Čechmánek půjde opět před soud, zprošťující rozsudek je zrušený

  9:56aktualizováno  9:56
Bývalému hokejistovi Romanu Čechmánkovi znovu hrozí, že půjde do vězení. Vrchní soud zrušil původní zprošťující rozsudek, podle něhož nepodváděl, i když několik firem svým podnikáním připravil asi o patnáct milionů korun.

Roman Čechmánek u zlínského soudu. (únor 2018) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Úleva Romana Čechmánka trvala jenom deset měsíců. Bývalý hokejový brankář, který se stal třikrát mistrem světa a má zlatou medaili z olympiády v Naganu, se opět strachuje, že by mohl skončit za mřížemi.

Soud ve Zlíně ho loni v květnu prohlásil za nevinného v případu, v němž je stíhaný za podvod, protože si nechal stavět své nemovitosti od firem, kterým pak nezaplatil. Čechmánkovo jednání tehdy soudce označil pouze za neetické.

Podle žalobce, který se na místě odvolal, to ale bývalý sportovec, který si hokejem mohl vydělat až čtvrt miliardy korun, dělal schválně. Firmy si měl najímat, i když věděl, že je ve vážných finančních potížích, takže nebude mít z čeho práci platit.

Fotogalerie

Vrchní soud v Olomouci teď původní osvobozující verdikt zrušil. A udělal to nekompromisně a ostře, v neveřejném jednání, což nebývá obvyklé.

„Chyby v rozsudku byly tak velké, že je nebylo možné napravit při veřejném projednávání,“ nastínil mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

„Podle nás je hodnocení důkazů soudem prvního stupně vadné, šablonovité a vnitřně rozporné, navíc ve věci bude třeba provádět také další dokazování,“ upřesnil Cik.

„Čekal jsem to, protože jde o složitou věc. Vrchní soud může mít na ledacos jiný názor než nalézací soud. Dalo se čekat, že budou chtít něco doplnit, někoho ještě vyslechnout,“ reagoval Čechmánkův obhájce Tomáš Štípek.

Nechtěl nikoho podvést, tvrdí obhájce

Podstata sporu už byla naznačená: jde o to, jestli Čechmánek chtěl firmy, z nichž některé svým neplacením dostal do existenčních potíží, skutečně napálit, nebo pouze neukočíroval své investování.

Bývalý skvělý hokejový brankář sám sebe staví spíše do role špatného podnikatele, který si nechal zle poradit. Tvrdí, že je obětí insolvenčního řízení, do něhož spadl, a potom už nemohl disponovat svým majetkem, který měl dříve mít větší hodnotu než jeho dluhy.

„Žil jsem dlouho v zahraničí. Jsem šokovaný českými zákony o insolvenci, které mě připravily o všechen majetek,“ zmínil Čechmánek, který několik let chytal v NHL, kde si vydělal spoustu peněz (více v článku Cítím se spíš poškozený, řekl u soudu Čechmánek stíhaný za podvody).

Rozjel ale mnoho investic najednou, což ho nakonec stáhlo ke dnu. Ve Zlíně stavěl pivovar s restaurací, v Holešově opravoval bytový dům, další nemovitost měl v Prostějově, koupil také část rekreačního objektu v Chorvatsku a apartmán v Čeladné. Když mu došly peníze, přestal platit. Ale dál stavěl.

„Není jediný bod, který svědčí o tom, že byl srozuměný s tím, že někoho podvede,“ řekl k původnímu osvobozujícímu rozsudku zlínský soudce Radomír Koudela.

Opíral se mimo jiné o posudek soudního znalce z oboru účetnictví, který potvrdil Čechmánkovu verzi, že sice nadělal dluhy přes sedmdesát milionů (patnáct milionů je žalovaných), ale jeho majetek měl hodnotu osmdesát milionů. K tomu má však odvolací soud vážné výhrady.

„Soud prvního stupně zcela nekriticky převzal obhajobu obžalovaného, že jeho nemovitý majetek výrazně převyšoval jeho závazky,“ reagoval Cik.

„Přitom ze znaleckého posudku vyplývá, že od června 2013 dochází k nárůstu neuhrazených faktur, k téměř úplnému zastavení plateb a v tomto měsíci došlo u obžalovaného k platební neschopnosti, o čemž svědčí i pohledávky uplatněné věřiteli v rámci insolvenčního řízení,“ upřesnil.

Výtek vůči původnímu rozsudku je více, takže Čechmánkovi opět začíná období nejistoty. Za podvod by mohl jít až na 10 let za mříže, o jeho osudu opět rozhodne pobočka brněnského krajského soudu ve Zlíně.

„Nechtěl nikoho podvést,“ zopakoval Štípek. „Kdyby to poškození vymáhali klasickou cestou, to znamená návrhem na vydání platebního rozkazu nebo žalobou o zaplacení, tak už peníze dávno mají. Ale tím, že tři poškození dali návrh na insolvenční řízení, tak jsou v situaci, že nemají nic oni ani pan Čechmánek,“ dodal Štípek.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Nefungoval mi mozek, řekl muž souzený za střelbu na šéfa své družky

Martin Havelka je obžalovaný z pokusu o vraždu zaměstnavatele své družky.

Olomoucký krajský soud začal projednávat případ Martina Havelky, který je obžalovaný z pokusu o vraždu. Podle spisu...

Čína chce česká letadla i rukavice, firmy ale zakázky jisté nemají

Malé sportovní letadlo Sport Cruiser vyráběné v Kunovicích.

Zboží vyrobené ve Zlínském kraji používají i obyvatelé Číny. Prosadit se na největším světovém trhu se ale podnikatelům...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz