Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Lékaři hromadnou výpovědí vytvářejí paniku, tvrdí šéf psychiatrické nemocnice

  11:21aktualizováno  2. června 13:31
Psychiatrická nemocnice v Kroměříži hledá čtyři nové primáře a jednoho psychiatra poté, co část zdravotníků po sporech s ředitelem Pavlem Polákem podala ve středu výpověď. Ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem nemocnice, předpokládá vyřešení situace během několika dnů.
Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Pavel Polák (prosinec 2022)

Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Pavel Polák (prosinec 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ředitel Psychiatrické nemocnice označil hromadnou výpověď části lékařů za hrubý nátlak, kterému má management a zřizovatel nemocnice podlehnout. Skupina sedmnácti lékařů z celkových padesáti a tří klinických psychologů podle něj svým chováním vytváří paniku mezi zaměstnanci, uvedl Polák v tiskové zprávě, kterou dnes zveřejnil na webu nemocnice. „Skupině protestujících lékařů byla opakovaně nabídnuta možnost dialogu, kterou nevyužili,“ sdělil Polák.

Nespokojení zaměstnanci mají podle něj k dispozici i jeho podrobnou reakci na předchozí petiční dopis, avšak mlčí. „Příští týden máme dlouho plánovaná tři diskusní setkání pro všechny zaměstnance, je evidentní, že je tato skupina nechce využít,“ říká ředitel nemocnice.

Nemocnice podle Poláka potřebuje personální obměnu. „Nyní přichází řada mladých lékařů. Je dobře, že se někteří z nátlakové skupiny rozhodli odejít, vnímám to jako příležitost pro ozdravení nemocnice,“ dodal s tím, že však adresně osloví i některé zdravotníky z nátlakové skupiny. „Požádám je o dospělý dialog. Myslím si, že ho jsou schopni.“

V psychiatrické nemocnici dalo výpověď 20 zdravotníků, nesouhlasí s ředitelem

„Kvalifikovaných lékařů a klinických psychologů máme v psychiatrii málo. Je to největší problém i v návaznosti na probíhající reformu psychiatrické péče. Je to věc, která nás nejvíce brzdí v rozvoji služeb. Sehnat kvalifikovaný personál je problém,“ zhodnotila předsedkyně České psychiatrické společnosti Simona Papežová.

„Když podá několik plně kvalifikovaných lékařů a primářů a klinických psychologů výpověď, tak je to pro zdravotnické zařízení velký problém. Protože máme nastavené personální standardy a je otázka, jakou mají personální rezervu, která by při takovém počtu odcházejících lékařů dokázala péči zajistit a poskytovat,“ dodala.

„Jsme připraveni, pokud dojde ke změnám ve vedení nemocnice, výpovědi stáhnout,“ upřesnili lékaři.

Ústav ve čtvrtek na svém webu zveřejnil inzeráty, jejichž prostřednictvím hledá primáře či primářku adiktologického oddělení, dále dětského a dorostového psychiatrického oddělení, gerontopsychiatrického a také psychiatrického oddělení.

Pozvání na ministerstvo

Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Pavel Polák je na pondělí 5. června pozván na ministerstvo, kde bude vysvětlovat svoji představu o dalším postupu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek informoval, že ředitel Polák dostal od ministerstva za úkol situaci uklidnit a přijmout taková opatření, aby hrozící výpovědi zvrátil.

Vedoucí zaměstnanci ministerstva se s ředitelem Polákem sešli 3. května a se zástupci nespokojených zaměstnanců 17. května. „Já osobně vidím jako problematické především to, že ředitel nedokáže svoji vizi prosazování psychiatrické péče v Psychiatrické nemocnici Kroměříž prosadit a získat pro ni klíčové zaměstnance, velkou část primářů jednotlivých oddělení,“ uvedl Válek.

Válek má také v kroměřížské psychiatrické nemocnici naplánovánu návštěvu a odborný audit poskytované péče.

„Z pohledu ministerstva zdravotnictví je naprosto zásadní, aby nebyla ohrožena péče o pacienty. A tomuto, což je to naprosto primární, budou podřízeny všechny kroky, které ministerstvo zdravotnictví učiní,“ poznamenal ministr.

Během dopoledne u nich byla také informace o náborových příspěvcích, které se pohybovaly od 1,2 do 1,6 milionu korun pro primáře, a lékaři s atestací z oboru psychiatrie nemocnice nabízela 800 000 korun. Kromě finanční motivace lákala lékaře nabídkou pronájmu služebního bytu, šesti týdnů dovolené a možností podílet se na dalším směřování nemocnice.

Zhruba v poledne ale částky nahradilo prohlášení, že náborové podmínky budou upřesněny příští týden po jednání s ministerstvem zdravotnictví.

Redakce MF DNES se na ministerstvo obrátila s dotazem na výši náborových příspěvků. Jasnou odpověď ale nedostala. „K situaci se v tuto chvíli nebudeme vzhledem k probíhajícímu jednání podrobněji vyjadřovat,“ odpověděl mluvčí ministerstva.

Ke konci května podala výpověď polovina ze 12 primářů a primářek, 11 z 19 atestovaných lékařů a tři z osmi atestovaných klinických psychologů. Nespokojení zdravotníci v prohlášení uvedli, že ředitel nemocnice Polák neodbornými zásahy vstupuje do léčebného procesu a jeho přístup k psychiatrii představuje přímé ohrožení péče o pacienty.

Dodali, že už vyčerpali všechny možnosti řešení situace jak uvnitř nemocnice, tak s ministerstvem zdravotnictví.

„Vzhledem k tomu, že se situace neuklidnila, budeme ji nadále řešit. V tuto chvíli není péče o pacienty jakkoli ohrožena a vyřešení předpokládáme v řádu dní. Více v tuto chvíli nebudeme komentovat,“ uvedl na dotaz MF DNES mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži se specializuje na léčbu všech typů duševních onemocnění a psychických poruch. Podle výroční zprávy za rok 2021 zařízení disponuje 900 lůžky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti

Jablka, jablečné moučníky, mošt a další dobroty přilákali návštěvníky na Jablečné slavnosti do Hostětína na...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...