Na úpravy krajiny získávají obce od státu i z EU desítky milionů

  9:37aktualizováno  9:37
Stále více obcí usiluje o úpravy krajiny v rámci pozemkových úprav. Aniž by museli sahat do vlastních rozpočtů, získávají tak ochranu před povodněmi či nové odpočinkové zóny.

Díky pozemkovým úpravám vzniká suchá nádrž Dolní Chráště v Otrokovicích směrem na Tlumačov. | foto: Státní pozemkový úřad

Při každých záplavách měli obyvatelé východní části obce Sazovice na Zlínsku problémy. Od letošního jara však už při velkých deštích trnout nemusí.

„Vznikly tady dva poldry, které chrání před přívalovou vodou velké množství pozemků, od nich pak vedou příkopy, které vodu sbírají. Z této strany už by se do vesnice nikdy nemělo nic dostat,“ popsal sazovický místostarosta Václav Miklík.

Pořízení stavby vyšlo na víc než dvacet milionů korun. Obec o toto opatření usilovala několik let, ale z vlastního rozpočtu by nebyla schopná jej zaplatit. Využila proto stavby v rámci takzvaných pozemkových úprav. Jejich přípravu a financování zajišťuje Státní pozemkový úřad (SPÚ).

Do Zlínského kraje na tyto účely v posledních letech přitéká zhruba 140 milionů korun ročně, které jdou ze státního rozpočtu a evropských dotací. A o peníze se v poslední době hlásí čím dál více obcí.

„Největší zájem je o takzvaná společná zařízení, což jsou účelové komunikace, vodohospodářská a protierozní opatření nebo krajinné prvky, jako jsou výsadby biocenter, remízků, biokoridorů, mokřadů a podobně,“ vyjmenovala mluvčí SPÚ Lenka Růžková s tím, že se přitom dostane pouze na zhruba polovinu žadatelů.

Výhoda je v tom, že nové prvky chrání proti povodním, pomáhají i v boji se suchem a z často neutěšeného okolí obcí vytvářejí atraktivní lokality. Třeba za kostelem a hřbitovem v Pohořelicích se donedávna rozprostírala nevzhledná plocha.

„Bývala to hrůza, rozmočená zem, nepořádek a komáři. Dnes tam máme nádrž na zadržení vody, remízky, kam se stahuje zvěř, a opravené polní cesty,“ popsal pohořelický starosta Jaroslav Němeček.

Stavba za 16 milionů korun pomohla zlepšit život v obci. „Zemědělci už nám netahají bahno do vesnice a lidé získali hezké místo k procházkám,“ dodal.

Starosta: Nejtěžší je přesvědčit majitele pozemků

Dlouhodobě využívají projektů spojených s pozemkovými úpravami v Dolním Němčí. Vesnice roku 2018 takto získala desítky milionů na proměnu okolní krajiny. Loni dokončili vodní nádrž s lokálním biocentrem, letos zase pětikilometrovou cestu, která obepíná jižní část obce. K tomu se vysázely stovky stromů a keřů.

„V podstatě tak dáváme krajině ráz, jaký měla kdysi. A výsledky jsou vidět. Třeba v současných vedrech máme vodní plochu, která osvěžuje vzduch a v případě potřeby by z ní bylo možné něco čerpat i na zalévání,“ poukázal starosta František Hajdůch.

Podle něj je zásadní, že obec tyto úpravy nemusela financovat ze svého rozpočtu.

„Bylo by to skoro nemožné. Stáli bychom před otázkou, zda pomoci okolní krajině na úkor místních obyvatel. Vždyť potřebujeme opravovat cesty, dělat sítě pro rodinné domy a starat se o obecní majetek,“ řekl starosta.

Nejtěžší je přesvědčit majitele pozemků, aby s úpravami souhlasili. Zahájení pozemkových úprav totiž musejí posvětit.

„Sbírání podpisů je někdy těžké. Mnoho lidí totiž netuší, jaký to má vlastně význam, a brání se tomu,“ dodal Hajdůch.

Za poslední tři roky takto vzniklo na území Zlínského kraje více než dvacet různých staveb. Momentálně se staví například suchá nádrž Dolní Chráště v Otrokovicích směrem na Tlumačov. Vyjde na více než dvacet milionů korun a dokončena má být letos.

„Je navržena jako ochranná nádrž s protipovodňovou funkcí ke snížení povodňových průtoků z koryta toku Habrůvka,“ informovala Růžková.

Na proměně okolí svých bydlišť se navíc v rámci pozemkových úprav podílejí sami občané. Obce i lidé také získají lepší přehled o svém vlastnictví.

„V terénu poznají přesné hranice svých pozemků, mají zajištěný přístup k nim, pozemky jsou upraveny do jim vyhovujících tvarů, mohou na nich lépe hospodařit a zvýší se i jejich tržní cena,“ doplnila mluvčí.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Města rozšiřují nabídku suvenýrů, lidé kupují slamáky, mince i slivovici

Automat v uherskohradišťském infocentru za padesátikorunu nebo za dvě eura...

Města ve Zlínském kraji ve svých infocentrech stále rozšiřují nabídku upomínkových předmětů. V Uherském Hradišti je...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz