VIDEO: Do zlínské zoo dorazili rejnoci, teď budou trénovat krmení z ruky

  13:22aktualizováno  13:22
Den a půl dlouhou cestu v kamionu ve zdraví zvládla dvacítka rejnoků, kteří z Nizozemska putovali do Zlína. Návštěvníci druhé nejnavštěvovanější české zoologické zahrady se na ně mohou těšit od 20. září v novém pavilonu, který bude v evropských poměrech unikátní třeba možností krmit rejnoky z ruky.

Kamion speciálně upravený pro přepravu mořských ryb vyrazil z Nizozemska v pondělí v podvečer, do zlínské zoo v Lešné přijel ve středu ráno.

„Cesta se protáhla kvůli povinným bezpečnostním přestávkám řidiče,“ řekl zoolog Pavel Shromáždil.

Už pár dní před cestou rejnoci nedostávali krmení, aby si pak vodu v kamionu příliš neznečišťovali.

„A krátce poté, co jsme je přemístili do nádrže v naší expozici, už si brali krmení z ruky, z čehož je patrné, že jsou v pořádku,“ ujistil Shromáždil.

Na krmení se mohou těšit i návštěvníci

Na krmení se mohou těšit i všichni návštěvníci Zátoky rejnoků. Vedení zahrady se totiž rozhodlo pořídit siby ománské, které jsou klidné a kontaktní.

„Nemají ostré zuby, jen lištu. Krmení z ruky se velmi rychle naučí. Pro každého je to opravdu velký zážitek, je to něco jiného, než se na rejnoky jen dívat,“ poznamenal zoolog.

Práce na přípravě pavilonu Zátoka rejnoků ve zlínské zoo finišují, první...

Práce na přípravě pavilonu Zátoka rejnoků ve zlínské zoo finišují, první návštšvníci se dovnitř podívají na začátku září. Snímek je ze 3. července.

Krmení rejnoků je podle něj v Evropě naprosto výjimečné, ale především v Severní Americe je velmi populární. Právě tam zlínští pracovníci čerpali zkušenosti.

Krmivářka zoologické zahrady pro rejnoky zajistila pravidelný přísun krevet, sleďů, menších ryb a chobotnic. Kvůli udržení kvality vody si budou návštěvníci před a po krmení umývat ruce ve speciálním umyvadle v expozici.

Asi roční rejnoci mají nyní rozpětí ploutví do 70 centimetrů. Dožívají se několika desítek let a mohou dorůst až do 130 centimetrů. V asi metr hlubokém zlínském bazénu s mořskou vodou, který má plochu 70 metrů čtverečních, se pohybují dva samci a osmnáct samic.

„Byli bychom rádi, kdyby nějaké mladé měli, ale s jejich chovem začínáme,“ naznačil Shromáždil.

Plánují ubytování v africké oblasti

Slavnostní otevření Zátoky rejnoků je naplánované na sobotu 20. září, kdy zoologická zahrada pro děti i dospělé připravuje zábavný den s motivem rejnoků.

Novou expozici ve Zlíně připravovali čtyři roky, samotná stavba za více než 25 milionů korun začala na konci loňského roku. Zátoka rejnoků nahradila bývalý pavilon primátů z roku 1968, jehož velká část šla loni k zemi - zůstala jen expozice jihoamerických savců a chápanů

„Použité technologie jsou skutečně unikátní, jednalo se o jeden z nejnáročnějších projektů ve zlínské zoo. Pavilon ještě před otevřením doplníme o interaktivní prvky pro děti, které jim přiblíží život v mořích a oceánech,“ uvedla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Expozice rejnoků je jednou ze dvou velkých stavebních akcí ve zlínské zoo v letošní roce. Už v polovině května zde otevřeli novou japonskou zahradu.

A další plány? Do čtyř let by se mohla zásadního rozšíření dočkat africká oblast. Zahrada totiž získala sousední pozemek o ploše dvaceti hektarů.

„Mohly by zde vzniknout nové expozice pro slony, hrochy, asi i primáty a antilopy. V plánu je také speciální africký kemp, kde by se návštěvníci mohli ubytovat a strávit tak noc v blízkosti afrických zvířat,“ doplnila Bujáčková.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Krajští radní chtějí rozsáhlou studii, jak opravit zlínskou nemocnici

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Zastupitelé Zlínského kraje budou v září znovu řešit situaci týkající se možné stavby nové nemocnice ve...

Nedávno se zde rodily děti, teď zámek ničí dřevomorka. Čeká jej velká oprava

Zámek v Přílepích v minulosti fungoval i jako porodnice, nyní je uzavřený a...

V Přílepích na Kroměřížsku se pustili do opravy zámku. Dřevomorka ho zasáhla tak, že hrozí zřícení stropu. Po...

Ve Zlíně budou na konci prázdnin uzavřené cesty k nemocnici i do Fryštáku

Ilustrační snímek

Ulice 2. května, která vede ke krajské nemocnici ve Zlíně, bude od čtvrtka do neděle uzavřená. Příští víkend zase...

Najdete na iDNES.cz