Rok po skandálu s týráním dětí opouští dětské centrum ve Zlíně ředitel

  10:14aktualizováno  10:14
Z Dětského centra Zlín, kterým před rokem otřásla kauza s týráním dětí, odchází ředitel Jiří Sýkora. Své rozhodnutí odůvodňuje vzpourou sesterského personálu. "Dotkla se jich některá opatření, která jsem zavedl, aby se situace nemohla opakovat," tvrdí Sýkora.

Pečovatelka Barbora Polášková se k týrání svěřených dětí u soudu přiznala (29. května 2013). | foto: ČTK

Surové zacházení se provalilo loni na začátku listopadu, pečovatelka Barbora Polášková, která děti bila, tahala za vlasy nebo s nimi házela, okamžitě skončila. Od soudu pak odešla s podmínkou a pětiletým zákazem práce s dětmi.

Případ týrání rozkryla oceněná komisařka

Zlínská komisařka Jana Chmelová je usměvavá mladá žena, čerstvá maminka a také třetí nejlepší policistka roku 2012. Celostátní ocenění, které nedávno získala, jí vyrazilo dech.

"Vůbec jsem nevěděla, že jsem nominovaná, od jara jsem totiž na mateřské dovolené," řekla Chmelová. U policie pracuje čtrnáct let a specializuje se na mimořádně závažné případy týrání, domácího násilí, pronásledování či znásilnění.

Loni na podzim rozkryla zatím největší případ týrání dětí, který dosud policie ve Zlínském kraji řešila – v Dětském centru na Burešově. A právě proto ji nadřízení do soutěže nominovali.

Na policii se tehdy obrátil ředitel dětského centra s podezřením, že jedna z pečovatelek dětem ubližuje. Tajně pak do místností, ve kterých podezřelá s dětmi trávila čas, instalovali kamerový systém. Stačily čtyři dny.

"Museli jsme to ukončit, přiznávám, že mi dělalo zle sledovat, co se tam děje," popsala situaci Chmelová. Důkazů pro soud už měli policisté i tak dost. Pečovatelka od něj odešla s podmínkou a pětiletým zákazem práce s dětmi. "Čekala bych, že ten zákaz bude delší, v tomto případě i doživotní," komentovala Chmelová.

Soukromí si střeží, agresivní zločinci, které odhalila, jí totiž čas od času vyhrožují. "Zrovna teď mám jednoho takového ve výkonu trestu," potvrdila.

Prozradila však, že k nápadu stát se policistkou ji inspiroval tatínek, sám kriminalista. Ke sboru pak nastoupila poté, co absolvovala Střední policejní školu v Holešově.

"Nemohli jsme se z toho vzpamatovat," vzpomíná její kolegyně Jitka Trčalová. Dodnes navíc chování bývalé kolegyně odnášejí a zažívají veřejné odsouzení.

Ředitel tehdy nařídil, že se všechny ostatní pečovatelky centra na Burešově podrobí psychotestům. Neprotestovaly, i když do té doby je nikdo nevyžadoval.

"Myslím, že by je měl podstoupit každý, kdo pracuje s dětmi. Bylo to náročné, testy trvaly čtyři hodiny," popsala Trčalová.

Uspěly všechny bez výjimky.

Probírat vztahy s odborníkem odmítly

S dalším nařízením už ale ředitel narazil, takzvané supervize sestry odmítly. Jde o setkání personálu se školeným odborníkem, na kterém se probírá situace na pracovišti, vztahy, ale třeba i vyhlídky do budoucnosti. V kostce tedy vše, co může pracovníky trápit. Nadřízení tam přístup nemají.

"Supervize se konaly dvě. Pak mi ale přišel e-mail, že jsou k ničemu a už na ně nikdo chodit nebude," popsal Sýkora. Podpis? Kolektiv sester. Jmenovitě se k tomu nepřihlásil nikdo. "Tak to tady chodí, nebyl to první anonym," dodal ředitel.

Kolektiv ale za špatný nepovažuje. "Dokonce bych řekl, že je výborný. Tímto způsobem to řeší jen pár lidí," hájí své podřízené.

O atmosféře, která v tu dobu v centru panovala, to však vypovídá. Že nebyla dobrá, zaznělo i u soudu s Poláškovou. Důvěra mezi vedením a personálem se ale podle některých zaměstnanců nezačala ztrácet vinou ředitele.

Nejistota a strach o práci

Trhliny dostala poté, co se začalo mluvit o transformaci zařízení. Ze zdravotnického se mělo stát sociální službou. S nápadem přišlo předchozí vedení Zlínského kraje. "Uvažovalo se o tom, ale nápad jsme opustili," potvrdila tehdejší krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Hana Příleská.

Vracet se k tomu nechce ani současné vedení kraje. Mezi zdravotními sestrami v centru to však vyvolalo nejistotu a strach o práci. Následovalo odhalení Poláškové a několik měsíců poté i nápad se supervizemi.

Poláškovou policie zatkla jen několik dnů poté, co se na ni s podezřením obrátil ředitel centra. Za bleskové vyřešení případu nyní získala komisařka Jana Chmelová ocenění v soutěži Policista roku.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Kostka zůstal na Barum rally pod pódiem, uspěli i další jezdci z kraje

Tomáš Kostka a Ladislav Kučera na Barum rallye

Pokud chce závodník uspět na automobilové soutěži Barum rally, potřebuje nejenom velkou rychlost, ale také chytrost....

Nedávno se zde rodily děti, teď zámek ničí dřevomorka. Čeká jej velká oprava

Zámek v Přílepích v minulosti fungoval i jako porodnice, nyní je uzavřený a...

V Přílepích na Kroměřížsku se pustili do opravy zámku. Dřevomorka ho zasáhla tak, že hrozí zřícení stropu. Po...

S knihou mezi keře, v Hulíně mění nevyužívaný dvůr na relaxační zahradu

Dvůr městské knihovny v Hulíně se mění na relaxační zahradu.

Prostor plný zeleně, odpočinkových zákoutí i zajímavých atrakcí vzniká u Městské knihovny v Hulíně. Radnice tu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz