Šest dní a nocí se Zlín promění na dětský filmový ráj, festival začíná

  10:51aktualizováno  10:51
Další ročník mezinárodního dětského filmového festivalu začíná. Za šest dní se na stříbrném plátně vystřídá 300 animovaných i hraných snímků z celého světa. První festivaloví hosté přijíždějí už v pondělí. MF DNES přináší tipy na akce a filmy na každý den.

Do Zlína dorazí Pelle Hvenegaard. Ve dvanácti letech zahrál ve filmu Pelle Dobyvatel, který získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. | foto: Zlínfest

Největší zlínská kulturní akce roku začíná. Město se díky ní mění v jeden velký filmový kolotoč. Se známými herci, červeným kobercem, autogramiádami, předáváním cen i slavnostními večery.

Filmové sály promítají od rána do večera, zábavných programů pro děti je plné celé město a dospělí se mohou bavit až do půlnoci.

Většina filmových představení se odehraje v multikině ve Zlatém jablku. Vstupenky je možné rezervovat nebo koupit přímo v pokladnách kin. Pořadatelé vždy rezervují část míst, která pro zájemce uvolní až den předem.

PONDĚLÍ: na zahajovací projekci může každý

Zahajovací den je nabitý stejně jako ostatní. Oficiálně festival začal v deset hodin dopoledne mezinárodní premiérou. Ve Velkém kině se promítal kanadský film Pee-Wee: Zima, která změnila můj život.

Kdo rád vzpomíná, může si zajít na kdysi oblíbený Malý televizní kabaret nebo ruskou animovanou pohádku podle Hanse Christiana Andersena Sněhová královna. Festival totiž letos jeho slavné a dojemné příběhy připomene hned několika snímky.

Jak získat vstupenku na filmový festival

Filmpasy

Předprodejní místa jsou v pokladnách Golden Apple Cinema (Zlaté jablko, náměstí Míru) a Velkého kina (náměstí Práce), v potravinách ENAPO v ulici J. A. Bati v továrním areálu. Rezervace on-line na www.zlinfest.cz už skončila.

Vstupné

Cena Filmpasu je 120 korun. Držitel Filmpasu má nárok na dvě vstupenky denně zdarma, v případě zájmu o další filmové představení platí, že projekce začínající do 13:00 jsou zdarma, projekce začínající od 13:00 stojí 40 korun (děti do 6 let zdarma).

Upozornění

Vlastnictví Filmpasu neopravňuje ke vstupu na projekci, vždy je nutná i vstupenka. Držitel Filmpasu nebude při koupi nijak upřednostněn. Filmpas je nepřenosný a jeho držitel má povinnost jej nosit na viditelném místě.

Akreditace

Akreditační centrum v Kongresovém centru Zlín na náměstí TGM je otevřeno denně od 8 do 20 hodin, v sobotu pak od 8 do 12 hodin. Součástí akreditace pro zvané hosty, profesionály a novináře již není Filmpas, volné vstupy do kina jsou nahrané rovnou na akreditační kartě.

Letos poprvé nabízí pořadatelé i večerní zahajovací promítání. Vstupenka na akci, která v minulosti patřila jen VIP hostům, stojí 40 korun.

Slavnostní večer slibuje nejen film, ale třeba i setkání s někdejším ředitelem festivalu Petrem Kolihou, který dostane cenu od primátora Zlína Miroslava Adámka.

ÚTERÝ: hvězda pro Ebena a Novákovou

Každý den budou festivaloví hosté číst dětem pohádky a příběhy. Začínají vždy v 9 a v 11 hodin v centrální knihovně Františka Bartoše.

Ve dvě hodiny odpoledne čeká malé výtvarníky tradiční malování před Velkým kinem a o hodinu později dostanou svou hvězdu na chodníku slávy Marek Eben a Sandra Nováková.

Slavné filmové osobnosti budou každý den chodit i po symbolickém červeném koberci. Vždy ve čtyři hodiny odpoledne u Kongresového centra se zdrží asi hodinu, budou podepisovat památníky a dávat rozhovory. V úterý to bude Jan Čenský, Jiří Mádl nebo Jiřina Bohdalová.

Pamětníci mohou v šeru kinosálu vzpomínat na slovenské hity muzikanta Vašo Patejdla ve filmu Fontána pre Zuzanu.

Vzpomínání se bude hodit i večer příznivcům kapely Rolling Stones. Přijede totiž revivalová skupina a snad roztančí celé náměstí Míru. Koncert začíná v 18 hodin.

STŘEDA: kinematovlak představí pohádky pro nejmenší

Do Zlína v tento den dorazí slavný kinematovlak. Od desáté hodiny bude na vlakovém nádraží promítat krátké půlhodinové pohádky pro nejmenší. První odstartuje v devět hodin, poslední ve tři odpoledne. Další den se pohádkový vlak přesune do sousedních Otrokovic.

Dlouhé roky na festivalu chyběl ruský film pro děti. Letos však už ne: jmenuje se Čestné pionýrské, ve světě ještě moc uváděný nebyl a začíná v 15 hodin.

Programová nabídka pamatuje na obdivovatele zlínské filmařky Hermíny Týrlové a její pohádky Pasáček vepřů.

Pod Domem umění budou mít celý týden prostor mladí výtvarníci, kteří se věnují graffiti. Jejich exhibice začíná vždy v 17 hodin. "Budou mít k dispozici patnáctimetrovou zeď, na kterou může kreslit i veřejnost," upozornila Barbora Szolonyová, která má na starost doprovodný program.

ČTVRTEK: náměstí plné zábavy a oscarový snímek

Přijede kanadský filmový producent Rock Demers. V tuzemsku možná není tak známý, což je zřejmě škoda, protože právě díky němu se řada českých filmů dostala za hranice. Osmdesátiletý tvůrce totiž na festival jezdí už od 60. let.

"Je to takový náš festivalový přítel," upozornila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Protože se přátelí s režisérem Vojtěchem Jasným, bude s ním besedovat od 17 hodin v Kongresovém centru.

Dvě hodiny po poledni se zaplní centrální zlínské náměstí. V rámci Dne s MF DNES čeká návštěvníky autogramiáda se zlínskými hokejisty, koncert kapely Davida Kollera a také plno her, soutěží a zábavy.

Oscarový dánský film Pelle Dobyvatel je na programu v 19:20. Uvede jej navíc představitel hlavní role Pelle Hvenegaard.

"Sama jsem ten film vůbec neviděla a ráda bych to napravila," svěřila se ředitelka festivalu.

PÁTEK: kavárna Potmě a uznání pro Molavcovou

Na zlínském náměstí se otevře známá kavárna Potmě. Kdo se do ní odváží, zažije tmu, ve které zájemce provedou nevidomí číšníci. Připraví tam i černou kávu a za návštěvu, která symbolicky pomůže nadaci Světluška, dostane hrneček.

Uznání za tvůrčí přínos v dětské kinematografii převezme na letošním festivalu herečka Jitka Molavcová. Pokud si chce někdo připomenout její tvorbu, může zajít na pohádkový film O bílé paní, který začíná ve 13 hodin.

O hodinu později se budou v univerzitní aule dražit umělecky ztvárněné filmové klapky.

SOBOTA: každý si může poskládat lego

Obdivovatelům lega udělají pořadatelé festivalu velkou radost. Ve Zlatém jablku totiž připravili festival, který díla vyrobená z této slavné dánské stavebnice představí nejen za skleněnými vitrínami.

"Stavebnice bude také volně k dispozici a každý si bude moci něco postavit," zdůraznila Szolonyová.

Muzeum v Napajedlích od tohoto dne představuje výstavu nafukovacích hraček, které pro podnik Fatra navrhla výtvarnice Libuše Niklová.

S novým koncertním programem přijede do Zlína také pražská kapela Tata Bojs. Na náměstí Míru bude všem svým příznivcům i náhodným kolemjdoucím hrát od 19 hodin.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Sex s turistkou seniorovi nevyšel, teď je u soudu za použití pout a pistole

S obžalobou z pokusu o znásilnění s pistolí v ruce a z nedovoleného ozbrojování skončil před soudem osmašedesátiletý...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Po porodu dcery jsem neměla chuť na tvrdou hudbu, vzpomíná Marta Jandová

Loni oslavili 25 let na hudební scéně koncerty s akustickým pojetím svých písní. Teď se členové kapely Die Happy opět...

Oprava nadjezdu v Otrokovicích končí, přetížené křižovatce to ale nepomůže

Kvůli rekonstrukci nadjezdu v Otrokovicích trpí pod návalem aut kvítkovická křižovatka. Práce ve městě skončí začátkem...

Po guru Járovi neprošla stížnost na trest za „odháčkování“ ani pomocnici

S ústavní stížností proti pětiletému trestu za podíl na znásilnění studentek esoterické školy Poetrie neuspěla po...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz