Přijmeme úředníky, hlásí radnice ve Zlínském kraji. Hledají marně

  8:55aktualizováno  8:55
Nedostatek pracovníků se netýká jen firem, ale i úřadů. Města potřebují vystudované stavbaře, sociální pracovnice, právníky i ekonomy. Na výběr ale nemají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Nový zaměstnanec oddělení silničního hospodářství krajského úřadu by měl znát silniční hospodářství, mít dokončenou vysokou školu stavebního zaměření, být samostatný a flexibilní, ovládat PC, řídit osobní automobil.

Dostane smlouvu na dobu neurčitou a za svou práci bude ohodnocený platovou třídou 11. Pro člověka bez praxe to znamená plat zhruba 21,5 tisíce, pro někoho s praxí delší než 32 let pak přes 32 tisíc korun hrubého.

Najít se ho ale zatím nepodařilo. Úřad proto termín přihlášek do výběrového řízení posunul na začátek prosince.

Krajský úřad hledá pracovníky také na odbor právní, ekonomický, sociálních věcí, školství, mládeže a sportu nebo projektového manažera na odbor řízení dotačních programů.

Problém mají i radnice v okresních městech. Stává se, že na výběrové řízení se přihlásí jeden dva zájemci, kteří sice splňují kvalifikační požadavky, ale výběrovou komisi nepřesvědčí.

Pak úřad konkurz zruší a vyhlásí nový, v němž požadavky na kvalifikaci sníží. „Pořád jsou agendy, o které není takřka žádný zájem, například realizace dopravních staveb, projednávání dopravních přestupků, dopravněsprávní agendy nebo sociálněprávní ochrana dětí,“ upozornil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Čím větší zodpovědnost, tím menší zájem

Dlouhodobě má magistrát problém i při získávání vedoucích úředníků, kteří mají být jak specialisté, tak manažeři.

„Čím větší zodpovědnost, tím menší zájem o jeho výkon. A také je pravda, že požadavky na úředníky či vedoucí úředníky, například zkoušky zvláštní odborné způsobilosti, psychická odolnost, pracovní nasazení a podobně, nejsou většinou vyvážené finančním ohodnocením,“ doplnil Dvořák.

Ve Vsetíně hledají na odbor územního plánování vhodného pracovníka už čtyři roky. Měl by mít vysokou školu stavebního zaměření. „Nedaří se to. Už jsme se spojili i s fakultami, ale pravdou je, že v konkurenci soukromých firem nemáme šanci. A to už dnes nepožadujeme ani praxi, což byla ještě před pár lety podmínka. A také se stává, že absolvent u nás stráví rok dva a pak ho soukromý sektor přetáhne,“ vysvětlil tajemník vsetínské radnice Radomír Zimek.

Se zaměstnanci na odboru sociálních věcí je to podobné. Před pár lety se na jedno volné místo hlásilo i dvacet uchazečů, dnes je úřad rád, když přijdou dva.

Kroměřížská radnice aktuálně postrádá analytika a informatika. Musí hledat náhradu také za tajemnici Janu Kutou, která nedávno rezignovala. Jestli se podaří výběrové řízení vypsat ještě v letošním roce, není jisté.

Středoškoláků se hlásí víc, neplatí to ale plošně

„Pokud vyhlásíme referentské pracovní místo s požadavkem ukončeného středoškolského vzdělání, počet uchazečů bývá větší. Například u výběrového řízení na obsazení spisového pracovníka se přihlásilo více než padesát zájemců. Na druhou stranu ale máme pracovní místa, o která kvůli vysokým požadavkům na odbornost až tak vysoký zájem není, například na stavební úřad nebo na přestupky,“ potvrdil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Uherskobrodské radnici se dlouhodobě nedaří obsadit místa referentek. V prodlouženém výběrovém řízení například hledají člověka na oddělení dopravněsprávní činnosti.

Stačí mu středoškolské vzdělání stavebního zaměření. Vysoká škola, praxe v oboru nebo odborná způsobilost je už jen výhodou.

Odborníky přijme také zlínský finanční úřad, Charita v Uherském Hradišti zase pro nově vznikající Centrum pro duševní zdraví potřebuje větší počet pečovatelek nebo sociální pracovnice.

Hradišťská radnice láká zájemce o pozici referenta na oddělení správy komunikací na pružnou pracovní dobu, příspěvek na penzijní připojištění, třídenní volno při nemoci – takzvané sick days, i možnost získání služebního bytu.

Autor:

Nejčtenější

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Hokejisté Plzně nasázeli Zlínu devět gólů, u šesti byl Gulaš

Plzeňský útočník Milan Gulaš, který v zápase nastřílel pět gólů.

Hokejisté Plzně si v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy s chutí zastříleli. Zlín deklasovali 9:2 a hned u šesti gólů...

Další z rubriky

Zlínský kraj chce snížit hluk z dopravy, nejúčinnější by byly obchvaty

Další prosklená část protihlukové stěny v katastru obce Klínec po vybudování v...

Přes tři miliony aut ročně projedou centry sedmi měst ve Zlínském kraji. Jejich obyvatelé tak musí snášet nadměrný...

Meziříčské Áčko nabídlo víkendovou péči o děti s autismem, jediné v kraji

Ilustrační snímek

Pobytovou odlehčovací službu pro děti a mladé lidi s poruchou autistického spektra (PAS) nabídlo začátkem roku Centrum...

Kůrovec mění vedení Lesů ČR, končí krajský šéf ve Zlíně i další čtyři

Budova krajského ředitelství státní firmy Lesy ČR ve Zlíně.

Nového šéfa bude mít správa Lesů České republiky ve Zlínském kraji. Krizový management, který začal působit ve státní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz