„Ukázalo se, že situace už je jiná a provedená opatření nedostačující,“ upozornil Petr Maňásek, který je starostou Lechotic a předsedou Žídelné.
„Jeden poldr nad obcí dokáže zadržet až 120 tisíc kubíků vody, ale ani ten nestačil,“ zdůraznil.
Sazovice jsou po dvou měsících znovu pod vodou. Je to apokalypsa, říká starostka |
V obci bylo při obou posledních povodních zaplaveno 17 domů. Velmi špatná byla situace i v sousedních Sazovicích, kde byl pod vodou opakovaně také sportovní areál.
Podle Maňáska loni protekla obcemi v obou případech stoletá voda, takže statisticky by měl být dalších 200 let klid, ovšem situaci chce řešit. Mikroregion si nechá vyhotovit novou odtokovou studii, která ukáže, kolik vody dokáže území pojmout. Její zpracování má trvat zhruba rok.
„Pak studii srovnáme s daty z loňských povodní,“ předestřel Maňásek. „Vytvoří se i 3D model, do něhož se budou simulovat srážky, aby bylo zřejmé, kde jsou problematická místa a kde je třeba vytvářet opatření, třeba poldry nebo rekonstrukce mostů,“ doplnil.
Zpomalit a zastavit
Studii objedná mikroregion, peníze má poslat Zlínský kraj. Situací se zabývaly všechny zainteresované strany na společné schůzce v sídle Zlínského kraje. Vznikne i pracovní skupina.
„Je to krok, který by měl vést k tomu, že ochráníme majetky obyvatel a obcí, kdyby zase přišla velká voda,“ zmínila starostka Sazovic Michaela Vajdíková. „Protipovodňová opatření je třeba řešit už před naší obcí. Na našem katastru nejsme schopní vodu nikde zachytit. Je třeba zpomalit a nejlépe zastavit masu vody výš, třeba poldry.“
Extrémní povodně 2024 |
Pozemkové úpravy už má osm z devíti obcí mikroregionu Žídelná hotové. Podle Maňáska ale zákon umožňuje provést jednoduché úpravy aktuálně, pokud se týkají protipovodňových opatření.
„Výsledkem budou muset být stovky menších opatření v krajině. Budeme se snažit vytvářet meze či průlehy, aby do každého vhodného místa vsakovala voda a zůstala tam. Poldr to nezachrání,“ uvažuje Maňásek.
Záchytný příkop v Mysločovicích
V okolí jsou aktuálně dva větší a dva menší poldry. Další dva menší by tam podle něj ještě být mohly, pak půjde o více drobnějších zásahů do krajiny. Ukáže studie.
„Zda bude výstupem budování dalších poldrů, není možno nyní předjímat, zafungovat může i celá řada drobnějších opatření v krajině,“ souhlasí krajská radní pro životní prostředí Renata Prchlíková. „Naším cílem je snaha o co možná nejlepší ochranu.“
Po bleskové povodni tekla ulicemi Zlína řeka, v Sazovicích mají zatopené domy![]() |
Opatření v krajině by spadala pod Státní pozemkový úřad ČR, který v současné době řeší záchytný příkop v Mysločovicích a ochranný příkop a poldr v Rackové.
„U žádného technického opatření však nelze zaručit stoprocentní ochranu před extrémními lokálními výkyvy počasí. Vždy se jedná o komplexní soubor činností a opatření, která mají zabránit nebo alespoň zmírnit případné škody,“ konstatovala zástupkyně mluvčí Státního pozemkového úřadu ČR Daria Lagutěnko.
Podle ní se bude i s ohledem na financování každé opatření v mikroregionu Žídelná posuzovat zvlášť. Například podle toho, jestli se v obci pozemkové úpravy už dříve uskutečnily, nebo ještě ne, případně nějaké další vyplynou z odtokové studie.
Povodí upravuje koryta
Opatření mají řešit i propustnost mostů a čistotu koryt toků, aby jimi voda plynula. Jejími správci jsou Lesy ČR a Povodí Moravy, jež také přislíbily součinnost. „Povodí Moravy provádí údržbu vodních toků. Na neupravených úsecích udržuje břehové porosty tak, aby se nestaly překážkou znemožňující plynulý odtok vody při povodni,“ sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
Velká voda může přijít znovu, bojí se starostové a chtějí proti ní další ochranu |
Zástupci Lesů ČR upozornili na to, že někde nelze zvýšit kapacitu koryt, protože jsou příliš blízko domy a silnice, případně obojí, jako v části Sazovic.
„Největším problémem jsou nevhodně umístěné nekapacitní mosty a trubní propustky. V rozlivném území také přibývá zpevněných ploch a nevhodné zástavby, což je záležitostí úřadů a jejich povolování takových staveb,“ sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Podnik po zářijových povodních udělal zabezpečovací práce v Mysločovicích a Sazovicích. Odstranil z potoků zátarasy a dřeviny.
„Mezi obcemi Mysločovice a Sazovice jsme se dohodli na zásahu do břehového porostu vodního toku Racková. Máme zpracovanou projektovou dokumentaci na vyčištění nánosů v tomto vodním toku a jeho levostranném přítoku,“ přiblížila Jouklová.
Krajští silničáři chtějí letos opravit společně s cestou i most v Lechoticích, aby se pod ním prohnalo více vody. Zemědělci, jejichž zástupci na společném setkání scházeli, by zase měli na polích sázet rostliny, které více brání erozi a průtokům vody, takže místo kukuřice třeba obilí.
15. září 2024 |