Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Vodní nádrže ve Zlíně: bahno, křoví a mizivé vyhlídky na zlepšení

  16:38aktualizováno  16:38
Kudlovská nádrž ve Zlíně i rybníky v místních částech Malenovice a Prštné jsou zanesené bahnem a jen stěží plní svoji funkci. Jejich obnova je však zatím nereálná.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Má sloužit k rybolovu a jako příjemné místo k procházkám. Jenže Kudlovská nádrž poblíž centra Zlína je špinavým a zarostlým místem, které okolí spíš hyzdí. Kvůli velkým nánosům bahna na dně přehrady je v ní i málo vody.

Na hladině stojí opuštěná loď, která dříve fungovala jako restaurace a teď je již řadu měsíců na prodej.

„Už dlouhé roky se mluví o tom, že se rybník vyčistí a stane se z něj konečně místo, za které se člověk nebude muset stydět,“ říká místní obyvatel Zbyněk Pánek. Jenže proměna je v nedohlednu. Problém je v tom, že správcem nádrže je Povodí Moravy, zatímco pozemky pod ní i v okolí vlastní město.

A magistrát se státním podnikem dlouhodobě nemůže nalézt společnou řeč. „V uplynulých letech jsme se správcem opakovaně komunikovali ohledně vyčištění vodní plochy, Povodí Moravy má však zatím jiné priority,“ poznamenal mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Náměstek: S místem se nic zvláštního vymyslet nedá

Povodí už před čtyřmi lety chtělo opravit bezpečnostní přeliv na nádrži, nedohodlo se ale s vlastníkem lodi a naplánovanou akci zrušilo. V současné době se nechystá ani oprava, ani čištění.

„Neplánujeme odstranění sedimentů z Kudlovské nádrže. Nejsme vlastníkem pozemků pod vodní zátopou, kterých se tato otázka týká,“ uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Nádrž je podle něj v „provozuschopném a bezpečném stavu“. Vedení radnice přitom tvrdí, že za vyčištění nádrže pravidelně lobbuje.

„Byl jsem už dvakrát v Brně na centrále Povodí. Zatím to troskotá na tom, že nejsou vypsané vhodné dotační tituly,“ konstatoval náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Nijak se nepromění ani nehostinné okolí nádrže. „Úprava zeleně včetně oplocení má smysl až po vyčištění nádrže,“ sdělila vedoucí radničního odboru životního prostředí Vladimíra Pavlovová. A z hladiny asi jen tak nezmizí ani loď, podle města má totiž majitel platné povolení od Státní plavební správy, což komplikuje snahu o odstranění objektu.

Povodí Moravy se nijak netají tím, že vodní plocha v centru Zlína pro něj nemá zvláštní význam. Nabízelo by se tak odprodat nádrž Zlínu, což však město kvůli předpokládaným vysokým finančním nákladům nechce. A o budoucí podobě a fungování nádrže magistrát nemá ani představu.

„Nádrž vznikla jako zdroj vody pro hasiče. Tento účel už neplní. Může zadržovat dešťovou vodu, ale je to jen malý objem. V podstatě se s tím místem nic zvláštního vymyslet ani nedá,“ sdělil Landsfeld s tím, že nejlépe bude zachovat stávající využití – pro rybáře a jako estetický prvek. „Rušit ji ale nechceme, ve Zlíně je takových nádrží nedostatek,“ dodal.

Problémy jsou i jinde ve městě

V podobně špatném stavu jako Kudlovská nádrž jsou však i další vodní plochy ve Zlíně – Prštenský a Malenovický rybník. Tyto patří Lesům ČR a působí na nich rybáři.

„Jsou tu pro nás ale velmi nevhodné podmínky. Kvůli vysokým nánosům bahna je tu výška hladiny jen padesát centimetrů,“ upozornil šéf zlínské pobočky Moravského rybářského svazu Michael Javora.

Podle něj není možné sem vysázet větší množství ryb, navíc zima pro ně může mít katastrofální následky. Hrozí, že v rybnících zmrzne všechna voda a ryby pomřou. „Je nejvyšší čas s tím něco dělat. Jsme rádi za každou vodní plochu, protože v okolí je jich zoufale málo. A s těmi, co jsou k dispozici, se navíc nakládá takto špatně,“ postěžoval si Javora.

Lesy ČR mají přitom na obou vodních plochách připraven záměr na vyčištění za miliony korun. Termíny však nejsou známy, obnově rybníků brání majetkoprávní spory.

„Pozemky pod Prštenským rybníkem jsou ve vlastnictví soukromých osob. Projednávají se výkupy, což je složitá a dlouhodobá záležitost,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

V Malenovicích zase Lesy jednají o převedení pozemků, které jsou v majetku Zlínského kraje.

Stav zlínských rybníků je alarmující i proto, že v posledních letech se kvůli suchu začalo mluvit o potřebě zadržování vody v krajině. A krajské město takových možností moc nemá.

„Ale vliv klasických nádrží na zadržení vody v krajině není vždy jednoznačný. Některé nádrže mohou zásadně měnit vodní režim řeky a mají spíše negativní vliv na životní prostředí,“ zmínila Pavlovová.

  • Nejčtenější

Z luxusního hotelu jsou dnes dětské lázně. Připomínají podmořský svět

Lázně pro děti už dávno nevypadají jako neosobní nemocnice. Naopak, lákají na veselé barvy a hravý design. Třeba v...

Ve zlínské restauraci našli oběšeného muže, kriminalisté nevyloučili vraždu

Coby možnou vraždu zatím kriminalisté prověřují nález oběšeného muže v jedné ze zlínských restaurací. Nařízená je...

Čechmánka soud dvakrát zprostil obžaloby, teď mu opět hrozí vězení

Přestože zlínský soud loni v březnu zprostil obžaloby Romana Čechmánka stíhaného za podvod, bývalému hokejovému...

Zabarikádovaný nájemník mířil na policisty mečem a nabitou kuší

Násilím museli vstoupit policisté do bytu v Kroměříži, jehož majitelka chtěla vystěhovat nájemníka. Muž se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlečka, po níž jezdily stovky lidí i letadla v bednách, míří do šrotu

Letošním rokem definitivně končí historie železniční vlečky, po níž kdysi jezdily tisíce pracovníků do letecké továrny...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Vlečka, po níž jezdily stovky lidí i letadla v bednách, míří do šrotu

Letošním rokem definitivně končí historie železniční vlečky, po níž kdysi jezdily tisíce pracovníků do letecké továrny...

Češi v době koronaviru pijí méně lihovin, říká šéf likérky Rudolf Jelínek

Šéf vizovické likérky Rudolf Jelínek Pavel Dvořáček popisuje, jak firma zvládala koronavirovou krizi, jak lidé během ní...

Sklárny zacílily na vinaře, vyvinuly skleničky tvarované podle odrůd

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, která je jednou z nejdéle fungujících v Česku, o tomto víkendu poprvé od...

Kraj nemá pro cennou Čiperovu vilu využití, Zlínu ji chce prodat

Památkově chráněnou Čiperovu vilu ve Zlíně, v níž působí zařízení pro děti v nouzi, chce kraj jako její majitel prodat...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...