Zlín se po Holešově velmi pravděpodobně stane už druhým městem v kraji, kde lidé budou moci v referendu zakázat hazard. Jde však o to kdy.
Aktivisté ze sdružení Komunitní křižovatky už nasbírali přes 6 254 podpisů (deset procent voličů) potřebných k tomu, aby petici za veřejné hlasování o hernách projednalo zastupitelstvo, jež poté stanoví termín hlasování.
Ten bude kvůli potřebné pětatřicetiprocentní účasti voličů klíčový. Pokud bude totožný s termínem komunálních voleb, které se konají druhý říjnový víkend, má referendum šanci na úspěch. Jinak bude účast slabší a výsledek nejistý.
„Když zastupitelé vyberou jiný termín, ovlivní tím referendum, aby bylo neúspěšné. Dají tím najevo, že nechtějí, aby lidé rozhodovali bez nich,“ řekl šéf sdružení Komunitní křižovatky Tomáš Pasterný, který bude v komunálních volbách lídrem společné kandidátky Nezávislých, zelených a Pirátů (o jeho kandidatuře zde).
Náměstek primátora Ondřej Běták z hnutí STAN ale předpovídá, že z časových důvodů nestihne zastupitelstvo petici na svém zasedání 11. září projednat. Na kontrolu podpisů totiž zákon stanoví úředníkům lhůtu patnácti dnů. Návrh referenda pak musí ještě projednat rada.
„Myslím si, že se to nedá stihnout. Můžou nám pak sice vytýkat, že jim házíme klacky pod nohy, ale oni mohli začít se sbíráním podpisů mnohem dřív,“ vytkl aktivistům Běták.
Pasterný petici předložil kvůli urychlení věci už minulý týden v pondělí. Neměl ale dostatek podpisů, proto mu ji úřad vrátil. Opětovně ji podal v pátek odpoledne.
„Nikde není napsáno, že zákonná lhůta musí být využitá celá. Bude záležet na úřednících, jak budou rychlí,“ podotkl Pasterný, podle něhož město stojí na straně loterijních firem a provozovatelů heren.
ČSSD by spojení referenda s volbami nevadilo, ODS je proti
Hazard se tak ve Zlíně dostává do podobné fáze jako v Holešově, kde opozice válčí s koalicí kvůli termínu referenda. Vedení města prosazuje začátek září, kritici navrhují volební víkend.
V obou městech se také téma už zpolitizovalo, což je ve Zlíně ještě umocněno tím, že Pasterný před pár týdny oznámil svoji kandidaturu. Do té doby vystupoval jako „čistokrevný“ aktivista a podle politických konkurentů si tím připravoval půdu pro své volební angažmá a v podstatě už vedl kampaň.
„V jeho případě jasně vidím propojení aktivismu a politiky,“ prohlásil opoziční zastupitel Miroslav Chalánek z ODS.
Podle něj by se mělo hlasovat odděleně, aby v tom lidé neměli zmatek. „Pokud budou chtít lidé hazard zakázat, tak k referendu přijdou i v pozdějším termínu,“ uvedl.
Zlín má vyhlášku, která od příštího roku zakazuje hazard v centru i v okolí škol či nemocnic. Podle radních je to vhodné kompromisní řešení: herny nebudou tolik na očích a ubude jich, přitom z nich pořád půjdou peníze na sport či kulturu.
„Hazard nepovažuji za nic pozitivního, ale myslím si, že plošný zákaz by problém nevyřešil,“ souhlasí opoziční zastupitel za ČSSD Boris Popesko, jemuž by však spojení voleb a referenda nevadilo.
Podle náměstka primátora Aleše Dufka z hnutí Zlín 21 se vypsání referenda zvlášť městu neprodraží.
„I kdyby se konalo současně s volbami, muselo by město koupit navíc 72 uren a zřídilo by zvláštní komise. Ekonomické důvody tady nejsou,“ tvrdí Dufek.
Pasterný se svými lidmi pokračuje ve sběru podpisů pro případ, že jim úředníci z důvodu neodpovídajícího trvalého bydliště či duplicity některé neuznají. Takových může být podle zkušeností odjinud až deset procent. „Je třeba vytvořit rezervu 500 až 1 000 podpisů,“ naznačil Pasterný.