Policisty, kteří připoutali opilou ženu k mříži, soud zprostil obžaloby

  10:55aktualizováno  11:13
Okresní soud v Uherském Hradišti zprostil obžaloby tři místní policisty, kteří připoutali opilou výtržnici k mříži cely. Původní podmíněné tresty zrušil Nejvyšší soud. Muži s prací u policie původně skončili, dva se ale nedávno do služebního poměru vrátili. Rozsudek není pravomocný.

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského soudu, kde čelí obžalobě ze zneužití pravomoci. | foto: Dalibor GlückČTK

Jakub Vychodil a Ondřej Paška původně dostali roční trest podmíněně odložený na zkušební dobu 12 měsíců, Miroslav Vaněk dostal podmíněně rok a půl s odkladem na dva roky.

Vychodil, Paška a Vaněk opilou ženu zadrželi předloni v únoru, protože v panelovém domě ničila výtahové dveře. Test na alkohol ukázal, že v krvi měla dvě promile.

Policisté ji pak na služebně na jedenáct minut připoutali s rukama nahoře k mřížím.

Státní zástupce je obžaloval kvůli tomu, že jejich zásah byl neadekvátní a ponižující, navíc v rozporu se zákonem a morálními zásadami. Policisté se hájili tím, že ženu připoutali, aby si neublížila.

Tresty si vyslechli u uherskohradišťského okresního soudu a potvrdil jim je i krajský soud, Nejvyšší soud ale rozhodnutí loni na podzim zrušil a kauzu tak vrátil na začátek (více čtěte v článku Kauza policistů, kteří připoutali výtržnici k mřížím, se vrací na začátek).

„Nejvyšší soud dospěl k závěru, že ačkoliv jednání obviněných bylo nesprávné, v dané situaci nadbytečné a došlo k porušení vnitřních předpisů a zákona o policii, nedospělo takové intenzity a stupně společenské škodlivosti, aby bylo nutné přistoupit k aplikaci trestního práva,“ uvádělo se v usnesení Nejvyššího soudu, jehož právním názorem byl nyní hradišťský soud vázán.

Policie prověří, zda se muži nedopustili kárného provinění

Státní zástupce Leo Foltýn původně označil zákrok policistů za neadekvátní. Dnes ale navrhl muže zprostit obžaloby, neboť údajně nedošlo k trestnému činu.

V případě Vaňka a Pašky se však podle něj mohlo jednat o kárné provinění. Navrhl proto, aby se věcí zabývaly orgány policie, což samosoudce Jiří Přibyl usnesením povolil.

Obhájci žádali pro své klienty zproštění obžaloby, jejich jednání nepovažovali za protiprávní.

Policista Vaněk byl s rosudkem spokojený. „Jsem rád, že to takhle dopadlo, protože několikrát byl rozsudek, že jsem vinný, tak že jsem nevinný. Ulevilo se mně a myslím, že celé rodině. Takže už se budu jenom smát. Cítím se stále nevinný. Já jsem jednal (v souladu) s právními předpisy, snažil jsem se to udělat podle svého nejlepšího vědomí i svědomí, jak to bylo nejlepší možné, abych jí (poškozené) hlavně neublížil,“ řekl novinářům Vaněk. Zda bude kvůli trestnímu stíhání požadovat finanční satisfakci, odmítl komentovat.

Žena, kterou policisté připoutali, už dříve řekla, že se cítila bezmocná a ponížená. Na dnešní hlavní líčení nepřišla, nedostavila se ani její zmocněnkyně.

Obžalovaní uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila. Soud měl k dispozici videozáznam, který incident zachycuje.

Žena požadovala náhradu nemajetkové újmy ve výši 500 tisíc korun, soud ji s jejím nárokem odkázal na občanskoprávní řízení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz