Ve Zlíně by mohl být akvapark, není se kde bavit, říká lídr KSČM

  18:28aktualizováno  18:28
Komunisté před komunálními volbami ve Zlíně vedou skromnou kampaň, která bude stát maximálně devadesát tisíc korun. Přesto jejich lídr Stanislav Remeš doufá, že strana dosáhne lepšího výsledku než před čtyřmi lety, kdy získala tři křesla v zastupitelstvu.

Stanislav Remeš vede do voleb zlínskou kandidátku KSČM | foto: Jan Salač, MAFRAMF DNES

„Nepřemýšlím o tom, že by náš volební výsledek klesl, spíš naopak. Když děláme kontaktní kampaň na náměstích a v ulicích, neslyším moc kritických hlasů na naši adresu. Lidé jsou spíše vstřícní. Neodsuzují nás,“ říká šestašedesátiletý Remeš.

Chcete dořešit problematiku zlínských vodáren, které provozuje koncern Veolia. Myslíte si, že současná koalice STAN a ANO pro to nedělá dost?
Myslím si, že nedělá. Na zastupitelstvu nám vždycky řeknou, že to řeší právníci. Ale přesně nevíme, jaká situace vlastně je. Zástupci města by měli ostřeji vystupovat proti Veolii. Na druhou stranu si někteří jiní představují, že do vodáren přijdou a prakticky je znárodní. Myslím, že to tak ale udělat nejde. (Veolia provozuje Vodovody a kanalizace Zlína od roku 2004 – pozn. red.)

Co se tedy dá dělat?
Více tlačit na Veolii, aby se snížily její zisky a také cena vody.

V programu navrhujete výstavbu nových bytových domů. Zlín ale aktuálně nemá žádný volný pozemek. Máte představu, kde by mohly nové bytovky vyrůst?
To teď nedokážu říct. Je třeba prověřit územní plán a vytipovat pozemky, kde by to bylo možné. Město už ale moc pozemků nemá. Také proto zřejmě koalice nepostavila za poslední čtyři roky ani jeden byt. Je to škoda. Nějaké pozemky by se měly najít. Město by si pak domy mělo podržet a neprodávat je. Pomohlo by to mladým rodinám. Koalice tuto problematiku zanedbala. Potřebovali bychom alespoň sto nových bytů.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES přináší před komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října, sérii rozhovorů se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín) „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín)„Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21) „Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín) „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN)„Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě“

Aleš Dufek (KDU-ČSL)„Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic“

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých) „Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou“

Stanislav Remeš (KSČM)

Stanislav Skála (SPD)

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana)

Miroslav Chalánek (ODS)

Roman Kaňovský (ANO)

Pozn. Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Chcete stavět domy, ale nevíte kde. To nezní přesvědčivě.
Když bychom se do vedení radnice dostali, tak bychom to prověřili. Neděláme to jako ostatní, kteří na bilboardech slibují a garantují věci, které se snad ani splnit nedají.

Chcete, aby bylo MHD zdarma pro děti a seniory. Neuvažovali jste o tom, že by bylo úplně zdarma pro všechny?
Už před čtyřmi lety jsme prosazovali MHD zdarma pro děti a seniory, ale neprosadili jsme to. Vždycky nám to vedení města zdůvodnilo tím, že to z ekonomických důvodů není možné. Sociální demokracie, od níž jsem za poslední čtyři roky neslyšel, že by chtěla měnit jízdné v MHD, teď ale najednou chce hromadnou dopravu zdarma pro všechny. Musíme to tak brát. Je to trend. Nejen ve Zlíně, ale i v jiných městech. Myslím si však, že jsme byli první, kdo to prosazoval.

Pomohlo by to špatné dopravě ve městě?
Myslím si, že ano. Ve Zlíně není tak nebezpečně, aby děti nemohly jezdit trolejbusem do školy, rodiče je každý den vozit nemusejí. Můžeme to vyzkoušet.

Hodláte také zbavit město objektů, které narušují jeho vzhled. Můžete to upřesnit?
Mám na mysli třeba areál bývalé Družby, která dříve bývala centrem zábavy. Také budovu bývalého soudu, jež chátrá, a pozemek postupně zarůstá trávou a keři. To hyzdí město a není to dořešeno.

Stanislav Remeš

Narodil se v roce 1952 ve Zlíně. Vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu ve Zlíně. Pak se vyučil ještě prodavačem. Pracoval jako vedoucí prodejny potravin či v exportním skladu obuvi. Do KSČM vstoupil v roce 1952, je předsedou okresní buňky strany ve Zlíně. Poslední čtyři roky je městským zastupitelem. Je ženatý, má syna a dceru.

Jak to udělat s Družbou, když je v soukromých rukou?
Bohužel dnes město nemá páku na soukromníky, aby na ně mohlo zatlačit s tím, že si musejí dát svůj objekt do slušného stavu. Zřejmě by měl vzniknout nějaký zákon, který by jim to přikazoval. Na to bychom měli tlačit. Za chvíli by totiž město mohlo vypadat mnohem hůř než dnes. Radnice moc možností nemá. Torzo na Jižních Svazích město muselo koupit, aby s ním pohnulo. Třeba by mohlo koupit i Družbu a některé jiné objekty v dezolátním stavu. Peníze na to má, protože moc neinvestuje. Vyřešit by se mělo také Velké kino, které už je přes dva roky zavřené kvůli havarijnímu stavu.

Co chcete s kinem dělat?
Velké kino dříve bývalo středem dětského filmového festivalu a poslední dva roky sem přijíždějí hosté i diváci filmové přehlídky a kino je pořád zavřené. Je to ostuda Zlína. Příprava oprav jde velmi pomalu. Možná koalice čeká, až to vyřeší příští vedení města.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Jak podle vás poslední čtyři roky fungovala radniční koalice?
Nemůžu jen kritizovat, něco také udělala. Spravila třeba Mostní ulici, bohužel ale nezačala s opravou křižovatky ulic Březnická a Mostní. Důležité také je, že se zlikvidovalo torzo na Jižních Svazích. Problémů je ale poměrně dost.

Vadí vám, že nevzniklo ve městě něco nového, co by ho posunulo v jeho rozvoji dál?
Poslední čtyři roky se dělaly převážně jen opravy. Koalice zvolila politiku úspor. V současné době, kdy se ekonomice daří, by přitom bylo dobré investovat, aby se Zlín posunul dál. Ve městě by mohl být třeba akvapark. Navrhoval jsem to už dříve na zastupitelstvu, kde mi ale řekli, že město raději zařídí autobusy, které budou lidi vozit do akvaparku v Uherském Brodě nebo v Uherském Hradišti. Mohl by se postavit třeba na Vršavě, kde jsou ještě volné pozemky. Lidé se ve Zlíně nemají kde bavit.

Dotazník pro lídra

1. Co je podle vás hlavní problém Zlína
Doprava. Odpoledne jsou ve Zlíně vždycky velké zácpy. Měl by se naplánovat a postavit obchvat města, aby se situace zlepšila. Doprava se musí stáhnout mimo Zlín. Navrhujeme také, aby byla MHD pro děti do 15 let a pro důchodce od 65 let zdarma. Tím by se dopravě ulevilo.

2. Jak proměnit náměstí Míru?
Nejsem zastáncem toho, aby se park u náměstí zastavěl nějakými budovami. Náměstí je přes víkend bohužel mrtvé, moc se tam toho neděje. Potřebovalo by oživit. Dobré by bylo, kdyby se pak veřejnost mohla vyjádřit ke zpracovaným architektonickým návrhům.

3. Co by mělo vzniknout na místě po torzu na Jižních Svazích?
Mohl by se tam postavit domov pro seniory, třeba i s velkou jídelnou, kam by mohli chodit důchodci ze sídliště. Kolem by mohl být park a oddychová zóna. Možná by tam mohly být startovací byty. Určitě ale ne parkoviště.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich rekonstrukce?
Ano. Nebylo by to špatné. Na fotbalovém stadionu by se mohly dostavět i chybějící tribuny. Zimní stadion by se měl také opravit. 5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu? Vodárny má v nájmu koncern Veolia. Kdyby se vrátily městům a obcím, tak by to mohlo mít dopad na to, že se sníží cena vody. Zisky odcházejí pryč. Nebylo dobře, že jsme se vodáren zbavili. Nové politické vedení radnice by mělo víc tlačit na to, aby vysoká cena vody klesla.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Uherský Brod chce proměnit náměstí, první vize představili studenti

Jedna z možných podob proměny Mariánského náměstí v Uherském Brodě, kterou...

Vedení Uherského Brodu i jeho obyvatelé diskutují o potřebné rekonstrukci Mariánského náměstí, které je podstatnou...

Zloději vytrhli ve firmě trezory a sebrali přes milion korun

Pachatelé trezory nejprve vytrhli ze zdi a poté rozřezali.

O více než milion korun přišla firma ze Starého Města. Do jejího sídla se v noci vloupali zloději a po odpojení...

Náměstek ze zlínské nemocnice jde do Brna, ředitel se ucházel o Ostravu

Vlastimil Vajdák (vlevo) a Radomír Maráček jsou od začátku května členy...

Ekonomický náměstek Baťovy nemocnice ve Zlíně a člen jejího představenstva Vlastimil Vajdák se stal ředitelem Fakultní...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 37 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz