"Vítr a hlavně déšť by sochy zničil do týdne, ve stanu ale budou chráněné, a tak bez problémů vydrží čtrnáct dnů," ujistil jeden z organizátorů akce Miroslav Hrabal.
Přesto počasí do programu sympozia, které každoročně na vrchol Pusteven láká tisíce návštěvníků, zasáhne.
Chybět totiž budou sněhové sochy, které ty ledové pravidelně doplňují. "Sníh dovézt nemůžeme a ty zbytky, které na Pustevnách jsou, se nedají použít," potvrdil Hrabal.
Za léta, kdy akci pořádá, nepamatuje, že by na Pustevnách sníh někdy chyběl.
Led vyrobili v mrazírnách v Opavě, každý blok vznikl při minus 25 stupních a na vrchol jich přivezou celkem 240. Dost na to, aby z nich dvacítka profesionálních sochařů z Česka a Polska vytvořila až třímetrové sochy.
Loni sochy přilákaly deset tisíc lidí
Led dorazí na Pustevny ve čtvrtek, zároveň s umělci. A o víkendu už budou díla hotová.
Každý rok jsou jiná a záleží jen na autorech samotných, sympozium nemá žádné nosné téma. Sněhové království Hrabal pořádá společně se svou manželkou, akademickou sochařkou Dagmar Hrabalovou.
Žijí v Rožnově, proto zvolili Pustevny, které s nadmořskou výškou 1 018 metrů zaručují sochám nejdelší možné přežití. Původně akce vznikla jako setkání sochařů, kteří si chtěli vyzkoušet práci s ledem. Loni už se přijelo na sochy podívat deset tisíc lidí (reportáž z loňských příprav čtěte zde).
V předchozích patnácti ročnících vzniklo 180 ledových a sněhových soch od 110 umělců a poslední tři roky zapojují pořadatelé do děje i děti.
Týden po hlavní akci se tak na Pustevny sjedou školní týmy a tvoří z připravených sněhových válců.
Podívejte se na reportáž z loňského ročníku:
12. ledna 2013 |