Zvířecí hotely zažívají boom, někteří psi by tam nejraději zůstali

  8:25aktualizováno  8:25
Letní prázdniny naplnily zařízení pro ubytování psů, mnohá mají kapacitu obsazenou na celé dva měsíce. V cenách jsou značné rozdíly, pohybují se v řádech stokorun za den.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Psí hotel plánoval tatínek Lenky Hubové ve valašskomeziříčské lokalitě pod Junákovem už v 90. letech. „Tehdy jsme se mu smáli, kdo by v Česku platil za hlídání psa,“ vzpomíná Hubová.

Nakonec ho před dvanácti lety otevřela sama a naplnila tak tátův sen. Už v tuto dobu má plno až do konce prázdnin. Léto tak tráví péčí o cizí psy, kteří se střídají obvykle po týdnu až dvou.

Podobnou zkušenost s naplněním prostorů mají také v jiných psích hotelích ve Zlínském kraji.

„Hlavně začátek prázdnin bývá hodně žádaný kvůli volným dnům, které tam jsou. Lidé si jimi prodlužují dovolenou. Později se ještě nějaké místo najde,“ popsal Dalibor Jiříček, který provozuje zařízení s názvem Hotel nejen pro psy v uherskobrodské části Havřice.

Kapacitu má rozdělenou na vnitřní a venkovní kotce. Majitelé psů si tak mohou vybrat podle toho, na co je právě jejich zvíře zvyklé. Celkem pojme 18 psů.

Zlínský útulek pro zvířata v nouzi nabízí 12 hotelových kotců a minimálně osm je jich plných neustále. Také ve Fryštáku u Švajdů mají kapacitu 40 psů a třeba o prodlouženém víkendu na začátku července měli volná jen tři místa. Zájem je navíc rok od roku vyšší.

Problémy mají čivavy nebo pudl

Obecně platí, že pes, kterého chce majitel ubytovat, musí mít očkovací průkaz a v něm záznam o vakcinaci proti psím nemocem. Jednotlivá zařízení je mají vyjmenovaná na webových stránkách. Jen povinné očkování proti vzteklině ale obvykle nestačí. Protože je v hotelu víc psů pohromadě, vyžadují většinou i parvovirózu, leptospirózu nebo infekční kašel.

„Ten u nás není povinný, ale velmi ho doporučuji. Přenáší se snadno,“ poradila Hubová.

Psí hotely ve Zlínském kraji

Útulek pro zvířata v nouzi

 • Kde: Zlín-Vršava
 • Cena: podle velikosti plemene 182–242 korun/den
 • Kapacita: 11 míst

Hotel nejen pro psy

 • Kde: Uherský Brod-Havřice
 • Cena: podle ubytování venkovní/vnitřní 200–250 korun/den
 • Kapacita: 18 míst

Výcvik a ubytování psů

 • Kde: Fryšták
 • Cena: 150 korun/den
 • Kapacita: 40 míst

Hotel pro psy pod Junákovem

 • Kde: Valašské Meziříčí
 • Cena: podle ubytování venkovní/vnitřní 330–410 korun/den
 • Kapacita: 14 míst

Pozn.: jde o výběr MF DNES

Stejně tak hotely vyžadují doklad o tom, že je pes chráněný proti vnitřním i vnějším parazitům. Pokud tedy majitel plánuje ubytovat v létě psa, musí dbát na to, aby měl pes o odčervení nebo aplikaci tablety proti blechám a klíšťatům záznam v očkovacím průkazu.

Zajistit ubytování psa v hotelu je nutné dopředu nejen kvůli kapacitě. Například ve Valašském Meziříčí chtějí zvíře, o nějž budou pečovat, nejprve poznat.

Hubová proto majitele, kteří volají, zve na předběžnou prohlídku hotelu a na rovinu říká, že pokud je zvíře agresivní, neubytuje ho. Systém je to ovšem výhodný i pro samotného psa. Ten pak nejde do zcela neznámého prostředí, a tím se zkracuje doba adaptace.

Na nepřítomnost majitele si většinou zvyknou během jednoho dvou dnů. Po tu dobu mohou být méně komunikativní, málo žerou. Že by tesknili déle, se stává jen výjimečně.

„Když si pak majitel přijde pro psa, který si těžko zvykal, upozorním ho na to. Rozhodně nedoporučuji, aby ho příště ubytovával v hotelu znovu, když ho to tolik stresuje,“ řekl Jiříček.

Problémy s tím mívají čivavy nebo pudlové. „Zažil jsem i šedesátikilového psa, který strachy slintal, když měl zůstat bez majitele. Záleží na socializaci zvířete a na tom, jak s ním majitel pracuje,“ vzpomněl Michal Švajda, který provozuje hotel ve Fryštáku a věnuje se i cvičení psů a poradenství.

Režim v hotelech je podobný

Podle jeho zkušeností stačí některému psovi piškot a míček, aby si ho získal, jiný potřebuje delší čas. Jsou i takoví, kteří se k ubytování zkrátka nehodí.

„Když nám pán přivezl psa, kterého téměř vláčel po zemi a který nám útočil na plot, odmítl jsem ho,“ vybavil si. Obvykle ale s hotelovými hosty potíže nemá. I proto, že velká část z nich prošla jeho výcvikem.

Problémy s chováním psů obecně pozorují majitelé hotelů stále častěji. Plyne z toho rada pro majitele psů, aby si dobře rozmysleli, jaké plemeno si pořizují, a nevybírali podle vzhledu.

„Teď jsem měla ani ne ročního loveckého psa, kterého si majitelé pořídili na zahradu. On přitom potřebuje denně běhat velké vzdálenosti. Není divu, že byl jako utržený z řetězu, zcela nezvládnutý,“ líčí Hubová.

V hotelích však zažívají i opačné případy, třeba když se majitel po čtrnácti dnech vrátí pro svého mazlíčka a ten s ním odmítá nastoupit do auta.

„Vždy než stačil zavřít dveře auta, pes vyskočil a upaloval zpátky k nám,“ směje se Jiříček. Profesionální čest mu velí stát na straně majitele, zároveň ho ale těší, že se u nich pejskovi líbí.

Režim je všude podobný. Hotely nabízejí v rámci péče krmení, vycházky a udržují psy v čistotě. Majitele mazlíčků informují o tom, jaké používají krmivo. Pokud si z nabídky nevybere, může si dovézt vlastní.

Někde mají psi společný výběh, jinde se venčí po jednom. Ve zlínském útulku chodí ven s každým psem zvlášť, dvakrát denně. „Je to náročné, pomáhají nám ale praktikanti, takže se to dá zvládnout,“ uvedla Eva Poiselová.

Ve Fryštáku zase nechávají psy, kteří se snesou, aby si hráli společně. Ty, kteří by se prali, pak venčí samostatně.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo. Fotbalisté Baníku Ostrava...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Další z rubriky

Pedofil zneužíval tříletou dceru i její kamarádky, čeká jej vězení i léčba

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Šestileté vězení a ústavní léčení čekají muže ze Zlína za sexuální zneužívání dětí. Případ je mimořádný nízkým věkem...

Muž vytáhl zbraň na kurýra a přinutil jej lehnout na zem. Vtip, řekl mu pak

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle zažil dvaadvacetiletý student z Kopřivnice, který minulou neděli doručoval balíček muži ve Zlín –...

Krajští radní chtějí rozsáhlou studii, jak opravit zlínskou nemocnici

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Zastupitelé Zlínského kraje budou v září znovu řešit situaci týkající se možné stavby nové nemocnice ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
FYZIOTERAPEUT

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz