Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Zakázka pro švýcarskou armádu zvyšuje sebevědomí, říká šéf obuvnické firmy

  17:53
Slavičínská firma Prabos vyrábí i boty do pouště, zakázku má také pro švýcarskou armádu. Nouzový stav, který na jaře vláda vyhlásila kvůli koronaviru, obuvnická firma překonala s mírnými ztrátami. Tržby a zisky jí klesly o zhruba dvacet procent. Podle spolumajitele firmy Jaroslava Paláta se dopad bude teprve projevovat.

„Větší propad očekáváme především v segmentu pracovní obuvi, což je pro nás velký trh. Když nebudou firmy vyrábět naplno a začnou propouštět, pocítíme to. Koronakrize vyvolá hospodářskou krizi,“ zmínil Palát.

Jaké jste měli hlavní potíže během nouzového stavu?
Lidé si brali dovolenou a byli na ošetřovném, částečně měli strach chodit do práce. Vyšli jsme jim vstříc i za cenu toho, že jsme museli některé dodávky oddálit. Neměl je kdo dělat. Například policii jsme nebyli schopni dodat boty podle původní objednávky a požádali jsme o měsíční odklad. Vyšla nám vstříc a zboží jsme již dodali.

Měli jste problémy s dovozem materiálu?
Ano. Usně dovážíme hlavně ze severní Itálie. Měsíc dva byl problém s dodávkami v reálném čase. Dneska už máme větší zásoby materiálu. Tehdy ale nikdo nemohl předpokládat, že se fabriky ze dne na den zavřou.

Trápilo vás, že byly zavřené obchody?
Našimi klíčovými zákazníky jsou velké korporace a státní instituce, armáda, policie. Také velkoobchody s pracovními pomůckami. Maloobchod je pro nás zanedbatelný. To, že byly obchody zavřené, nás netrápilo. Rozšířili jsme v té době náš e-shop o mobilní aplikaci, díky níž si mohou lidé přesně změřit svoji nohu, pokud si nejsou jistí velikostí obuvi. My jim do druhého dne doporučíme vhodný model boty i velikost. Zájem ale zatím není tak velký, jaký jsme očekávali.

Uvažovali jste o tom, že budete šít zákazníkům boty na míru?
Technicky to dokážeme, ale není k tomu důvod. Máme naplněnou výrobní kapacitu, navíc by na zakázku vyrobená obuv byla drahá. Nebyla by po ní poptávka. Je to ale možnost, kudy se dát, když třeba poklesne objem velkých objednávek.

Jakou velkou zakázku aktuálně máte?
Děláme zakázku za 10 milionů korun pro švýcarskou armádu, ta požaduje náročnou obuv z hlediska kvality i zpracování. Je to výrazně složitější i dražší bota, než jakou jsme dodávali české armádě. Švýcarská armáda má jiný standard, má strojírenské požadavky na přesnost šití, kde jde o desetiny milimetru. Musíme se tomu přizpůsobit.

Je pro vás výhodnější výroba náročnější a dražší obuvi, nebo běžnější a levnější?
Složitější obuv trénuje schopnosti našich lidí. Je to výzva. Navíc je to skvělá reference. Je to také potvrzení toho, že svoji práci děláme dobře. Máme radost i větší sebevědomí, že jsme jednou z firem, která v tendru uspěla. Švýcarská armáda nezadává zakázku jednomu dodavateli. Vzhledem k tomu, že ve Švýcarsku nemají domácího výrobce, disponují portfoliem zahraničních dodavatelů. Kdyby selhal jeden, nahradí ho druhý.

Šili jste boty také pro německou, nizozemskou nebo litevskou armádu. Tam očekáváváte nové zakázky?
Zdá se mi, že zatím všichni spí. Předpokládám ale, že se situace ve druhé polovině roku zlepší, trh se uvolní a budou vypsány další tendry.

A co česká armáda?
Příští rok bude končit kontrakt pro českou armádu na dodávku polních bot, zbývá nám dodat zboží za zhruba 100 milionů korun. Předpokládám, že potom bude vypsáno nové výběrové řízení, jehož se rádi zúčastníme. Letos jsme také vyhráli v tendru české policie, které budeme další čtyři roky dodávat zásahovou a vycházkovou obuv za 160 milionů.

Nescházejí vám zaměstnanci, což dlouhodobě hrozilo?
Situace se pro nás mírně zlepšuje s tím, jak se zhoršuje na trhu práce. Zatím lidé nestojí před branou podniku, ale už nechtějí odcházet jinam. To pominulo. Myslím si, že se situace bude dál zlepšovat ve prospěch zaměstnavatelů.

Kvůli obavám z nedostatku šiček jste loni otevřeli dílnu na Ukrajině. Jak se osvědčila?
Jenom jsme si to vyzkoušeli a hned to zmrazili. Jsou tam dva lidé, kteří hlídají stroje a shánějí zakázky na šití roušek. Dodávky v reálném čase nebyly a nejsou možné. Není to cesta do budoucna. Problém s pracovními silami se vyřešil sám. Naštěstí nešlo o zásadní investici, použili jsme tam stroje, které jsme měli na skladě. Náklady byly do milionu korun.

Vyrábíte také obuv pro extrémní podmínky a letos jste dostali od Karlovy univerzity v Praze ochrannou známku Prověřeno v poušti. O co přesně šlo?
S egyptology na Karlově univerzitě spolupracujeme už několik let. Testují naši obuv, abychom si ověřili, jestli ji děláme správně. Jiná cesta, než to zjistit v extrémních podmínkách, neexistuje. Ochranná známka je marketingová přidaná hodnota. Dostali jsme ji za obuv, která je vhodná do náročných podmínek, kde panují velká horka i chlad. Druhý extrém je zima. Máme také boty, které by měly udržet komfort v minus 40 stupních. Hledáme možnost, kde je vyzkoušet. Nechceme dobrodruha, který rád přehlédne nějaký problém, ale vědeckou organizaci, jež se pohybuje v těchto podmínkách.

Jak taková bota do extrému vypadá?
Bota samotná extrémní není. Musíme najít kompromis mezi komfortem a bezpečím. Když bota vydrží extrém, zaručuje to také to, že funguje bezvadně v běžném provozu.

Jaroslav Palát (53 let)

  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, po roce 1989 strávil několik let v bankovnictví, od roku 1997 byl na volné noze a věnoval se zejména obchodům s pohledávkami a restrukturalizaci firem.
  • S Jurajem Vozárem v roce 2006 koupil slavičínský Prabos (zkratka Pracovní boty Slavičín) v rámci konkurzu na obuvnický podnik Svit.
  • Po pár letech firmu prodali polské společnosti LZPS, od níž ji před osmi lety koupili zpět.
  • Ročně vyrobí 270 tisíc párů pracovních, vojenských a outdoorových bot.

Před nedávnem Prabos vstoupil na burzu, kde jste prodal 30 procent ze svého polovičního podílu ve firmě. Chtěl jste za něho získat 60 milionů korun, povedlo se to?
Zisk byl 60 milionů, úpis byl úspěšný. Prabos je jedna z nejúspěšnějších firem na burzovním trhu Start. Letošní rok je ale kvůli koronaviru výjimečný v tom, že nemůžeme akcionářům vyplácet dividendy. Banka nám při jednání o rozšíření spolupráce řekla, že když potřebujeme peníze, nemůžeme je vyplácet. Má to svoji logiku.

Jak jste s penězi naložil?
Dvě třetiny z 60 milionů korun jsou zpátky ve firmě jako podřízený dluh. To mimo jiné znamená, že si peníze nemůžu sám sobě vyplatit před tím, než splatíme jiné závazky, včetně bankovních. Máme také potřebný finanční polštář na horší časy.

S Jurajem Vozárem jste Prabos kupovali dvakrát, podruhé v roce 2012 od polských majitelů, jimž jste ho dříve prodali. On se stará o výrobu a prodej, vy o ekonomiku. Zdá se, že tato spolupráce perfektně funguje.
Zlín je malý. Seznámili jsme se v 90. letech, kdy jsem dělal v bankovním sektoru a on v jiné obuvnické firmě. Bez něho bych Prabos nikdy nekoupil. Dostal jsem nabídku od polských majitelů a zeptal se ho, jestli do toho zase půjdeme. Souhlasil.

V jakém byla firma stavu, když jste ji kupovali?
Když jsme ji kupovali podruhé, byla zralá na konkurz. Vyrábělo se v ní málo a jenom na sklad. Neměla zakázky, dlužila za energie. Bylo velké riziko, že jsme do toho šli. Až nečekaně se nám ale podařilo dostat značku Prabos na úplně jinou úroveň.

Jaké máte další ambice a kde byste chtěl Prabos za pár let vidět?
Jsme konzervativní firma. Nejde nám o raketový růst. Stačí nám to, co máme. Budeme to udržovat a zlepšovat. Vždyť už staré přísloví říká, že žádný strom neroste do nebe.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrbovo zoufalé období. Užírá se, dumá, co změnit. Jenže nezabírá nic

Když prohraje, často vypadá zdrceně. Jako by se mu zhroutil svět. Někdy z něj čiší jen zklamání a beznaděj, jindy kolem...

Dokážu hrát ještě líp. Sparťan Birmančevič o výkonu proti Slovácku

Dva góly plus asistence spoluhráči před prázdnou bránu. Sparťanský útočník Veljko Birmančevič byl v nedělní lize proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psi žili mezi hromadami odpadků, chovatelka je domů natahala od popelnic

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje před pár dny navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Kvůli klíštěti žena málem ochrnula. Před sebou má dlouhodobou léčbu

Začalo to jako běžná třídenní chřipka, která se ale po týdnu znovu zintenzivnila a během několika dnů vygradovala...

Závodní auta pojedou v srdci Hanáckých Athén, Kroměříž bude částečně uzavřená

Obrovský zájem posádek i diváků a jako vrchol víkendu rychlostní zkouška v ulicích města. Charakteristiku, která platí...

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Giacomo Agostini v Kroměříži. Pobavil historkami a rozdal podpisy

Přehlídku tuningových aut, oldtimerů, supersportů a historických vozů MG nazvanou Help cup hostilo v sobotu Výstaviště...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...