Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

  14:44aktualizováno  14:44
Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů tipy na objekty vhodné k vyloupení, informoval pachatele o průběhu vyšetřování a ničil stopy. Žalobce jej viní z celkem 22 skutků se škodou přes pět milionů korun. Moric vinu odmítá.

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně | foto: ČTK

Nyní devětapadesátiletý Moric sloužil u policie třináct let. Do civilu odešel v roce 2014 z kriminálky v Kroměříži, kde se specializoval na majetkovou trestnou činnost. S podsvětím podle státního zástupce spolupracoval poslední dva roky aktivní služby.

„Co je mi kladeno za vinu, se nezakládá na pravdě. Výpočetní technika, co se týká policie, je na takové úrovni, že by ani nebylo možné dostat se do cizích spisů,“ reagoval Moric. „Ostatně nejsem s počítači nijak obratný, ani neumím poslat e-mail,“ hájil se.

Obviněný byl už v roce 2014 (psali jsme o tom v článku Policie obvinila kriminalistu z Kroměřížska, dával podle ní tipy zlodějům). Případ se dostal k soudu až nyní.

Hlavou zlodějského gangu byl podle spisu Karel Glac. Muž, kterého Moric poznal náhodně, když jej zatýkal. Zároveň to ale byl dlouholetý známý ženy, s níž Moric žije. Byli v kontaktu, měli podobně staré děti, navštěvovali se.

Moric podle spisu dostával za informace odměnu mezi deseti a dvaceti procenty z lupu. Při domovní prohlídce se u něj našly i kradené věci. U soudu bývalý kriminalista řekl, že je od Morice koupil, ale že jej nepadlo, že pocházejí z trestné činnosti.

Glac už jeho výpověď nepotvrdí, zemřel při autonehodě v roce 2015.

Nevěřím, že to udělal, říká bývalá kolegyně

U soudu se ale Morice zastala jeho bývalá kolegyně. Odmítla, že by se v souvislosti s ním mluvilo o úniku informací, či že by měl nějaké finanční problémy.

„Byl to srdcař policista. Slušný člověk. Nevěřím, že udělal to, z čeho je obviněn,“ prohlásila u soudu.

Věřit tomu zpočátku nechtěli ani jeho nadřízení. Když zjistili, že mají na oddělení „krtka“ a unikají jim informace, Morice nepodezírali. Považovali ho za schopného operativce a kamaráda.

Když ho ale začali hlídat, zjistili, že se kolem něj množí případy, které se v samém závěru nečekaně zhatily nebo byly odložené a že důvěrné informace „tečou“ stále víc.

Podle státního zástupce Martina Malůše se Moric některých vloupání dokonce sám účastnil.

„Jednal v rozporu s policejní etikou a mravním kodexem. Vzbudil v jiném rozhodnutí zmocnit se cizí věci, poškodit cizí věc, neoprávněně vniknout do objektu za pomoci násilí,“ uvedl žalobce Malůš.

Členové gangu dostali podmínky

Proti bývalému policistovi svědčil i jeden z členů gangu. Uvedl, že se nechal k činu zlákat právě tím, že vloupání jistil policista. Popsal, že díky němu věděli třeba to, kde a jaké je v objektu zabezpečovací zařízení nebo kam je napojené.

Zloději nevynechali ani rodinný dům člověka, který Morice považoval za kamaráda.

„Pětadvacet let jsme byli kamarádi. To vás překvapí. Přišel jsem o zbraň a celoživotní úspory. Rovnou jsem policii řekl, kdo to byl,“ uvedl muž.

Zbraň měl totiž uloženou pod dvojitým dnem skříně, kterou pro něj Moric vyráběl. O falešném dně věděli kromě Morice pouze mužovi dva synové.

S případem souvisí rozsudek Vrchního soudu v Olomouci z října 2016. Dva členy gangu potrestal podmíněnými tresty. většinu činů se jim nepodařilo prokázat (o tehdejším soudu v článku Soud řeší krádeže věcí za 10 milionů, zlodějům dával tipy policista).

Hlavní líčení bude pokračovat 26. dubna.

Podívejte se na zadržení gangu zlodějů z února 2014 (viz též Gang vykrádal po nocích firmy, čtyřmilionová škoda asi ještě poroste):

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Další z rubriky

Kroměříž chystá parkovací dům, 55 milionů spolkne sanace palivových nádrží

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži.

Parkovací dům nedaleko historického centra Kroměříže, na který místní radnice loni nezískala dotaci, se nakonec přece...

Archiv Hanzelky a Zikmunda je také svědectvím o světě, který už neexistuje

Rozhlasových reportáží jen za první cestu napsali Jiří Hanzelka a Miroslav...

Rozsáhlý osobní archiv cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně....

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Najdete na iDNES.cz