Auta s pomocí míří do Maďarska, ke sbírce se připojili i zlínští herci

  11:26aktualizováno  11:26
Ve Zlínském kraji vznikají první spontánní humanitární sbírky na pomoc uprchlíkům. Zapotřebí je oblečení, jídlo i hygienické potřeby. Vsetínský zastupitel Michal Berg navíc spustil web, který slouží jako rozcestník lidem a firmám ochotným pomoci.

Zlínský herec Radoslav Šopík přináší dary do sbírky pro syrské uprchlíky. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Z parkoviště za zlínským divadlem vyjíždí auto plně naložené oblečením, hračkami a hygienickými potřebami. Míří do Hodonína, kde si věci převezmou pracovníci komunitního centra, kteří je rozvezou mezi uprchlíky na hranicích Maďarska se Srbskem.

Do spontánní humanitární sbírky se zapojila také velká část zaměstnanců Městského divadla ve Zlíně a řada jejich známých.

Přestože se mezi divadelníky rozšířila zpráva o sbírce prostřednictvím telefonátů a SMS teprve o víkendu, už v úterý dali dohromady tolik věcí, že se do jediného auta nevešly. Další vůz s pomocí tak na jih Moravy vyjel ve středu.

U vrátnice divadla totiž zůstaly ležet desítky tašek s dekami, košilemi, ale i hračkami, toaletním papírem nebo přesnídávkami.

„Nakoupila jsem hroznový cukr a hygienické věci, tedy věci, které potřebují uprchlíci ihned. Spoustu peněz na jejich pořízení mi dali kolegové,“ poznamenala herečka Romana Julinová.

Divadlo chce sbírku zopakovat

Za zorganizováním sbírky stojí její přítelkyně Gabriela Klem Střítežská z Uherského Hradiště, která také první várku věcí do Hodonína odvezla.

„Nemohla jsem žít s pocitem, že nic nedělám,“ vysvětlila.

Do 14 dní chce divadlo sbírku zopakovat. A tentokrát do ní hodlá zapojit také veřejnost. Podstatné informace by se brzy měly objevit na Facebooku a webu divadla.

„Oceníme i auta a řidiče, kteří by byli ochotni pomoct. Náklady na cestu jim uhradíme,“ doplnila Klem Střítežská.

Vsetínský zastupitel založil web

Dodávka plně naložená karimatkami, spacáky, dekami, oblečením a zdravotnickým materiálem vyrazila v úterý přímo do jižního Maďarska také ze Vsetína. Do sbírky vyhlášené dobrovolníky se na začátku týdne zapojily desítky lidí a firem.

Hamé nabízí práci deseti syrským rodinám, láká dělníky i techniky

„Přestože na internetu se vůči uprchlíkům objevuje mnoho negativních reakcí, potěšilo nás, že naživo je realita jiná. Lidé chtějí pomoci,“ vyzdvihl spoluorganizátor sbírky a zastupitel za Koalici pro otevřený Vsetín Michal Berg.

Ten stál také u nedávného zrodu webu pomocuprchlikum.cz, kde se zájemci dozvědí cenné informace o fungujících finančních a materiálních sbírkách, dobrovolnické pomoci a nabídkách práce a bydlení.

Fáma o uprchlících karlovické farníky znepokojila

Prozatím stranou zůstávají charitní organizace i radnice největších měst ve Zlínském kraji. Ve Zlíně, Vsetíně ani Uherském Hradišti momentálně žádnou větší humanitární akci na podporu uprchlíků neplánují.

V Kroměříži je alespoň pro případné uprchlíky přichystáno dočasné zázemí.

„Po dohodě s policií jsme jim schopni poskytnout azyl na 24 hodin, dokud se nezjistí identita uprchlíků,“ sdělila mluvčí radnice Jaroslava Sílešová. Podrobnosti neuvedla.

Zvýšenou aktivitu nevyvíjejí ani regionální farnosti, které k pomoci vyzval v neděli papež František. „Zatím se na nás nikdo neobrátil, navíc jsme malá farnost,“ konstatoval velehradský farář Petr Přádka.

Až deset krátkodobých ubytovacích míst by mohlo uprchlíkům nabídnout pastorační centrum na faře ve Velkých Karlovicích. Farář Rostislav Kršák se však k tomuto scénáři staví spíše skepticky.

„Před dvěma měsíci se u nás navíc objevila fáma, že chci přijmout patnáct uprchlíků. Z dotazů místních jsem vycítil, že jsou takovou možností znepokojeni,“ řekl Kršák.

Naopak nadační fond Generace 21 plánuje přesídlit do Kroměříže až čtyři rodiny uprchlíků z Iráku. Při výběru bude hrát zásadní roli skutečnost, zda jsou křesťané (více zde).

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Kozy, želvy i lama. Valašský park plný zvířat znovu láká děti. A zdarma

Nadšenec ve Valašském Meziříčí po dvou letech nucené odstávky znovu otevřel veřejnosti Fauna park - Dětský ráj. Místo s...

Skláři odlili ruce zlínských studentských vůdců sametové revoluce

Všechny se sehnat nepodařilo. Více než polovina, tedy pětice studentských vůdců sametové revoluce z fakulty...

Oprava nadjezdu v Otrokovicích končí, přetížené křižovatce to ale nepomůže

Kvůli rekonstrukci nadjezdu v Otrokovicích trpí pod návalem aut kvítkovická křižovatka. Práce ve městě skončí začátkem...

Najdete na iDNES.cz