Místo vzniku nové architektonické chlouby města a celého regionu se tak nyní schyluje k válce právníků, možná i soudu, ztrátě dotací a v krajním případě proměně celého areálu v obyčejné parkoviště.
Nový starosta města Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci) potvrdil, že situace je vážná. „Jsme v neustálém kontaktu s právníky,“ uvedl Kučera.
Historická investice malého valašského města je nejistá také proto, že náklady z původně odhadovaných 110 milionů by měly podle některých propočtů přesáhnout 360 milionů korun, což je více než polovina jeho ročního rozpočtu.
Radnice spojila pořízení nového centra s rekonstrukcí a přístavbou knihovny, a i když dotací do městské pokladny výrazně přibylo, finanční krytí stavby zůstává nejisté. Čerpání peněz je totiž vázané na termín dokončení, jímž je konec roku 2023. Dnes jsou ale na místě jen základové desky a současné odstoupení společnosti Navláčil od smlouvy další vývoj jen komplikuje.
Zlínská firma si navíc řekla kvůli růstu cen materiálů a inflaci o navýšení celkové ceny o 15 procent, což znamená dalších 37 milionů korun. „Od vypuknutí války na Ukrajině šly náklady nahoru,“ zdůvodnila marketingová šéfka společnosti Petra Navláčilová.
Lidovecký radní Jaromír Koryčanský, jenž se problémem projektu dlouhodobě zabývá, hodnotí situaci jako téměř beznadějnou.
„V říjnu jsme sice získali od zlínského hejtmanství příspěvek 15 milionů, ministerstvo životního prostředí nám uvolnilo dotaci 120 milionů a předtím jsme si ještě vzali úvěry ve výši 127 a 170 milionů. Jak se ale ukazuje, ani to nám nejspíš nebude stačit,“ konstatoval radní s tím, že očekává zdlouhavý proces. „Stojíme navíc na prahu zimy, kdy se stavět nemůže, a v novém roce 2023 práce do konce prázdnin neskončí,“ odhaduje Koryčanský.
Neměli jsme jinou možnost, uvedla firma
Dělníci opustili stavbu 10. června a od té doby nepokročili dál než k základům a položení inženýrských sítí. Firma tehdy odůvodnila pozastavení prací neshodou s vedením města na změně subdodavatele. Následně upozornila na desítky výtek k projektu, jež bývalý starosta Jiří Pavlica zpochybnil.
„Zatímco zhotovitel považuje projekt za vadný, městem oslovený architekt trvá na svém stanovisku, že se pokračovat může,“ komentoval srpnový požadavek společnosti Pavlica.
Firma za nejzávažnější nedostatky označila spornou hloubku vrtů pro tepelné čerpadlo, další připomínky se týkaly konstrukcí střechy či obložení. Vedení společnosti Navláčil ve vyjádření pro MF DNES uvedlo, že existence vad a nedostatků v projektu je natolik zásadní, že v pátek 4. listopadu muselo od smlouvy odstoupit.
„Neměli jsme jinou možnost. Dosud jsme neobdrželi ani opravenou projektovou dokumentaci. Dalším podstatným důvodem k odstoupení je neodsouhlasení změny poddodavatele dřevostavby ze strany objednatele,“ sdělili majitelé.
Město si zadalo právní analýzu a chce zkoumat možnosti na možné prodloužení termínu pro dotace. V tom případě by radnice mohla stavbu dokončit s novým dodavatelem, nejprve by ale musela vypsat nové výběrové řízení.
Situace, jež zatím nemá jasné a rychlé řešení, je těžkou ranou jak pro nové, tak i bývalé vedení města. Dlouhodobá kritika technicky i finančně náročné stavby sice pomohla uskupení Nezávislí Rožnováci, KDU-ČSL, ODS vyhrát zářijové komunální volby, ale neústupný postoj stavební firmy postavil novou koalici do situace, s níž si neví rady.
Hejtman bude prosazovat pokračování stavby
Nové vedení města kritizuje i hejtman a rožnovský zastupitel Radim Holiš (ANO), propagátor a původní iniciátor vzniku honosného kulturního centra se dvěma sály pro 340 a 120 lidí a venkovní scénou.
„Na ustavujícím zastupitelstvu nás nové vedení města bohužel neinformovalo, jaký je postoj nové koalice k pokračování stavby,“ říká Holiš. Osobně i společně se svými spolustraníky bude prosazovat, aby stavba dál pokračovala. Podle Holiše byla smlouva se zhotovitelem uzavřena tak, aby městu zajistila důstojný kulturní stánek a navíc v termínu.
Starosta Kučera reagoval poznámkou, že celý problém začal už na přelomu loňského a letošního roku, kdy se dřívější koalice ANO, Zdravý Rožnov rozhodla pro souběh přístavby knihovny a vznik kulturního centra. „Už tehdy tato akce vycházela na 360 milionů korun a každý věděl, že celková částka bude vyšší,“ líčí Kučera.
Společně se zástupci lidovců a ODS upozorňoval, že Rožnov nemá dostatek financí. Navíc se podle něj ukázalo, že bývalé vedení nemělo ani dostatek zkušeností, tudíž neřešilo komplikace v předstihu, ale za pochodu. Připomněl také, že radnice nejspíš už po červnovém zastavení stavby propásla možnost ukončit se současným dodavatelem spolupráci sama a vypsat nový tendr.
„I kdyby dnes stavba znovu započala, tak není vůbec jisté, jestli se termíny pro přiznání dotace stihnou. Neochota společnosti Navláčil stavět a promarněných pět měsíců nás možná připravily o sen řady Rožnováků mít nové kulturní centrum,“ shrnul Kučera.
31. srpna 2022 |