loňské...

Znovuzrození rivality. Hokejisty Zlína a Vsetína čeká po letech derby

Hokejové derby mezi Zlínem a Vsetínem je zpátky. Ožívá tak dávné soupeření obou klubů, které začalo v 90. letech....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sprejer v důchodovém věku čmáral na billboardy u cesty velké písmeno Z

Velké písmeno Z čmáral na předvolební billboardy šestašedesátiletý sprejer ve Zlíně. Co tím chtěl vyjádřit, nesdělil....

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Krajští politici chtějí posbírat hlasy také v komunálních volbách

Radní Zlínského kraje se chtějí podílet i na řízení měst a obcí. Někteří jsou na předních místech volebních kandidátek....

Přišel čas na spojování obcí? Lidé nemají zájem je vést a spravovat

Jiří Přecechtěl hodlal po dvaceti letech skončit ve funkci starosty Bělova na Zlínsku, současně s místostarostou. Oba...

Lídr zlínské ODS Goláň kritizoval Babiše, teď vyjednává koalici s ANO

Senátor a lídr ODS ve Zlíně Tomáš Goláň je kritikem Andreje Babiše. Obviňoval ho ze střetu zájmů nebo daňových podvodů....

K návštěvníkům parku promlouvají zrcadla, využívají unikátní technologii

Encyklopedie, film i nevšední instalace zrcadel. Moderní multimediální expozice připomínající první zmínku o Zlínu před...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...