Výroba respirátorů Spurtex ve zlínském SPURu

Výroba respirátorů Spurtex ve zlínském SPURu | foto: SPUR

Zlín pošle seniorům respirátory, dostanou jich zdarma pět do schránek

  • 7
Každému obyvateli Zlína staršímu sedmdesáti let pošle magistrát pět respirátorů. Rozhodli o tom zlínští radní. Město tak chce pomoci seniorům, aby lépe zvládli novou povinnost nosit ochranné pomůcky vyšší třídy.

Oslovili jsme zlínskou firmu Spur, která nám vyšla vstříc a darovala 50 tisíc nanorespirátorů kategorie FFP2. Dalších 17 500 kusů jsme od ní dokoupili,“ uvedl zlínský primátor Jiří Korec.

Dohromady magistrát předá seniorům zdarma 67 500 nanorespirátorů. Už je dostali lidé v domech s byty zvláštního určení a putovaly také k devíti poskytovatelům pobytových služeb. Dalším je Česká pošta dodá do schránek.

Školám v celém regionu zase respirátory předá krajský úřad. Ze Skladu státních hmotných rezerv dostal 193 tisíc respirátorů, které jsou určené učitelům středních, základních i mateřských škol, také speciálních škol nebo středisek výchovné péče. Každý by měl obdržet tři respirátory na týden.

Respirátory budou k dispozici také v Otrokovicích, a to lidem s nízkými příjmy, lidem v sociálním bydlení nebo v rámci potravinové banky. Předat mohou 500 respirátorů.

Na dodržování povinnosti dohlížejí ve městech policisté i strážníci. Zaměřují se na velké obchody, autobusová i vlaková nádraží či zastávky MHD.

Vakcínu dostala skoro třetina lidí nad 80 let

Ve Zlínském kraji je proti covidu-19 zatím očkováno 30 procent seniorů starších 80 let. V kraji jich žije asi 27 tisíc.

Očkováni jsou již lidé v pobytových sociálních zařízeních, v domech s pečovatelskou službou zbývá očkovat přibližně 1 200 lidí.

Vakcínu dostala také již větší část zdravotníků. Očkování skupiny I. A, do níž patří klienti a zaměstnanci pobytových sociálních služeb, zdravotníci a senioři nad 80 let, by mělo být hotové na konci března.

„Obyvatele upozorňujeme, vysvětlujeme a domlouváme, a když to nepomůže, přijde na řadu pokuta nebo oznámení správnímu orgánu. Ale dosavadní zkušenost ve Zlíně je taková, že lidé nosí ochranu úst a nosu i venku. Nemáme s tím problém,“ poznamenal ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

I samotní strážníci vyměnili roušky za respirátory. Kromě toho, že se při své práci setkávají s řadou lidí, komunikují například s komunitou bezdomovců, mezi nimiž jsou lidé nakažení koronavirem. Strážníci mezi ně z vlastní iniciativy rozdali 150 kusů roušek.

Díky daru jedné lékařky rozdávají respirátory bezdomovcům rovněž strážníci v Uherském Hradišti.

Zodpovědnosti návštěvníků si všímali i zdravotníci v krajských nemocnicích.

„Jediné místo, kde zvýšenou ochranu někteří nedodržovali, byl odběrový stan zlínské nemocnice. Možná si příchozí mysleli, že když jsou venku, že to není potřeba, ale i toto místo patří do areálu nemocnice a respirátor je tam povinný,“ upozornil mluvčí Baťovy nemocnice Egon Havrlant.

V lékárnách mají zásoby

Lékárny v kraji mají respirátorů většinou dostatek. Například ve Stanclově lékárně v Uherském Hradišti se dají koupit respirátory českých výrobců v různých barvách za 30 a 50 korun za kus. Také největší síť lékáren Dr. Max nemá s dodávkou problém.

„Je to proměnlivé, ale stále platí, že zásob máme dost a není důvod, aby lidé panikařili. Když se v lékárně vyprodají, tak je zase v řádu hodin nebo dne naskladníme,“ ujistil mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Ve čtvrtek doprodala své zásoby lékárna Rubus v Rožnově pod Radhoštěm. Další respirátory už má objednané a budou k dispozici na začátku týdne.

„Nakupujeme je ve větší míře od českých výrobců přímo z výroby, proto na ně musíme pár dní počkat,“ popsal majitel lékáren Rubus Jiří Malina.

„Zájem je obrovský. Tento týden jsme dostali 2 500 respirátorů a během dvou dní byly pryč. Přitom dříve jsme prodali za týden asi padesát. Ale je potěšitelné, že lidi se velmi ptají na kvalitu. Zajímá je více než cena,“ dodal.