Požár v „čunkodomku“ mohly zbrzdit protipožární dveře. Byly prokopnuté

  16:00aktualizováno  16:00
Před dvěma týdny kontrolovali odborníci protipožární dveře v bytovce ve vsetínské místní části Poschla. V úterý, kdy v ní vypukl požár, však byly znovu poničené a nemohly tak zabránit šíření kouře. Proč začalo v takzvaném čunkodomku pro sociálně nepřizpůsobivé hořet, zatím jisté není.

U požáru a následné evakuace lidí zasahovalo větší množství hasičských jednotek. | foto: HZS Zlínského kraje

„Všude byl hustý dým, lidé nemohli dýchat a neměli kudy utéct. Děti házeli z oken, aby je zachránili, dole jsme je chytali do náručí a do peřin,“ vypráví Vojtěch Jano s pohledem upřeným na sousední bytovku.

O tom, že úterní odpoledne ve vsetínské místní části Poschla bylo dramatické, není pochyb. Ještě druhý den ráno jsou lidé, kteří ho prožili, vystrašení. V jedné z montovaných kontejnerových staveb, v nichž žijí výhradně romské rodiny, totiž hořelo a nejméně na několik příštích dnů je neobyvatelná.

Jenomže podle dosavadních výsledků vyšetřování se situace tak vyhrotit nemusela. Hořet začalo na chodbě v prostoru hlavního vstupu do domu. Ten ovšem zároveň slouží jako nouzový a nesmí tam být uloženo nic hořlavého. Když už požár vznikl, stačilo by zavřít protipožární dveře, které jsou v každém z poschodí.

„Před dvěma týdny jsme dělali jejich revizi. Za tu dobu se z nich ztratilo kování, mechanismus na automatické zavírání a některé jsou prokopnuté,“ popsal místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Svůj účel proto splnit nemohly a dlouhé chodby, které se táhnout celým domem, se rychle zaplnily kouřem. Zasáhl všech osmnáct bytů. Situaci pak zcela ovládla panika, v níž lidé skákali a vyhazovali děti z oken horního patra třípodlažního domu.

Zhruba třicet lidí, převážně dětí, převezli záchranáři do nemocnic ve Vsetíně, Valašském Meziříčí a Zlíně. Vesměs proto, že se nadýchali kouře, dva měli poraněný kotník. Ve vsetínské nemocnici skončilo na pozorování sedm dětí, druhý den byli všichni pacienti propuštěni.

Dalších asi padesát lidí převezl hasičský autobus do kulturního zařízení na sídlišti Sychrov, kde zatím radnice zřídila evakuační centrum s lůžky a spacáky. Nikdo tam však nenocoval, všichni se rozešli k příbuzným.

„Protože se o ně nepostarali. Nabídli jim jen čaj, ale ti lidé tady stáli v ponožkách, neměli nic,“ zlobil se Dušan Tulej ze sousední bytovky.

To však vedení města odmítá. „Nabídli jsme nutnou pomoc, kterou potřebovali. Před odjezdem měli možnost jít v doprovodu hasičů do svého bytu. Peníze ani nic jiného jim neshořelo,“ popsal starosta Vsetína Jiří Čunek.

Co přesně začalo hořet jasné není, ve hře však zůstává jak nedbalostní čin, tak i úmysl.

V příštích dnech začne sanace domu. Protože jde o stavbu z mobilních kontejnerů, bude čištění otázkou několika dnů. Stěny jsou omyvatelné, specializovaná firma je tak pouze vydezinfikuje a vyčistí od sazí a kouře.

Takzvané čunkodomky město postavilo v roce 2006, když se rozhodlo zbourat pavlačový dům v centru. V něm žili sociálně nepřizpůsobiví lidé, často s dluhy na nájemném.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Dění kolem zlínské nemocnice mi nepřidalo, říká Vajdák o odchodu do Brna

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Po téměř dvou letech odchází z vedení Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák, který zodpovídal za ekonomiku a provoz. Od...

Vandal navrtal deset třešní, Valašské Meziříčí musí stromy pokácet

Po útoku vandala uschlo ve Valašském Meziříčí deset třešní na ulicích Sokolská...

Deset třešní musí pokácet radnice ve Valašském Meziříčí. Stromy ve dvou ulicích navrtal neznámý vandal, dovnitř pak...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz