Osmačtyřicetiletá žena ze Zlína byla v šoku, když se na ni obrátila úvěrová společnost s upomínkou, aby uhradila dlužnou částku, která včetně úroků z vyčerpaného úvěru činila 51 tisíc korun.
Jelikož žena neměla tušení, o jaký úvěr se jedná, obrátila se telefonicky na úvěrovou společnost a snažila se vysvětlit, že si žádnou půjčku nebrala. Se svou verzí ovšem nepochodila, proto se obrátila na policii.
„Začala mravenčí práce policistů, prověřování úvěrové karty, plateb u obchodníků, výběrů v bankomatech. Vyšetřovatelé hledali pachatele. Po pár týdnech měli policisté jasno. Mimo jiné díky kamerovému záznamu,“ řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Policisté předvolali třiatřicetiletou ženu ze Zlína, bývalou poštovní doručovatelku, která potvrdila, že doručovala zásilky na velké zlínské sídliště.
„Protože byla ve finanční tísni, navíc v rozvodovém řízení, rozhodla se opatřit si finance nezákonně. Když viděla obálku určenou její známé a opatřenou logem úvěrové společnosti, která byla na pohmat pevná, věděla, že se jedná o úvěrovou kartu,“ poznamenala Kozumplíková.
Když vyčerpala limit, kartu zničila
Pošťačka obálku nedoručila, neoprávněně ji otevřela, kartu aktivovala jménem své známé a otevřela také další zásilku s PIN kódem určenou opět do jiných rukou.
Pomocí několika výběrů v bankomatu a plateb u obchodníků pošťačka vyčerpala téměř celý čtyřicetitisícový limit úvěrové karty, poté ji znehodnotila.
Za trestné činy porušení tajemství dopravovaných zpráv, podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku hrozí doposud netrestané ženě až pětileté vězení.
Podobný případ řešili policisté ve Zlínském kraji také před třemi lety. Poštovní doručovatelka z Uherskobrodska tehdy zpronevěřila peníze, které měla doručovat domů starým lidem. Žena, která se potýkala s nesplacenými dluhy, zfalšovala podpisy několika důchodců a peníze si nechala. Přišla si tak na 21 tisíc korun (více zde).