Mobilní iDNES.cz

Zpravodajství | Kraje | Sport | Magazíny | Expres | iDNES.tv | Rubriky

Dálnice D49 chybí v návrhu vládních priorit. Zřejmě jen nedopatřením

8. ledna 2018  10:39
Návrh programového prohlášení nové vlády způsobil znepokojení ve Zlínském kraji. Mezi dopravními prioritami totiž schází výstavba dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, která má napojit holešovskou průmyslovou zónu a může ulevit od aut i Zlínu. Ministerstvo ujišťuje, že D49 patří mezi jeho priority.
foto

Vizualizace stavby D49.


Přitom další důležitá cesta ve Zlínském kraji, dálnice D55, jejíž aktuálně připravovanou částí je dostavba otrokovického obchvatu, v klíčovém materiálu je.

„Zintenzivníme výstavbu dálnic na všech hlavních trasách, konkrétně D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48, D52, D55 a dokončíme kompletní modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem,“ píše se v programovém prohlášení vlády.

„Do roku 2021 zprovozníme 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů dálnic nových a 100 kilometrů modernizované D1,“ slibuje dál vláda.

O dálnici D49 v prohlášení ale není ani zmínka. Její příprava je momentálně u ledu. Soud ji zastavil předběžným opatřením, neboť na její trase žijí chránění živočichové (více čtěte v článku Stavba dálnice D49 se odsouvá, aktivistům opět vyšla sázka na křečka).

Stavět se měla už před několika lety, ale její schvalování se stále prodlužuje. Programové prohlášení vlády teď způsobilo další pochybnosti.

Poslanec Vondráček: Jde jen o návrh prohlášení

„Jde zřejmě o to, že příprava dálnice už není v rukou vlády, ale soudu. To může být důvod, proč není v prioritách uvedena,“ uvažuje krajský radní pro dopravu Pavel Botek z KDU-ČSL.

„Pokud by to mělo být jinak, budu intervenovat prostřednictvím našich poslanců u ministra dopravy,“ doplnil Botek.

Kroměřížský poslanec Radek Vondráček z hnutí ANO, který je předsedou Sněmovny, už o tom, že klíčová cesta v prohlášení vlády schází, věděl.

„Psal jsem SMS zprávu ministrovi dopravy (Dan Ťok z ANO, pozn. red.), aby tam dálnici zapracoval. Zatím nemám zpětnou vazbu,“ reagoval Vondráček.

„Zatím jde jen o návrh prohlášení, takže doufám, že se tam nakonec objeví. Rozhodně to je priorita, na tom se shodneme napříč politickými stranami,“ zdůraznil Vondráček.

Ministerstvo: D49 patří mezi naše priority

Ministerstvo dopravy ujišťuje Zlínský kraj, že jde spíše o nedopatření, než o to, že by se dálnice dostala na vedlejší kolej.

„Přestože není v programovém prohlášení vlády explicitně uvedena, jedná se o prioritní stavbu, s jejíž realizací počítáme v co nejbližším termínu,“ ujistil Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Resort má připravenou tabulku s termíny zahájení výstavby důležitých dálnic. S D49 se v ní počítá ve třetím čtvrtletí roku 2018.

„Bohužel realita je taková, že náš právní rámec umožňuje jednotlivcům, kteří se rozhodnou stavbu blokovat, velmi účinně zdržovat a oddalovat zahájení stavby. Proto potřebujeme změny legislativy, na kterých se shoduje většina parlamentních stran. Tím by (i ve vztahu k D55) mělo dojít k urychlení výstavby,“ uvedl Neusar.

Ministerstvo dopravy počítá se zahájením stavby dálnice D55 v první polovině letošního roku. Ředitelství silnic a dálnic ČR se ale stále nedaří získat poslední potřebné pozemky.

Autor:

Diskuse k článku

počet příspěvků: 28, poslední 19. 1. 2018, 17:04
Vstup do diskuse

Další články z rubriky

Nahoru

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Proměna Vodní ulice v centru Kroměříže začne dříve, potrvá dva roky

Pálenice zažily špatnou sezonu, kvůli neúrodě už mají zavřeno

Ženu na ulici ve Vsetíně zbili útočníci, pomohl jí kolemjdoucí mladík

Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Po Čubově rezignaci zvažuje kandidaturu do Senátu zlínský primátor

Rubriky

Nahoru
iDNES.cz > Zlín
Jak jste spokojeni s m.iDNES.cz? Vyjádřete se zde