Měl přinášet potřebné informace, ale dlouhou dobu obyvatele spíš rozčiloval. Hlášení městského rozhlasu v Holešově bylo totiž na mnoha místech nesrozumitelné.
„Zvuk se tříštil, rozumět bylo každé páté slovo. Člověk musel vyjít na ulici, aby něco uslyšel,“ popisovala Jitka z Holešova.
Kvůli špatné kvalitě přenosu a nedostatečné aktuálnosti se holešovská radnice nedávno rozhodla hlášení zrušit. „Po dlouhém mapování situace vyhodnotilo vedení města přínos klasického hlášení rozhlasu z amplionu jako neadekvátní potřebám města,“ sdělila mluvčí zdejší radnice Hana Helsnerová.
„Hlášení rozhlasu bude ponecháno jako prostředek komunikace při krizových situacích a mimořádných událostech,“ doplnila.
V podobném režimu přitom už funguje několik měst ve Zlínském kraji, například Uherské Hradiště, Otrokovice či Rožnov pod Radhoštěm. I tady města systém využívají jen v případě nenadálých situací.
Informace pouze o zásadních akcích
Například v Hradišti využívají pouze varovací a informační systém. „V částech města Uherské Hradiště lze systém využít také k místnímu hlášení. Má však výhradně nekomerční využití,“ upřesnil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.
Město podle něj jedná o využití Mobilního rozhlasu, kde mohou lidé čerpat informace pomocí elektronických zařízení, jako jsou mobily či tablety. „Hlavními komunikačními kanály města jsou webové stránky města a také oficiální profily města na sociálních sítích,“ přiblížil Pášma.
Obecní rozhlasy odolávají internetu, část obyvatel však obtěžují hlukem |
Hlášení omezují i ve Vsetíně, kde jej používají převážně pro informování o velkých akcích, jež mohou mít vliv na omezení silničního provozu a podobně. „Primárně však městský rozhlas slouží ke krizovým účelům a jiná hlášení probíhají výjimečně po schválení vedením města. Jiná hlášení omezujeme na minimum,“ uvedla vsetínská mluvčí Jana Raszková.
Naopak v krajském Zlíně klasické hlášení rozhlasu zůstává. Magistrát je nechává na režii místních části, bere je jako zaužívaný způsob informování a o jeho zrušení neuvažuje.
„Jedná se převážně o nekomerční hlášení týkající se svozu odpadů, odstávek elektrické energie, deratizace nebo kulturně-společenských akcí, které se konají v dané místní části,“ informoval zlínský mluvčí Tomáš Melzer.
Investici do oprav se ve Zlíně nejspíš nevyhnou
I ve Zlíně se však množí stížnosti na kvalitu hlášení, na radnici je registrují. Město se snaží situaci napravit běžnou údržbou. „Máme uzavřenu rámcovou smlouvu o servisu a pozáručních opravách, snažíme se s dodavatelem závady řešit operativně,“ zmínil Melzer.
Větší modernizace se podle něj aktuálně nechystá. Systém ve Zlíně zahrnuje přes tisíc bezdrátových hlásičů a jeho výměna by byla finančně nákladná.
Radnice sázejí na sociální sítě, uživatelů přibývá i mezi seniory |
„V blízké budoucnosti, pokud budeme chtít udržet funkční systém na území celého města, čeká nás investice,“ naznačil mluvčí.
Ve Valašském Meziříčí za sebou rozsáhlou inovaci rozhlasového systému už mají. Trvala dva roky a skončila loni.
„Původní drátový rozhlas o délce cirka osmnáct kilometrů nahradil nový digitální systém s kvalitnější reprodukcí hlášení, moderním ovládáním a automatickou signalizací poruch,“ řekl starosta Robert Stržínek s tím, že výměnu má za sebou skoro 350 hlásičů s 900 reproduktory. Celá obnova vyšla na 17 milionů, větší část nákladů pomohla pokrýt dotace.
Jiné kanály? Aplikace či sociální sítě
A rozhlas se osvědčil nedávno při povodních, kdy lidem přinášel pravidelně informace o aktuální situaci. „Zde vidíme hlavní smysl celého rozhlasového a varovného systému,“ podotkl Stržínek.
Nový digitální varovný a informační systém chystají také například ve Valašských Kloboukách. Přestože ten stávající v minulosti prošel několikrát modernizací, už nedostačuje. „Nezajišťuje už na území města dostatečně kvalitní ozvučení, jeho drátové vedení je značně zastaralé a hlásiče fungují kvůli špatnému přenosu signálu v terénu dost nespolehlivě,“ sdělila mluvčí radnice Lenka Zvonková.
Zprávy z radnic chodí lidem na mobil, oni zase mohou upozornit na nešvary |
Nový systém má přinést bezdrátové hlásiče a kvalitní přenos zvuku. O tom, že by tu rozhlas omezili, nebo zrušili, neuvažují. „Považujeme jej za jeden z komunikačních kanálů, na které jsou určité skupiny obyvatel zvyklé a informace odtud čerpají,“ zdůvodnila Zvonková.
Kromě rozhlasu však radnice využívají i jiné platformy. Často jde o mobilní aplikaci Munipolis, webové stránky nebo sociální sítě.