Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Sčítání lidu pomůže plánovat budoucnost, na statistiku spoléhal i Baťa

  8:58
Správně nastavit veřejnou dopravu nebo pokrýt území Zlínského kraje sítí sociálních služeb. I k tomu jsou potřebná statistická data, která přinese letošní sčítání lidu. Celostátní akce začíná o půlnoci na sobotu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David PortMF DNES

K tomu, aby člověk mohl dostát zákonné povinnosti a zúčastnit se sčítání lidu je potřeba otevřít webové stránky www.scitani.cz a udělat si zhruba 15 minut času.

Oproti minulému ročníku, který se uskutečnil před deseti lety, je jiné. Poprvé v historii je totiž možné využít online verzi. Zároveň zůstávají k dispozici i papírové dotazníky.

„Data, která získáme ze Sčítání 2021, nám do budoucna ukážou, co je třeba naplánovat a udělat,“ vysvětlila ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve Zlíně Hana Hruboňová.

Konkrétně ve Zlínském kraji se informace ze sčítání využily třeba při vzniku strategie rozvoje celého území. Pomohly srovnat intenzitu dojíždění za prací mezi jednotlivými kraji, ale také určit centra, do kterých se nejčastěji dojíždí v rámci Zlínského kraje.

A to zdaleka nejsou jen velká města. Statistika umí jít až na úroveň mikroregionů.

„Při zjišťování mobility pracovní síly v regionu jsme analyzovali celou řadu aspektů, včetně vývoje trhu práce v kraji. Jiná čísla než ze sčítání v dané oblasti k dispozici nemáme,“ potvrdil vedoucí odboru strategického rozvoje kraje z Krajského úřadu Zlínského kraje Milan Filip.

Téma dopravy patří mezi nejzásadnější oblasti, jež mohou data ze sčítání ovlivnit. Zákon ukládá krajským úřadům povinnost zajistit dopravní obslužnost na území kraje a správně vyplněné dotazníky mohou pomoci k tomu, aby linky veřejné dopravy jezdily logicky, navazovaly na sebe a respektovaly časy, kdy jsou potřebné.

Velmi podstatné je v regionu také plánování sociálních služeb. Podle statistických projekcí má být ve Zlínském kraji v roce 2050 zhruba o 80 tisíc obyvatel méně než v současnosti. Zároveň dlouhodobě platí, že kraj je jedním z nejstarších a také nejrychleji stárnoucích. Tomu se musí v budoucnu přizpůsobit nabídka služeb.

„Údaje ze sčítání potřebujeme hlavně pro tvorbu analýz a plánů, podle který se budou sociální služby rozvíjet,“ potvrdila krajská radní odpovědná za sociální služby Hana Ančincová.

Statistiku využíval i Baťa

Současný trend péče o seniory je založený na podpoře ambulantních a terénních služeb, díky kterým mohou senioři zůstávat co možná nejdéle ve svém prostředí. S tím ale souvisí plánování těchto služeb tak, aby pokrývaly oblasti s poptávkou. Zároveň však nemohou zaniknout pobytová zařízení.

„Společnost by těžko mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace,“ upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček. „Výsledky pomáhají v mnoha sférách, například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů.“

Statistické údaje ostatně využíval i Tomáš Baťa při budování Zlína a svého obuvnického impéria. „Tomáš Baťa čísla miloval,“ připomněla Hruboňová. „A byla mu také nápomocna při přetvoření našeho velmi chudého regionu v prosperující oblast státu a celé Evropy.“

Zřejmě nejčastějším argumentem odpůrců sčítání je to, že úřady všechny potřebné údaje mají a stačí si je vyžádat.

„V registrech státu je skutečně celá řada informací a Český statistický úřad je maximálně využil, také proto letošní sčítání zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety,“ reagovala mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. „Bohužel spoustu dalších potřebných údajů opravdu nelze zjistit jinak než prostřednictvím celoplošného dotazování.“

Jako příklad uvedla informace o tom, jak se za uplynulých deset let změnilo složení a struktura domácností. Dotazník bude zjišťovat, jak domácnosti žijí, v jakém počtu, zda přibývá singles nebo spíš seniorských domácností, jaké jsou jejich potřeby, jestli je všude dobrá dostupnost zdravotnických zařízení, škol nebo sociálních služeb.

Papírové formuláře budou od 17. dubna

Možnost zařadit jednotlivce podle různých kategorií domácností je zcela ojedinělá. Nabízí souhrnný pohled na rodiny s dětmi, matky samoživitelky, osamocené seniory, nezaměstnané s dětmi nebo mladé rodiny.

Data ze sčítání využívají třeba i záchranáři pro plánování svých výjezdových míst. „V konečném důsledku sčítání přináší úsporu veřejným rozpočtům i firmám. Informace využívá nejen stát, ale zejména města a obce, firmy i jednotlivci,“ podotkla Voldánová.

Sčítání bude mít dvě varianty. Od soboty 27. března do 9. dubna bude přístupný online formulář na webu či v mobilní aplikaci. K přihlášení do formuláře je nutné zadat číslo občanského průkazu či cestovního pasu a datum narození.

Pro ty, kteří jej nevyplní, začne 17. dubna distribuce tištěných formulářů. K dispozici budou na kontaktních místech sčítání, například na vybraných poštách a pobočkách statistického úřadu.

Kromě toho je budou roznášet sčítací komisaři. Ti vždy oznámí dopředu datum a čas, kdy přijdou a formulář předají venku před domem i s odpovědní obálkou. Na ní bude předtištěná adresa, odeslání je zdarma. Odevzdat vyplněný tiskopis mohou lidé i na kontaktních místech.

Plošné sčítání lidu využívá mnoho států světa včetně většiny členů Evropské unie.

  • Nejčtenější

Slavia prý o odložení zápasu se Zlínem žádala. Liga to odmítá, Tvrdík zuří

Pět utkání 17. kola už Ligová fotbalová asociace (LFA) odložila, zápas fotbalistů Slavie ve Zlíně však stále v plánu...

Automobilový závodník Tlusťák otočil, přiznal se k daňovým únikům za 45 milionů

Automobilový závodník Antonín Tlusťák, který byl v roce 2010 vicemistrem Evropy, dosud v případu daňových úniků řešeném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Olomouc - Slovácko 1:1, zápas v bílé kulise nakonec vítěze nepoznal

Fotbalisté Slovácka nakonec na zasněženém Andrově stadionu remizovali se Sigmou Olomouc 1:1 a udrželi třetí místo v...

Desetileté dceři nařídila, ať jí pomůže ukrýt tělo. Za vraždu tchyně dostala 8 let

Brutální vraždu seniorky, k níž vedlo dlouhodobě problematické soužití rodiny, potrestal krajský soud ve Zlíně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékaři zlínské nemocnice couvli. Většina z nich výpovědi z přesčasů stáhla

Výpověď z přesčasů stáhlo 150 z 200 lékařů zlínské nemocnice, uvedla v úterý Česká televize. Učinili tak po sérii...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Zlínem a Otrokovicemi jezdí vánoční trolejbus, zdobí ho světelné řetězy

Vánočně nazdobený trolejbus letos poprvé vypravila Dopravní společnost Zlín Otrokovice (DSZO) na běžné linky. Až do...

Advent v kraji zpestří trhy a koncerty, ve Zlíně bude vánoční rozhledna

O víkendu se rozzáří vánoční stromy na náměstích většiny měst ve Zlínském kraji. Radnice chystají bohatý adventní...

Frekventovaná křižovatka u nadjezdu v Otrokovicích má být bezpečnější

Jde o vytíženou křižovatku, kterou nevyužívají pouze řidiči z Otrokovic. Leží na hlavním průtahu městem, vyjíždí se...

Jubilejní Valašský Mikulášský jarmek v Kloboukách dostal sněhovou kulisu

Celý rok pracuje Ilona Blažková z Velkých Pavlovic na tom, aby v zimě měla dost postaviček z kukuřičného šustí a mohla...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...