Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Hrkači nenahrazují zvony, které odletěly do Říma, ale vyhánějí zlo

  8:46
Ve Zlínském kraji se kdysi magické obřady v období kolem Velikonoc udržují i dnes. Nejrozšířenější jsou hrkači, kteří přitom nenahrazují zvony, které odletěly do Říma, ale ve skutečnosti vyhánějí zlo z vesnic, říká etnografka Alena Prudká.

V Koryčanech chodí hrkači jen v místní části Lískovec. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Před dvěma týdny vynášení Mařeny, nošení nového léta, svěcení kočiček, od čtvrtka hrkači, pletení tatarů a nakonec pomlázka. Zlínský kraj si tradiční zvyky hlídá. „Všechny spojuje to, že nejsou oficiálně organizované, jsou spontánní a lidi k tomu vlastně nikdo nenutí. Takový zvyk nezanikne,“ říká etnografka Muzea jihovýchodní Moravy Alena Prudká.

Jsou ale dnešní zvyky skutečně takové jako dřív?
Ne všude. Tradiční obchůzka hrkačů má víceméně pevně danou formu. Chlapecká skupina má svou hierarchii, své vedoucí, tedy kaprály, pány nebo pozorníky, a je omezená školní docházkou. Takto chodí kluci třeba na Klečůvce, Mladcové, v ­Tečovicích, Sazovicích, Rackové nebo ve Vysokém Poli a mohla bych jmenovat další a další obce. Ale není to všude stejné.

Etnografka Muzea jihovýchodní Moravy Alena Prudká

Etnografka Muzea jihovýchodní Moravy Alena Prudká

Jak to myslíte?
Někde se do skupinek zapojují i­děti, které ještě do školy nechodí, a pak se stává, že zpovzdálí mají dohled maminky. Občas se do průvodu připojí dokonce i malé holčičky. Ale zatím to jsou výjimky.

Připomeňte, jaký je vlastně prapůvod tohoto obyčeje?
Obchůzka hrkačů byla magickým obřadem. Hlučením se při obcházení celé obce mělo vyhnat všechno zlé a špatné. Proto kluci, aniž by tento původní význam znali, skutečně chodí po celé obci.

Fotogalerie

Ve Veletinách se zase scházejí u­ kapličky a modlí se. To k tomu patří?
Jistě. Často kluci vycházejí od kostela, od kříže, od zvonice, začínají společnou modlitbou, u křížů se zastavují, pomodlí se, někdy je s klapotem také obcházejí dokola. A stále platí, že stejně jako v minulosti si výslužku, tedy naturálie i peníze, vybírají až na Bílou sobotu.

Liší se obchůzky v obcích časově?
Ano, to není pevně dané, že by všude vycházeli ve stejnou hodinu. Také už se příliš nedodržuje společná svačina, natož že by u někoho společně přespali.

Vědí kluci, že ve skutečnosti nenahrazují zvony, které odletěly do Říma?
Ani ne. Když se jich zeptáte, tak znají právě tento důvod. Ale zeptáte-li se, proč nevynechají nejzazší konce obce nebo obcházejí s hrkáním i některé jednotlivé domy, jako třeba na Klečůvce, odpoví, že se to tak vždycky dělávalo. Ale právě tento prvek připomíná, že jde o vyhánění všeho zlého nejen z obce, ale i od domu.

Třeba po Zlíně ale hrkače asi nepotkáme. Proč?
Ještě začátkem století existují fotografie ze Zlína s houfem dětí s řehtačkami, s trakářky. Ale je pravdou, že pokud se dnes s klepáči potkáte ve městě, je to organizované a stojí za tím třeba folklorní soubor.

Není riziko, že vymizí i na vesnicích?
Myslím, že ne. Protože si to organizují sami kluci. Přistupují k tomu vážně a zodpovědně, ale částečně je to i zábava, která je i materiálně oceněna.

Dá se to říct i o dalších velikonočních zvycích?
Třeba mrskačka nebo šlahačka se ve městech také omezuje spíš na návštěvu rodiny. Přitom třeba ještě v­ sedmdesátých letech i tam chodily větší skupiny mládenců s velkým omašleným tatarem. Dnes už podobnou skupinku najdete spíš na venkově, ale také určitě ne všude.

Pořád se ještě někde polévá vodou?
To není tak časté. Třeba na luhačovickém Zálesí se to dělávalo. Jinde zase strkali děvčata přímo do potoka. Na Valašskokloboucku zase házeli kluci děvčatům do postelí mravence, ale to bylo spojeno s předvelikonoční obchůzkou.

Proč?
Aby byla děvčata celý rok svěží. Magickou sílu má i voda. S vodou je spojen především Velký pátek, potoční vodou se umývali nejen lidé, ale třeba i domácí náčiní, postříkal se dobytek. I při pondělním mrskání čerstvým proutkem se má na dívky a­ ženy přenášet míza, která je uvnitř větviček. Proto se říká, že je potřeba vymrskat každou, i starší ženu, aby takzvaně neoprašivěla a byla celý rok zdravá a svěží. Opět se v tom projevují staré magické praktiky.

Je v tom i takzvané nošení nového léta?
Na Smrtnou neděli se v řadě obcí vynášela Smrt, Mařena nebo Mařák. Za dědinou se vhodila do potoka, někdy i zapálila, a poté se děvčata vrátila do dědiny s ozdobeným májkem. Pak se říká Mařena ven, nové léto sem. Ale zdaleka tento zvyk není rozšířený tolik jako třeba hrkači. Opět je to stará magická praktika, s Mařenou se vyhání nemoc a zlo ven, zelený ozdobený mladý stromek přináší naopak nový život.

Jaký ze starých zvyků dnes už neznáme?
Kolem Velikonoc je ale magických praktik daleko víc. Na Bílou sobotu se u kostelů rozdělával „živý oheň“. V něm se opalovaly kousky dřeva a křížky z nich upravené spolu se svěcenými kočičkami zapichovali hospodáři na kraj osetého pole.

Proč?
Aby křížky ochránily úrodu. Ochrannou funkci mají i svěcené kočičky, které se v domácnostech zastrkávaly za krucifix, za svatý obrázek v kuchyni nebo se dávaly do chlévů. Jsou třeba zvyky, které sice vymizely, ale například ochranné křížky na poli máme z regionu doloženy ještě z padesátých let. Což je relativně krátká doba.

Průvod hrkačů procházel v minulých dnech několikrát Českými Budějovicemi (více zde):

Autor:

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Michal Berg, Alena Gajdůšková, Marie Pěnčíková, Radek Vondráček, Vladimír Zlínský, Libor Lukáš, Ondřej Benešík, František Elfmark

  • Nejčtenější

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Slavia - Slovácko 2:1, mistr slaví, ale v závěru se o výhru hodně bál

Slávističtí fotbalisté v sedmém kole první ligy zdolali Slovácko 2:1 a prodloužili svou neuvěřitelnou sérii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupil auto a hned s ním naboural. Vůz skončil na střeše, muž v nemocnici

Velkou smůlu měl v sobotu odpoledne muž na Uherskohradišťsku. Sotva si zakoupil auto od původní majitelky a vyjel s ním...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Zlínský kraj novou nemocnici nechce, peníze na stavbu použije jinde

Zastupitelé Zlínského kraje prodloužili investiční záměr nové nemocnice do roku 2040. Kraj potřebuje více času na...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Města ve Zlínském kraji si proti loňsku polepšila, mohou více investovat

Daňové příjmy měst ve Zlínském kraji byly v prvním letošním půlroce o něco vyšší, než většina z nich očekávala....

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...