Hůře na tom má být už jen Karlovarský a Moravskoslezský kraj.
„Není to trend, který bych podporoval,“ reagoval hejtman Radim Holiš. „Naším cílem je, aby se tato čísla nepotvrdila, aby kraj byl atraktivní a lidé z něho neodcházeli.“
Úbytek má být postupný: v roce 2034 by v kraji mělo žít 551 915 lidí, v roce 2054 už jen 495 013. Způsobí to záporný přirozený přírůstek, tedy více zemřelých než narozených. Podíl lidí, kteří mají přes 65 let, se zvýší z 22 na 34 procent. Podíl věkové skupiny 15 až 64 let má z loňských 63 procent klesnout na 54.
Zlín se má rozrůst na sto tisíc obyvatel, to je víc, než kdy měl |
Díky migraci by mělo sice obyvatel po několika letech poklesu přibývat, ale pouze pár set ročně. Ze 44 na 51 let se má v kraji prodloužit průměrný věk a stoupnout má i věk dožití.
Holiš označil pokles za alarmující. A za klíčové pro to, aby se trend otočil, považuje dobrá pracovní místa v kraji a na to navazující služby a bydlení. Neméně důležité je vzdělávání.
„Kraj by měl nejenom vzdělávat, ale také nabízet atraktivní práci. Všechno ostatní pak bude fungovat,“ věří Holiš.
Kraj chce vybudovat novou čtvrť ve Zlíně
Zlínský kraj finančně podporuje Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Chce za to, aby rozšiřovala obory i počty studentů. Za 20 až 25 let by jich podle hejtmana mohl být více než dvojnásobek, tedy 20 tisíc.
V Malenovicích chce současné vedení kraje postavit novou čtvrť, kde by byly firmy, byty, služby. Na další obsazení čeká holešovská průmyslová zóna, k níž už vede dálnice. Současně kraj plánuje nákupy, později i výstavbu bytů.
Kraj rozdá miliony, aby si udržel obyvatele. Polepší si sedm menších měst![]() |
„Musejí se setkat všechny faktory, které to mohou ovlivnit,“ uvažuje Holiš. „Nejde jen o výkon kraje, měst a podnikatelů, ale musí tady být i vůle lidí, které řídí stát, že budou chtít regiony udržet atraktivní a že všechno nepodřídí Praze.“
Naráží na to, že kromě Zlínského kraje by měl pokles potkat většinu dalších krajů. Největší Karlovarský kraj, kde by podle statistiků mohlo ubýt téměř 45 procent obyvatel, o 35 procent lidí by měl být chudší Moravskoslezský kraj. Naopak v Praze má počet obyvatel o více než 40 procent narůst.
„Důležité také bude, jak se bude dařit samotnému městu Zlínu, protože to bude určovat atraktivitu kraje,“ míní Holiš.
Navázat na Baťovy plány
Vedení zlínské radnice aktuálně chystá Strategii Zlín 100, která je zaměřena na to, aby město mělo sto tisíc obyvatel (dnes jich má zhruba 74 tisíc), jak to dříve plánoval Jan Antonín Baťa. Připravuje podklady pro změnu územního plánu, v němž by měly být vymezeny nové plochy pro výstavbu bytů i výrobních firem.
„Pokud chceme, aby Zlín rostl, potřebujeme, aby tady byli lidé. Když tady budou, budou i firmy,“ věří primátor Jiří Korec.
Také podle něho jde o souběh více faktorů, přičemž Zlín by měl sázet na své silné stránky, jimiž jsou bezpečí, zeleň, kvalitní vzdělávání.
Do Zlínského kraje se vracejí rodáci, oceňují výhody života v klidu![]() |
Za další důležitou věc považuje změnu v rozpočtovém určení daní, aby krajská města i kraj dostávaly od státu v přepočtu více peněz na obyvatele. A také porodnost, jež stále klesá. Šance na změnu nepříznivého trendu podle primátora stále existuje.
„Pokud uděláme kroky, které chceme, statistikům se změní podmínky a může to ovlivnit i jejich výpočet,“ naznačil Korec. „Podívejme se, co udělal se Zlínem Baťa. Za firemní kapitál udělal rozvoj města, protože potřeboval kvalitní zaměstnance. Máme to v DNA, ale potřebujeme pro to vytvořit podmínky.“
Město rovněž plánuje výstavbu nové čtvrti. A to u Březnické ulice, kde má vyrůst deset velkých domů s byty, firmami i sportovištěm. Podílet se na tom bude kraj i soukromí investoři. Mluví se o novém ekonomickém srdci kraje, které by mu mělo pomoci k dalšímu rozvoji.
Kraje nemusí nutně růst, míní socioložka
Podle socioložky Lucie Vidovićové z Masarykovy univerzity v Brně jsou investice do pracovních míst, služeb, bydlení či dopravní obslužnosti důležité. Hovoří také o vytváření dojmů, o image krajů, které lákají mladé a chytré lidi.
„Podíl zaměstnaných ve vědě a výzkumu je ve Zlíně poměrně vysoký. A když vás přitáhnou v klíčových dobách vašeho života, tak už třeba zůstanete a založíte si tam rodinu,“ nastínila Vidovićová.
Na druhou stranu podle ní kraje nemusejí jenom růst. Domnívá se, že v nich může žít i menší počet, avšak spokojených lidí.
Zlínu pomůže s rozvojem nová společnost. Postará se o investorské soutěže![]() |
„Je to velmi nepopulární, ale existuje velký koncept nerůstu, který se začíná stále více skloňovat,“ nastínila Vidovićová. „Je to jedna z těch lepších cest.“
To nemusí nutně znamenat zaostalý kraj, ale takový, který je pro všechny, protože poskytuje služby, pracovní místa, má dobré školy, životní prostředí, domovy pro seniory. „Takže, když se tam přestěhujete s babičkou, najdete zaměstnání a babička péči,“ poznamenala Vidovićová.
Holiš s Korcem upozorňují na to, že na počet obyvatel jsou navázané daňové příjmy, takže méně lidí znamená méně peněz. Tudíž i horší služby, pak také menší spokojenost obyvatel.
„Je to spirála, která nemůže skončit dobře,“ obává se Korec. „Je to jako otázka, jestli má smysl, aby divadlo hrálo pro deset lidí. Pokud to zaplatí, tak ano, ale oni to nezaplatí.“
Desítky milionů korun ročně město stojí provoz divadla, filharmonie, dopravního podniku. Kraj zase provozuje nemocnice, domovy pro seniory. „Pro menší množství lidí budeme muset s ohledem na příjmy kraje řadu služeb omezit,“ upozornil Holiš.
Proto je podle něho nutné trend změnit. „Nevzdáme to a budeme bojovat, v dalších padesáti letech nás čeká evoluce,“ věří.
V novém trendu hledejme příležitosti, říká socioložkaMůže se stát, že Zlínský kraj bude mít o třetinu méně obyvatel. Ale současně to pro něho nemusí být tragédie. Tak by se dal stručně shrnout pohled socioložky Lucie Vidovićové z Masarykovy univerzity v Brně. „Pokud bude pokračovat nastolený trend, nezbude nám nic jiného než se s tím smířit. A hledat v tom příležitosti,“ míní Vidovićová. Mohou se naplnit odhady statistiků? Pokud nenastanou, máme počítat s vylidňováním kraje? Co říkáte na srovnání kraje a Prahy? Takže s tím může zamíchat pokrok? Proč mluvíte ve spojení s úbytkem obyvatel o smíření? Takže růst není nezbytný? |