V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

  17:13aktualizováno  17:13
Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den uzavřít jednu ze základních škol. Jinde byly zaplavené rodinné domy, zahrady, firmy, silnice i pole.

V některých místech sklepa měli ve středu vody po kotníky, jinde i půl metru. Dostala se do šaten i skladu kuchyně základní školy Videčská v Rožnově pod Radhoštěm, a její vedení proto muselo na čtvrtek vyhlásit mimořádné volno.

„Takovou situaci nepamatuji. Povodně nám dělaly problémy i dřív, ale vyučování jsme ještě rušit nemuseli,“ uvedla ředitelka školy Eva Cabáková.

Fotogalerie

Připomněla i zatím největší povodně v novodobé historii, z roku 1997. „Tehdy byla budova zatopená, bylo to ale v červenci, tedy o letních prázdninách,“ dodala.

Škola tak musela najednou varovat rodiče 380 žáků. Využili web školy, města i elektronickou žákovskou knížku. Ve čtvrtek ráno však bylo jasné, že se informace přeci jen nedostala ke všem.

„Pár školáků přišlo, ale s jejich rodiči už jsme se potom domluvili telefonicky a poslali jsme je domů,“ dodala Cabáková.

Největší paseku v Rožnově udělal potok Hážovka, voda se ale do města valila i z okolních strání a lesů. Výsledkem byly zaplavené cesty, firmy a rodinné domy.

„Velké škody bude mít také pivovar. Máme nějaké podemleté komunikace, čerpáme vodu ze sklepů. Město zdarma půjčuje vysoušeče a přistavuje kontejnery na úklid,“ popsal mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Hrozilo i uzavření školy v obci Hovězí

Podobná situace byla na Vsetínsku na mnoha místech, voda škodila v Halenkově, Lužné, Valašské Polance, Ústí u Vsetína a Hovězí.

Tam se ještě ve čtvrtek celý celý den potýkali s ucpávající se splaškovou kanalizací. „Dostává se do ní velké množství vody, kterou hasiči odčerpávají,“ popsal starosta Hovězí Antonín Koňařík.

Zdejším školákům utekly neplánované prázdniny jen o vlásek. Ještě ve středu večer se o uzavření školy uvažovalo, protože je v těsné blízkosti řeky Bečvy. Rozhodla až pátá hodina ranní. „Voda opadla, proto jsme výuku rušit nemuseli,“ potvrdil Koňařík.

Stav v postižených obcích byl dost podobný. Ucpané propustky, příkopy plné vody a nánosy bláta naplaveného z lesů. Na komunikacích ho bylo tolik, že ho museli odvážet pryč.

„Dnes už máme uklizeno, dosoušejí se některé sklepy,“ uvedl ve čtvrtek starosta Ústí Zdeněk Srněnský.

Říčkou Senicí, která zaplavila sklepy zhruba desítky domů, přitom při běžném stavu teče jen minimum vody. Ve středu ale stoupla během dvou tří hodin ze stavu bdělosti na třetí stupeň. Voda stála v zahradách, valila se ven i kanalizací.

Už během středečního odpoledne vydatný déšť ustal a hladina řek a potoků postupně klesala.

V Brumově se báli protržení hráze rybníka

Na Zlínsku zasáhla blesková povodeň především Brumov - Bylnici. V části Sidonie voda znečistila i studny, lidé tak byli odkázaní na cisterny s pitnou vodou. Zatopené domy jsou nejen v Sidonii, ale také ve Štěpánu a Bylnici.

Rozvodnily se malé potůčky, které bývají během roku téměř prázdné, tentokrát ale spadlo během krátké doby tolik vody, že se do koryt nevešla.

Přímo v Brumově hrozilo protržení hráze rybníku.

„Díky hasičům, kteří odčerpávali vodu, se to daří zvládat,“ poděkoval starosta Kamil Macek. „Celá ta situace ale samozřejmě vzbuzuje spoustu emocí,“ dodal.

Potíže řešili i v Otrokovicích. Rozvodněná Dřevnice strhla lešení u opravovaného mostu, který je součástí hlavního tahu. Na místě zasahovali hasiči s člunem, lešení bylo nutné zajistit tak, aby ho voda neodnesla.

Od středečního poledne do půlnoci vyjížděli profesionální hasiči ve Zlínském k víc než dvěma stům událostí. Během čtvrtku už se hladiny řek ustálily na druhém povodňovém stupni, přestože na Valašsku stále pršelo.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by mělo v pátek pršet jen místy a spíše ráno. Obloha bude převážně polojasná, teploty do 22 stupňů.

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Další z rubriky

Holešovská Regata láká na Tublatanku, Tata Bojs či soutěž plavidel

Celkem dvacet netradičních plavidel na lidský pohon zpestřilo víkendový rodinný...

Tisíce návštěvníků zaplní areál zámku a přilehlých zahrad v Holešově, kde se koná devátý ročník rodinného festivalu...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Do Holešova se sjeli recesisti na lodích, Slováci přivezli dvůr na voru

Přehlídka netradičních plavidel na hudebním festivalu Holešovská regata. Na...

Ani na devátém ročníku festivalu Holešovská regata nechyběla divácky oblíbená soutěž netradičních plavidel. Letos kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz