Zastupitelé Zlína kvůli nesprávným otázkám odmítli referendum o vodárnách

  9:51aktualizováno  9:51
Referendum o tom, zda by se měly Vodovody a kanalizace Zlín vrátit z rukou koncernu Veolia městům a obcím, se konat nebude. Alespoň prozatím. Zastupitelé města návrh na jeho vyhlášení jednoznačně zamítli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hlavním důvodem pro odmítnutí návrhu bylo, že podle právních rozborů, které má radnice k dispozici (i z ministerstva vnitra), jsou dvě ze tří otázek, na něž měli lidé odpovídat, nesprávně položené.

„Musíme postupovat s péčí řádného hospodáře. Vyhlášení referenda by stálo milion korun, a pokud by pak někdo napadl otázky, soud by mohl říct, že je neplatné,“ uvedl primátor Jiří Korec (ANO).

„Navrhuji proto, abychom referendum nevyhlásili a soud nejdříve rozhodl o správnosti otázek. Pokud nám potom nařídí, abychom referendum vyhlásili, budeme to respektovat,“ doplnil.

Proti jeho návrhu byli pouze dva zastupitelé za SPD Tomia Okamury, přičemž jeden z nich, Pavel Sekula, návrh na vyhlášení referenda předložil.

„Je mi jasné, že dnes referendum neprojde, ale budeme chtít, aby bylo vyhlášeno s pomocí soudu,“ řekl před hlasováním Sekula.

Zlín není většinový akcionář, upozorňují právníci

Zlínské vodárny provozuje Moravská vodárenská, která je součástí koncernu Veolia. Sekulovi a dalším kritikům vadí, že soukromá firma čerpá z provozu značné zisky, zatímco vodárny, jejímiž akcionáři jsou hlavně města a obce, se musejí starat o infrastrukturu.

Proto byla v návrhu na vyhlášení referenda otázka, zda lidé chtějí, aby město Zlín jako největší akcionář uložilo na valné hromadě vodáren jejímu vedení, aby prosazovalo samostatné fungování. Druhá by spočívala v tom, zda má radnice vyměnit lidi ve vedení VaK.

Podle právníků, které město oslovilo, jsou ale dotazy v rozporu se zákonem. Zlín vlastní 47 procent akcií VaK Zlín, není tudíž většinový akcionář a nemůže o takových věcech rozhodovat sám.

„Město může pouze pověřit svého zástupce na valné hromadě, aby podal návrhy podle výsledku referenda. Úkolovat vedení VaK v žádném případě nemůže,“ podotkl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Sekula argumentoval slovy, že na hlasování nebývají všichni akcionáři vodáren a Zlín tak mívá většinu. Během měsíce se chce obrátit na soud, který by podle něho měl konání referenda umožnit. Kromě toho navrhl, aby město uspořádalo seminář, na kterém by zastupitelé získali potřebné informace k této problematice. S tím primátor Korec souhlasil.

Autor:

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Hokejisté Plzně nasázeli Zlínu devět gólů, u šesti byl Gulaš

Plzeňský útočník Milan Gulaš, který v zápase nastřílel pět gólů.

Hokejisté Plzně si v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy s chutí zastříleli. Zlín deklasovali 9:2 a hned u šesti gólů...

Kladno i s Jágrem prohrálo v Třebíči, Budějovice uspěly v Porubě

Kladenský hokejista Jaromír Jágr v zápase v Havířově

Hvězdná jména v sestavě nepomohla hokejistům Kladna k bodovému zisku na ledě Třebíče, kde prohráli 3:5. V předposledním...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

V budově bývalého soudu by mohla být krytá tržnice, pošta nebo kanceláře

Bývalá budova soudu ve Zlíně.

Před čtyřmi lety zlínští radní odmítli prodat budovu chátrajícího soudu v centru Zlína za sedm milionů korun...

Uherskohradišťský Rochus potřebuje peníze na provoz, zatím pomohlo město

Na kopci Rochus nad Uherským Hradištěm postupně vznikají dřevěná hospodářská...

Všechny turnusy letošního letního příměstského tábora v uherskohradišťském Parku Rochus byly obsazené během pár dní....

Meziříčské Áčko nabídlo víkendovou péči o děti s autismem, jediné v kraji

Ilustrační snímek

Pobytovou odlehčovací službu pro děti a mladé lidi s poruchou autistického spektra (PAS) nabídlo začátkem roku Centrum...

Najdete na iDNES.cz