Zastupitelé Zlína kvůli nesprávným otázkám odmítli referendum o vodárnách

  9:51aktualizováno  9:51
Referendum o tom, zda by se měly Vodovody a kanalizace Zlín vrátit z rukou koncernu Veolia městům a obcím, se konat nebude. Alespoň prozatím. Zastupitelé města návrh na jeho vyhlášení jednoznačně zamítli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hlavním důvodem pro odmítnutí návrhu bylo, že podle právních rozborů, které má radnice k dispozici (i z ministerstva vnitra), jsou dvě ze tří otázek, na něž měli lidé odpovídat, nesprávně položené.

„Musíme postupovat s péčí řádného hospodáře. Vyhlášení referenda by stálo milion korun, a pokud by pak někdo napadl otázky, soud by mohl říct, že je neplatné,“ uvedl primátor Jiří Korec (ANO).

„Navrhuji proto, abychom referendum nevyhlásili a soud nejdříve rozhodl o správnosti otázek. Pokud nám potom nařídí, abychom referendum vyhlásili, budeme to respektovat,“ doplnil.

Proti jeho návrhu byli pouze dva zastupitelé za SPD Tomia Okamury, přičemž jeden z nich, Pavel Sekula, návrh na vyhlášení referenda předložil.

„Je mi jasné, že dnes referendum neprojde, ale budeme chtít, aby bylo vyhlášeno s pomocí soudu,“ řekl před hlasováním Sekula.

Zlín není většinový akcionář, upozorňují právníci

Zlínské vodárny provozuje Moravská vodárenská, která je součástí koncernu Veolia. Sekulovi a dalším kritikům vadí, že soukromá firma čerpá z provozu značné zisky, zatímco vodárny, jejímiž akcionáři jsou hlavně města a obce, se musejí starat o infrastrukturu.

Proto byla v návrhu na vyhlášení referenda otázka, zda lidé chtějí, aby město Zlín jako největší akcionář uložilo na valné hromadě vodáren jejímu vedení, aby prosazovalo samostatné fungování. Druhá by spočívala v tom, zda má radnice vyměnit lidi ve vedení VaK.

Podle právníků, které město oslovilo, jsou ale dotazy v rozporu se zákonem. Zlín vlastní 47 procent akcií VaK Zlín, není tudíž většinový akcionář a nemůže o takových věcech rozhodovat sám.

„Město může pouze pověřit svého zástupce na valné hromadě, aby podal návrhy podle výsledku referenda. Úkolovat vedení VaK v žádném případě nemůže,“ podotkl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Sekula argumentoval slovy, že na hlasování nebývají všichni akcionáři vodáren a Zlín tak mívá většinu. Během měsíce se chce obrátit na soud, který by podle něho měl konání referenda umožnit. Kromě toho navrhl, aby město uspořádalo seminář, na kterém by zastupitelé získali potřebné informace k této problematice. S tím primátor Korec souhlasil.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Další z rubriky

Na Valašsku zazní z rozhlasu tlukot srdcí, připomene vypálené obce

Dobový snímek z Ploštiny, kde na konci války řádili nacisté.

Čtyři místa na Valašsku, která na konci druhé světové války vypálili němečtí vojáci, připomene v pátek nezvyklá pietní...

Zlín chystá v části Letná bydlení pro schizofreniky, obyvatelé jsou proti

V blízkosti zařízení Horizont na zlínské Letné má vzniknout 11 nových bytů pro...

Zlínská radnice oprášila starý nápad na vznik bydlení pro lidi se schizofrenií v části Letná. Plán však znovu vyvolal...

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Najdete na iDNES.cz