Šmejdi často prodávají v Domě kultury v Kroměříži, radnici se to nelíbí

  10:42aktualizováno  10:42
Kroměříž hledá způsob, jak vytlačit z městských prostor pořadatele předváděcích akce, kde penzistům vnucují předražené a nekvalitní výrobky. V krajním případě radnice změní zřizovací listinu městského Domu kultury, který si nepoctiví prodejci loni často pronajímali.

Seniorů podvedených na předváděcích akcích je stále mnoho. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Není možné, abychom na jednu stranu platili za právní pomoc seniorům a na druhou stranu podvodníkům, kteří je do těch potíží dostali, pronajímali městské prostory," zlobí se starostka Daniela Hebnarová.

Jihovýchod Moravy je rájem šmejdů

Ve Zlínském a Jihomoravském kraji našla loni Česká obchodní inspekce při kontrolách předváděcích akcí nejvíc vážných přestupků.

V krajním případě chce sáhnout k tomu, že se od základu změní zřizovací listina Domu kultury. Nově by v ní bylo jasně vyjmenováno, jaké akce se tam pořádat smí či nesmí.

"Teď je tato formulace velmi obecná. Nikoho nenapadlo, že se dostaneme do takových potíží," podotkla Hebnarová.

Ředitel: Nemůžeme hodnotit, jaké má prodejce ceny

V kroměřížském Domě kultury jsou prostory, které se nabízejí ke standardnímu pronájmu a ročně o ně mají zájem stovky lidí. Podle ředitele Domu kultury Jiřího Králíka není možné rozlišit, kdo z žadatelů je poctivý a kdo ne.

"Neřeknou nám, že chtějí prostory, ve kterých by mohli nerušeně podvádět a prodávat předražené věci. Dopředu nemáme žádnou možnost zjistit, jestli ta která firma je šmejd, který porušuje zákon," uvedl Králík.

Běžně si prostory pronajímají pořadatelé bazarů, pojišťováci, podnikatelé, kteří vykupují zlato nebo organizátoři přednášek.

"Kontrolujeme, jestli dodržují podmínky, za kterých si prostory pronajali, tedy jestli neničí vybavení, nekouří nebo jestli zaplatili," vysvětlil Králík.

"Hodnotit, jaké má prodejce ceny, jak se chová k zákazníkům a jestli někoho do něčeho nenutí, to ale nemůžeme," dodal.

Jak odhalit šmejdy?

To potvrzují i jeho kolegové z dalších velkých měst v kraji. Například Klub kultury v Uherském Hradišti ročně odbaví asi pět stovek žádostí o pronájem, a i když jeho pracovníci na čistokrevné "šmejdy" ještě nenarazili, vědí, že by proti nim byli bezmocní.

"Není v našich silách kontrolovat, co se na těch akcích děje. Jediným způsobem, jak se tomu dá předejít, je zrušit pronájmy úplně," mínil zástupce ředitele Jan Zapletal.

Tím ale organizace přijdou o podstatnou část příjmů, což budou muset dorovnat už tak napjaté radniční rozpočty.

O mnoho jednodušší je situace například pro zlínskou radnici. Ta má prostory k pronájmu pouze v Alternativě a v Kongresovém centru.

V první z nich se střídají kulturní akce, jako jsou výstavy či přednášky, za které by se třeba prodej vysavačů schoval jen stěží.

"A Kongresové centrum by pro ně zřejmě bylo příliš luxusní," vysvětlil mluvčí města Zdeněk Dvořák.

O akcích často inspektory informují až oslovení lidé

To, že se prodejní akce nekonají v budovách města, však neznamená, že by se nekonaly vůbec. Stále zůstávají k dispozici salonky v hotelech či restauracích.

Prodejci navíc mění své praktiky a vždy jsou o něco napřed. Povinnost nahlásit akci České obchodní inspekci obcházejí. Nejnověji komplikují práci ČOI ve Zlínském kraji adresné pozvánky, ať už telefonické či písemné.

Prodejci mají totiž k dispozici dlouhé seznamy lidí, kteří už u nich někdy byli, a nebo jejich známých, jejichž kontakty jim zákazníci dali třeba výměnou za drobný dárek. Inspektoři se tak o setkáních vůbec nedozví, pokud je oslovený člověk nevaruje. A právě tady se začíná vyplácet prevence.

"Naštěstí už jsou někteří lidé natolik uvědomělí, že na inspekci zavolají a řeknou, kdy a kde se předváděčka koná. Takto už se podařilo několik akcí ve městě zrušit," poznamenal vedoucí kroměřížského živnostenského úřadu Miroslav Ševčík.

Podle odborníků je prevence jedinou šancí, jak mohou radnice šmejdy z města dostat. Když senioři na předváděcí akci nepřijdou, nemohou odejít podvedeni.

Například v Kroměříži město spolupracuje s Klubem seniorů, pro který promítá dokumenty, pořádá přednášky a varuje lidi. Každou druhou středu v měsíci mohou zklamaní zákazníci využít poradenské služby Sdružení obrany spotřebitelů přímo na živnostenském úřadu.

"I když to děláme už nějakou dobu, stále platí, že naprostá většina lidí, kteří tam přijdou, jsou senioři," posteskl si Ševčík.

Nejčtenější

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

Zlín - Teplice 1:0, v závěru zápasu trefil Janetzký důležitou výhru

Zlínští fotbalisté slaví gól Jakuba Janetzkého (68) proti Teplicím.

Zlínští fotbalisté už potřebovali zabrat. A i hubená domácí výhra 1:0 nad Teplicemi jim po pátém kole Fortuna ligy bude...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Další z rubriky

Kvůli požáru bytu ve Vsetíně evakuovali hasiči třicet lidí z paneláku

Požár bytu ve Vsetíně zaměstnal hasiče v pátek večer (16. srpna 2019).

Šest jednotek hasičů zaměstnal požár bytu v panelovém domě ve Vsetíně v pátek večer. Hasiči z domu evakuovali třicet...

Soše Koželuha korodují šrouby, kovolitec je zkontroluje kamerou

Kovolitec Roman Hvězda z Tečovic se ujal renovace sochy Koželuha. S prací by...

Monumentální socha Koželuha, která stávala v centru Zlína, podstupuje nezbytnou renovaci. Pokud by se neudělala, mohla...

Kryštof, Chinaski, knedlíky a 20 tisíc lidí. Vizovické Trnkobraní začíná

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Přes dvacet kapel a bohatý doprovodný program v čele se soutěží v pojídání švestkových knedlíků nabídne letošní ročník...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz