Policisty, kteří připoutali opilou ženu k mříži, soud zprostil obžaloby

  10:55aktualizováno  11:13
Okresní soud v Uherském Hradišti zprostil obžaloby tři místní policisty, kteří připoutali opilou výtržnici k mříži cely. Původní podmíněné tresty zrušil Nejvyšší soud. Muži s prací u policie původně skončili, dva se ale nedávno do služebního poměru vrátili. Rozsudek není pravomocný.

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského soudu, kde čelí obžalobě ze zneužití pravomoci. | foto: Dalibor GlückČTK

Jakub Vychodil a Ondřej Paška původně dostali roční trest podmíněně odložený na zkušební dobu 12 měsíců, Miroslav Vaněk dostal podmíněně rok a půl s odkladem na dva roky.

Vychodil, Paška a Vaněk opilou ženu zadrželi předloni v únoru, protože v panelovém domě ničila výtahové dveře. Test na alkohol ukázal, že v krvi měla dvě promile.

Policisté ji pak na služebně na jedenáct minut připoutali s rukama nahoře k mřížím.

Státní zástupce je obžaloval kvůli tomu, že jejich zásah byl neadekvátní a ponižující, navíc v rozporu se zákonem a morálními zásadami. Policisté se hájili tím, že ženu připoutali, aby si neublížila.

Tresty si vyslechli u uherskohradišťského okresního soudu a potvrdil jim je i krajský soud, Nejvyšší soud ale rozhodnutí loni na podzim zrušil a kauzu tak vrátil na začátek (více čtěte v článku Kauza policistů, kteří připoutali výtržnici k mřížím, se vrací na začátek).

„Nejvyšší soud dospěl k závěru, že ačkoliv jednání obviněných bylo nesprávné, v dané situaci nadbytečné a došlo k porušení vnitřních předpisů a zákona o policii, nedospělo takové intenzity a stupně společenské škodlivosti, aby bylo nutné přistoupit k aplikaci trestního práva,“ uvádělo se v usnesení Nejvyššího soudu, jehož právním názorem byl nyní hradišťský soud vázán.

Policie prověří, zda se muži nedopustili kárného provinění

Státní zástupce Leo Foltýn původně označil zákrok policistů za neadekvátní. Dnes ale navrhl muže zprostit obžaloby, neboť údajně nedošlo k trestnému činu.

V případě Vaňka a Pašky se však podle něj mohlo jednat o kárné provinění. Navrhl proto, aby se věcí zabývaly orgány policie, což samosoudce Jiří Přibyl usnesením povolil.

Obhájci žádali pro své klienty zproštění obžaloby, jejich jednání nepovažovali za protiprávní.

Policista Vaněk byl s rosudkem spokojený. „Jsem rád, že to takhle dopadlo, protože několikrát byl rozsudek, že jsem vinný, tak že jsem nevinný. Ulevilo se mně a myslím, že celé rodině. Takže už se budu jenom smát. Cítím se stále nevinný. Já jsem jednal (v souladu) s právními předpisy, snažil jsem se to udělat podle svého nejlepšího vědomí i svědomí, jak to bylo nejlepší možné, abych jí (poškozené) hlavně neublížil,“ řekl novinářům Vaněk. Zda bude kvůli trestnímu stíhání požadovat finanční satisfakci, odmítl komentovat.

Žena, kterou policisté připoutali, už dříve řekla, že se cítila bezmocná a ponížená. Na dnešní hlavní líčení nepřišla, nedostavila se ani její zmocněnkyně.

Obžalovaní uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila. Soud měl k dispozici videozáznam, který incident zachycuje.

Žena požadovala náhradu nemajetkové újmy ve výši 500 tisíc korun, soud ji s jejím nárokem odkázal na občanskoprávní řízení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Sparta ještě šanci má, Vítkovice porazila. Boleslav uspěla ve Zlíně

Hráči Sparty se radují z druhého gólu, který dal Lukáš Klimek (vlevo). Vpravo...

Hokejisté Sparty ve čtvrtek na domácím ledě porazili Vítkovice 4:3 a snížili stav série na 1:2. Ještě tak drží šanci na...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Zlínský kraj schválil nové autobusové dopravce, podpisy musí počkat na ÚOHS

Ilustrační snímek

Radní Zlínského kraje schválili výběr nových autobusových dopravců, kteří budou vozit lidi dalších 10 let. Cestující se...

Nakažených salmonelózou už je 67 lidí, všichni měli v nemocnici kuře s rýží

Ilustrační snímek

Kuře s rýží coby oběd z minulého čtvrtka byl zřejmě zdrojem nákazy, která v krajské nemocnici ve Zlíně postihla...

Zlín se dohodl s majiteli dvou buněk, tržiště se příští rok promění

Proměna zlínského tržiště by měla začít v březnu 2020. Zastřešení mělo původně...

Zhruba za rok by měla ve Zlíně konečně začít několik let plánovaná rekonstrukce tržiště Pod Kaštany. Získá moderní...

Najdete na iDNES.cz