Potvrdil to prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň, který se otevírání zúčastní.
„U piva v českých podmínkách je to naprostá rarita, já to za těch 40 let, co v oboru působím, nepamatuju,“ řekl Šuráň, podle něhož se v minulosti občas stalo, že někdo našel 50 nebo 60 let staré láhve s pivem ve sklepě.
„Ale tohleto jsou láhve, které jsou embosované korkovým špuntem, to znamená, že byla zavírány ještě dříve, než se začal používat pákový uzávěr,“ podotkl. Pivovar na moravské vesnici podle něj zavřeli v roce 1926. Korkové uzávěry se přestaly v českých zemích k uzavírání piva používat před první světovou válkou.
„To znamená, že to pivo je s největší pravděpodobností opravdu sto let staré,“ zdůvodnil Šuráň domněnku pivovarníků. Láhve našli dělníci v zazděném odvětrávacím systému ležáckého sklepa pivovaru, patrně si je tam z nějakého důvodu odložili zedníci.
Vzhledem k tomu, že láhve ležely ve sklepě v temnu a chladu, mohl by nález pivovarníkům ještě něco říci o tom, z jakých surovin a jak se pivo před sto lety v českých zemích vyrábělo. Navzdory tomu, že v láhvích proběhly všemožné mikrobiologické procesy, doufá Šuráň, že se svými kolegy stoleté pivo také ochutná.