Zlínská radnice chce podnikat, konkurovala by nadnárodním společnostem

  13:26aktualizováno  13:26
Radní ve Zlíně chtějí rozdělit společnost Technické služby a jedné části umožnit podnikání v komunálních odpadech. Město by tak konkurovalo velkým nadnárodním společnostem. Jde o velký byznys a drsné konkurenční prostředí.
Zlínská radnice se chce pustit do obchodování s odpady. (Ilustrační snímek)

Zlínská radnice se chce pustit do obchodování s odpady. (Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podobné podnikání ze strany městských společností není v Česku zatím moc rozšířené. Vedení zlínské radnice se toho ale neobává. "Máme co nabídnout a čím konkurovat," prohlásil náměstek primátora Aleš Dufek.

Plán radnice je jasný. Současné Technické služby Zlín, jejichž stoprocentním vlastníkem je město a které jsou jednou z klíčových městských společností, rozdělit na dvě firmy.

Jedna část bude nadále pracovat pro obyvatele Zlína. To znamená, že stejně jako dnes bude svážet a likvidovat odpad, uklízet cesty a veřejná prostranství, zajišťovat zimní údržbu, provozovat veřejné osvětlení, městská parkoviště, tržiště nebo veřejné toalety.

Druhá společnost pak vstoupí na trh s odpady a bude získávat zakázky i z jiných měst a obcí. To znamená usilovat více než dosud o svoz a likvidaci odpadu z okolí. Českou republiku si dosud v komunálních odpadech rozděluje asi deset hlavních hráčů. Ve Zlínském kraji mimo jiné třeba Marius Pedersen nebo Rumpold.

Už nyní sváží odpady z obcí v okolí

"Každý nový podnikatel je pro nás konkurentem," reagoval na plány Zlína ředitel uherskobrodské provozovny Rumpoldu Miroslav Žmolík. "Zlínská společnost je navíc na kvalitní úrovni," zhodnotil.

Technické služby Zlín mají totiž na takové podnikání potřebné vybavení, prostředky i pracovníky. Už teď sváží odpad nejen ze všech městských částí, ale i dalších 35 obcí v okolí. Mezi ně patří třeba Březolupy, Sazovice, Hvozdná, Přílepy nebo Kašava.

A to je právě velký problém. Společnost totiž musí dodržovat platné evropské normy. A ty říkají, že jako městská organizace musí zhruba devadesát procent zakázek dělat pro svého vlastníka, kterým je město.

Rozdělením by ale tato povinnost pro nově vzniklou firmu měla zmizet. To znamená, že by bez obav mohla podnikat a zvyšovat svůj zisk.

"Všechny obce si chceme udržet a připojit k nim další," vysvětlil ředitel Technických služeb František Kostelník. V České republice se podobným směrem moc obcí zatím nevydalo. Zkušenosti ale mají třeba v Pardubicích.

Tam vytvořili z Technických služeb dceřinou akciovou společnost už před šesti lety. A její náplň je jasná. "Většinu práce děláme pro cizí zákazníky," potvrdil ředitel firmy Jiří Strouhal.

Nikdo neví, jestli bude společnost konkurenceschopná

Ve Zlíně by to navíc znamenalo, že o místo nepřijde žádný ze současných téměř 190 zaměstnanců Technických služeb. Což je také jeden z důvodů, proč radnice tento krok plánuje.

"Společnost stagnuje, a pokud bychom nevstoupili na trh, museli bychom zřejmě propouštět," vysvětlil Dufek. Někteří odborníci ale varují, že současný trh s komunálním odpadem je závislý na ceně.

To znamená, že hlavním kritériem, na základě kterého obce vybírají svozovou firmu, je nabídnutá cena. A je otázka, zda zlínská společnost bude schopná v těchto soutěžích vítězit.

Rozdělení Technických služeb navíc musí schválit zastupitelé. Zabývají se tím už více než rok a jasno stále nemají. I proto se na posledním jednání zastupitelstva strhla kolem Technických služeb více než hodinová debata.

"Lepší varianta, jak vyhovět evropským normám, asi není," připustil opoziční zastupitel za ODS Miroslav Hladík. "Ale nemáme k tomu dostatek informací ani materiálů," zdůraznil.

I další strany mají na plán radnice jiný názor. "Není třeba Technické služby dělit. Stačilo by převést pod ně oddělení městské zeleně," naznačila Eva Štauderová z hnutí M. O. R.

Ani ona nemá podle svých slov dostatek informací k tak důležité změně. I kdyby zlínští zastupitelé rozdělení Technických služeb schválili, obyvatele města uklidňují, že na cenách svozu odpadu se změna neprojeví.

"Pokud bychom nevstoupili na trh, museli bychom zřejmě propouštět," uvedl Aleš Dufek náměstek primátora a doplnil: "Stačilo by převést pod Technické služby městskou zeleň."

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Ve Zlíně startuje Barum rally, dopravní kolaps hrozí i na dalších místech

Průjezd prostorem autobusového nádraží patří k nejnáročnějším úsekům.

Centrum Zlína se uzavře kvůli městské rychlostní zkoušce Barum Czech Rally Zlín. Dopravní problémy budou i na...

Kvůli požáru bytu ve Vsetíně evakuovali hasiči třicet lidí z paneláku

Požár bytu ve Vsetíně zaměstnal hasiče v pátek večer (16. srpna 2019).

Šest jednotek hasičů zaměstnal požár bytu v panelovém domě ve Vsetíně v pátek večer. Hasiči z domu evakuovali třicet...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Najdete na iDNES.cz