Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Inspiraci pro vznik skanzenu v Rožnově našel Jaroněk ve Švédsku

  20:12
Před sedmdesáti lety zemřel spoluzakladatel rožnovského skanzenu Alois Jaroněk. Muzeum v přírodě zřídil s bratrem Bohumírem v roce 1925. Jeho původní podoba byla podstatně skromnější než ta současná. Návrh na podobu skanzenu údajně zaujal i Ferdinanda d’Este.

ALOIS JARONĚK. Se svým bratrem Bohumírem stál u vzniku rožnovského skanzenu, který byl otevřený v roce 1925. Nápad převzal po návštěvě Švédska, kde je nejstarší přírodní muzeum na světě. | foto: archiv Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Rád cestoval, pracoval jako keramik a výtvarník. Na Valašsku je však Alois Jaroněk známý především jako spoluzakladatel Valašského muzea v přírodě.

Myšlenka na založení skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm se zrodila na začátku minulého století. Jaroněk totiž během svých cestovatelských výprav navštívil mimo jiné švédský Skansen, muzeum pod otevřeným nebem nedaleko centra Stockholmu na ostrově Djurgarden.

Alois Jaroněk

Narodil se 16. června 1870 ve Zlíně. Vystudoval odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí. V roce 1909 přišel spolu se svým bratrem Bohumírem do Rožnova pod Radhoštěm, kde zřídil uměleckořemeslnou keramickou a gobelínovou dílnu. O dva roky později oba sourozenci založili Valašský muzejní a národopisný spolek, jehož hlavním cílem byla výstavba Valašského muzea v přírodě. K samotnému založení muzea ale došlo až v roce 1925. Alois Jaroněk zemřel 31. října 1944 v Rožnově pod Radhoštěm.

„Právě tady vzniklo nejstarší muzeum v přírodě na světě. I odtud si přivezl mnoho poznatků,“ uvedla etnografka Valašského muzea v přírodě Lenka Kučerová.

V roce 1911 Alois se starším bratrem Bohumírem založili Valašský muzejní a národopisný spolek. A jeho prostřednictvím se pustili do ambiciózních plánů na vybudování skanzenu.

„Zakládání muzeí a snaha o zachování dědictví předchozích generací představovala obecný ráz tehdejší doby,“ vysvětlila Kučerová.

Návrhy na podobu budoucího muzea ztvárnil Bohumír Jaroněk v řadě svých skic a maleb. Ty se dokonce dostaly i na výstavu do Vídně a traduje se, že obraz s nápadem muzea tam upoutal samotného Ferdinanda d’Este, který prý spolku přispěl na odkoupení staré rožnovské radnice částkou osm tisíc korun.

Následná první světová válka snahu spolku na zřízení přírodní atrakce na východní Moravě překazila, naštěstí ale jen dočasně.

Prvními stavbami byly radnice a Billův dům

Rožnovský skanzen slavnostně otevřeli až v roce 1925. Bratři Jaroňkovi tehdy pohotově využili přípravy prvního valašského folklorního festivalu Valašský rok. A prosadili, aby se slavnosti konaly už v areálu nově vzniklého muzea.

Skanzen tehdy vypadal o poznání skromněji než dnes.

„Prvními stavbami byly radnice a měšťanský Billův dům, které se do areálu muzea přesunuly z rožnovského náměstí. Doplnila je zvonička z Dolní Bečvy, kříž a studna,“ vyjmenovala Kučerová.

Ještě za Aloisova života se pak areál rozrostl o Vaškovu hospodu, fojtství z Velkých Karlovic a za druhé světové války i o kostel svaté Anny z Větřkovic.

Jeho vysvěcení v roce 1945 se však Alois Jaroněk už nedožil. Zemřel 31. října 1944 v Rožnově. Jeho hrob dnes najdou návštěvníci skanzenu na Valašském Slavíně, kde odpočívá i jeho bratr Bohumír. Ten zemřel už v roce 1933.

Majetek po obou sourozencích připadl jejich sestře Julii, která už v předešlých letech na chod muzea dohlížela. Před svou smrtí v roce 1945 odkázala téměř celé rodinné jmění právě muzeu v přírodě.

Některé z uměleckých předmětů dnes vlastní i Muzeum regionu Valašsko.

Bratři do Rožnova přesunuli dílnu z Meziříčí

Alois Jaroněk je také známý díky svým výtečným keramickým a výtvarným pracím. Navrhoval i gobelíny a nábytek.

Zájem o umění měl v jeho rodině hluboké kořeny. Otec pracoval jako barvíř, matka pocházela z rodiny výrobce varhan. Strýc maloval obrazy v kostelích.

Ve Valašském Meziříčí bratři Jaroňkovi založili keramickou, porcelánovou a gobelínovou dílnu, kterou roku 1909 přenesli do Rožnova.

„Dílna dala práci mnoha regionálním umělcům, kteří se díky ní mohli uživit a svá díla v lázeňském městě prodávat,“ připomněla Kamila Valoušková, historička umění z Muzea regionu Valašsko.

Sám Jaroněk se pak ve své tvorbě výrazně inspiroval lidovými náměty. „Podobně jako architektu Jurkovičovi nebo slováckému malíři Uprkovi se mu povedlo posunout je na vyšší formu,“ doplnila Valoušková.

  • Nejčtenější

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Bílých Karpatech zachránili stoletý dům. Hotovo měli za tři měsíce

Starý dům ve středu obce Suchá Loz ve Zlínském kraji představoval ideální místo pro prezentaci regionálních...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Mezi zákrokem policistů a úmrtím Roma z Teplic neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze znaleckého posudku,...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

Lidé s rakovinou se báli jít k lékaři, teď plní čekárny nemocnice

Bolest břicha, nadýmání, nevolnost či ztráta chuti k jídlu. Běžné příznaky, které se dají vysvětlit mnoha důvody, mohou...

Celníci měli krýt Březinovy kšefty, zda je postaví před soud, se neví

Letos na jaře chtěl žalobce poslat před soud tři celníky, kteří měli pomáhat lihovému bossovi Radku Březinovi ze...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...