Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Sběr podpisů trvá. Referendum o nemocnici do voleb nestihneme, tvrdí Čunek

  13:19
Aktivisté, kteří chtějí všelidové hlasování o nové nemocnici ve Zlíně-Malenovicích spojit s říjnovými krajskými volbami, stále sbírají podpisy. Podle vedení kraje zabere příprava referenda více než 70 dní.

Takto měla vypadat nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Za týden mají odevzdat podpisové archy. Iniciátoři petice za vyhlášení referenda o nové nemocnici ve Zlíně-Malenovicích zatím nevědí, kolik mají hlasů, a spočítají je v polovině příštího týdne. V jakém termínu se historicky první krajské hlasování v České republice uskuteční, ale stále není jisté.

Zástupci Zlínského kraje teď tvrdí, že v termínu krajských voleb, které se uskuteční 2. a 3. října, nebude referendum možné.

„Kdyby donesli podpisy, řekněme do 20. července, tak jsme to mohli stihnout do voleb. Dnes, už jen kvůli zákonným lhůtám, to možné není. I když se vzdáme některých lhůt a zpracujeme to extrémně rychle, tak to stejně nepůjde,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek, který má krajské zdravotnictví na starosti.

Podle něj by kraj za uspořádání referenda v době voleb zaplatil sedm milionů, pokud by se konalo jindy, bylo by to 27 milionů korun.

„Není to pravda. Konzultovali jsme termíny s právníky, sami jsme si to počítali a oslovili jsme i Transparency International. Shodli jsme se, že když podpisy odevzdáme v polovině srpna a všechno bude v pořádku, tak by to kraj stihnout měl. Pokud si vymyslí obstrukce, je to jejich zodpovědnost,“ reagoval Ondřej Martínek, iniciátor petice a předseda spolku Zachraňme naše zdravotnictví.

Aby byl spolek úspěšný, potřebuje alespoň šest procent voličů z celého kraje, tedy asi 29 tisíc jmen. V referendu by se pak obyvatelé mohli vyjádřit, jestli chtějí novou nemocnici, nebo ne. Hlasování by bylo platné, pokud by se ho zúčastnilo alespoň 35 procent voličů.

Podle Transparency International se to stihnout dá

Krajský právní odbor lhůty kontroloval a hejtman na základě toho upozornil, že po započítání všech zákonných i administrativních lhůt by se referendum mohlo konat nejdříve ke konci října. Tedy za více než 70 dní od odevzdání podpisů.

Zákon o krajském referendu počítá s mnohem kratšími lhůtami, protože neřeší zpracovávání materiálů ani lhůty pro dodání usnesení. Podle něj má kraj 15 dnů na to, aby zkontroloval podpisové archy, které přinese přípravný výbor. Pokud by v nich našel chyby, má pak výbor minimálně sedm dní na nápravu.

Pak musí návrh bez vad projít radou, která ho předloží na nejbližší schůzi zastupitelům, kteří referendum vyhlásí. Usnesení ještě musí 15 dnů viset na úřední desce kraje a obcí.

Současně ale musí hejtman i starostové obcí stanovit minimálně 25 dnů před konáním referenda minimální počet členů volební komise a krajští zastupitelé ve stejné době určit výši odměny členům komisí. Z toho vyplývá, že nejpozdějším dnem, kdy by zastupitelé mohli referendum vyhlásit, aby se mohlo konat spolu s volbami, je 8. září.

Kraj si do doby přípravy zahrnuje třeba také pět dní na zpracování materiálu pro radní, desetidenní lhůtu ke svolání zastupitelů, pokud by se museli sejít mimořádně, nebo sedm dnů na oznámení starostům obcí. Jde o zažité administrativní lhůty.

„Je pravda, že je to natěsno, ale pokud by byl návrh v pořádku, nebylo by potřeba žádných oprav, tak by to měl kraj stihnout do voleb. Když bude mít dostatek podpisů obyvatel, kteří tak vyjádří svou vůli jít k referendu, pak by jeho vyhlášení nemělo nic bránit. Z našeho pohledu je to vhodný krok vzhledem k rozsahu plánované investice do nemocnice,“ upozornil Pavel Jiříček z Transparency International.

Zkracování lhůt ministerstvo vnitra nedoporučuje

Ministerstvo vnitra jakékoliv zkracování potřebných lhůt nedoporučuje.

„Vyhlášení a organizace krajského referenda jsou svázány řadou zákonných lhůt, které nelze zkracovat a jejich důsledné dodržování je žádoucí i z hlediska případného soudního přezkumu,“ upozornil Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva.

Zástupci kraje probírali organizaci referenda i s ministerstvem. Především proto, že by šlo o historicky první krajské hlasování v Česku.

Iniciátoři referenda začali podpisy sbírat na začátku května letošního roku. Pokud se jim nepodaří do konce příštího týdne najít dostatečnou podporu, jsou připraveni ve sběru hlasů pokračovat a referendum tak navrhnout i později.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíZlínUherské HradištěKroměřížVsetín, další

  • Nejčtenější

Revizoři zpřísňují kontroly respirátorů, agresivní cestující se s nimi hádají

Premium Starší žena sedící v trolejbusu se zaujetím mluví do telefonu a respirátor má přitom stažený pod bradou. Když ji na to...

ZVOLNĚNÍ: Hledá se odpadlík. Jágr brání Rytíře, ve Zlíně vládne paskvil

Věděli, že to bude fuška. Ale nejspíš nečekali, že až takhle náročná. Na dně extraligy od rozjezdu sezony zůstává Zlín...

Táta Škopek ze Slunce, seno. Skvělý herec a komik, který klamal tělem

Premium Stanislav Tříska nebyl „jen“ tátou Škopkem z filmové trilogie Slunce, seno. Třicet let hrál ve Zlíně divadlo a byl...

PONEDĚLNÍK: Stardance pro přestárlé. Jak dlouho může Slovácko zářit?

Že prý jsou přestárlí. Že prý nenahradí střelce Klimenta. Že prý nemají široký kádr. Že prý nezopakují jízdu za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komunisté mu sotva dovolili dělat došky, jako ředitel pak dokázal divy

Emeritní ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a Slováckého muzea v Uherském Hradišti Josef Jančář letos...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Svoje hry hrají jen masochisté, říká autor počítačových her ze Zlína

Nový magisterský obor s názvem Game Design, který letos otevřela Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše...

Vesnické obchody se propadají do ztráty, státní dotace jim nemusí stačit

Plný nákupní košík rohlíků, k tomu máslo, mléko nebo sýry. Obyčejný nákup, jenž na venkově nemusí být brzy...

Zařídím vám byt, slíbil mladík hendikepovaným. Za jejich peníze si užíval

Aby si přišel k penězům, neštítil se osmadvacetiletý muž ze Zlína zneužít poruchy intelektu dvou známých....

Lázně Luhačovice mají nového šéfa, ve firmě pracuje už čtvrt století

Když se před koncem srpna rozdělila největší lázeňská skupina, již tvořily provozy v Luhačovicích a Jáchymově,...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...