Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Odvolání ředitele je řešení, míní mladí lékaři psychiatrické nemocnice

  15:20
Situace v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži eskaluje. Ke kritice ředitele se přidalo dalších dvanáct ze skupiny šestnácti mladých lékařů, kteří se v zařízení připravují na atestaci. Podpořili je i dětští psychiatři z terénu. Ozývají se ale i hlasy o dlouholeté vnitřní nechuti ke změnám.

Ředitel Psychiatrické nemocnice v Kroměříži Pavel Polák (prosinec 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Napjatá atmosféra a narůstající nespokojenost. Dvacítku služebně starších kolegů, kteří podali na konci května hromadnou výpověď, teď v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži (PNKM) podpořilo dvanáct mladých lékařů, kteří se v ní připravují na atestaci.

„Pan ředitel nás nepřesvědčil o tom, že je schopen zajistit další fungování nemocnice. Proto v něj již nemáme důvěru. Za jedinou reálnou možnost považujeme jeho odvolání,“ napsali lékaři v dopise adresovaném ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi. „Odchod lékařů bude v těsném sledu znamenat i odchod náš,“ konstatovali.

Ředitel Pavel Polák převzal řízení nemocnice na začátku loňského roku. Teď si řada vedoucích lékařů stěžuje na jeho způsob vedení, který podle nich přímo ohrožuje péči o pacienty. Polák považuje podání výpovědí za hrubý nátlak a je přesvědčený, že podstatou současné situace je odmítnutí změn, které zavedl.

Vyjádření na podporu lékařů směřovaná na ministerstvo přibývají. PNKM je totiž i školicím zařízením pro další vzdělávání lékařů po škole. Dopis poslala například Asociace dětské a dorostové psychiatrie nebo regionální pobočka Asociace klinických psychologů. Připojilo se také deset dětských psychiatrů ze Zlínského a Olomouckého kraje, ale i dalších částí republiky.

„Odmítáme ponižování kolegů, že jsou snadno nahraditelní, nepružní, zralí na výměnu. Zdravotní péče v dětské psychiatrii je málo dostupná, chybí lůžka i ambulance. Potřebujeme, aby školitelé zůstali v nemocnicích, kde probíhá největší část předatestační přípravy,“ zdůraznili v dopise podepsaném primářkou pedopsychiatrie Psychiatrické léčebny ve Šternberku Evou Rozsívalovou.

Faktem je, že Zlínský kraj dlouhodobě patří mezi regiony s nejnižším podílem odborných lékařů. Podle krajské náměstkyně pro zdravotnictví Olgy Sehnalové provozuje v regionu svou praxi 29 ambulantních psychiatrů, což je 42 procent doporučeného počtu na 100 tisíc obyvatel. Dětští psychiatři jsou tři, což znamená 26 procent doporučeného počtu. Ambulancí klinických psychologů je 32, tedy asi polovina.

Vybrali mě, ať udělám změny. Teď to nevzdám, říká ředitel kroměřížské nemocnice

„Doufám, že řešení ze strany ministerstva neohrozí poskytování psychiatrické péče v regionu. Rizika jsou extrémně velká,“ zdůraznila Sehnalová.

Vidět do systému fungování a vnitřního nastavení tak velkého a vysoce odborně zaměřeného zařízení, není jednoduché. Z veřejně dostupných prohlášení to vypadá, že chyba je na straně nového vedení. Ovšem jak zjistila MF DNES, problém není černobílý.

Je to svět za zdí, míní lékař s letitou praxí

Od začátku fungování nemocnice v roce 1905 bez výjimky platilo, že ji řídil lékař. Loni, poprvé po více než sto letech, usedl do ředitelského křesla někdo „zvenčí“ a bez lékařského vzdělání. A kritiku sklidil od lékařů, z nichž někteří v nemocnici pracují i více než 40 let.

„Jsou to stojaté vody. Možná mají lékaři v něčem pravdu, pana ředitele neznám. Ale znám to prostředí z doby, kdy jsem tam patnáct let pracovala,“ prohlásila dětská a dorostová psychiatrička z Kroměříže Marcela Bartošíková.

Odešla před sedmi lety kvůli problémům na pracovišti, které podle ní nikdo nechtěl řešit. „Bylo to tam zatuchlé, nefungující. Zažila jsem situace, kdy se nepracovalo pro dobro klientů. Lékaři se vždycky báli, že přijde do vedení někdo zvenčí. A že se teď vzedmula vlna kritiky, je toho důkazem. Podání výpovědí je manipulace,“ dodala.

Chci okna bez mříží, devalvují terapii, říká šéf psychiatrické nemocnice

Její názor není úplně ojedinělý. Podobně atmosféru líčila i mladá lékařka Hana Miháľová, která v nemocnici pracuje třetím rokem. Popisovala, na co naráží, když se snaží pracovat s klienty jinak, než je zvykem.

„Od několika služebně starších kolegů jsem dostala radu, abych si nedělala zbytečně nepřítele, pokud chci v nemocnici setrvat a zdárně dokončit předatestační přípravu,“ sdělila v prohlášení, které ještě v pondělí viselo na webových stránkách PNKM.

„Nejvíc mě ubíjelo, když jsem byla svědkem ponižování pacientů, bohužel nikterak výjimečný jev. Přístupu, kdy pacient je na obtíž všem, ideálně by měl jenom tupě sedět a zírat do zdi,“ napsala lékařka.

Lékaři hromadnou výpovědí vytvářejí paniku, tvrdí šéf psychiatrické nemocnice

Dnes už její dopis na webu nemocnice není, stejně tak zmizelo prohlášení staniční sestry, která vyjádřila řediteli podporu. Naopak v hromadném prohlášení mladí lékaři mluví o respektu k pacientům, přátelské atmosféře i o podpoře jejich snahy přinést do péče o pacienty něco nového.

„Je to svět za zdí, černá skříňka. Problémy byly už před 35 lety, když jsem v nemocnici pracoval. Nevidím dovnitř, ale je tam spousta zájmů a nedivím se, že to takto vygradovalo,“ naznačil zlínský dětský psychiatr Vítězslav Kouřil.

30. května 2022

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

V Jadrníčkově vile ve Fryštáku otevřeli týdenní stacionář pro dospělé

Rekonstrukce přístavby památkově chráněné vily ve Fryštáku skončila, nyní už prostory využívají lidé se zdravotním...

Jablka kam se podíváš. Hostětín po dvacáté hostil Jablečné slavnosti

Jablka, jablečné moučníky, mošt a další dobroty přilákali návštěvníky na Jablečné slavnosti do Hostětína na...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...