Nový ředitel chce nemocnici v Hradišti vrátit pověst i lidi

  9:53aktualizováno  9:53
Nemocnice v Uherském Hradišti, jediná, která je ve Zlínském kraji bez dluhů, má nové vedení. Ředitel Petr Sládek chce pacienty nalákat na kvalitní lékaře a lidský přístup. Vracejí se do ní i odborníci, kteří předtím odešli.

Ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek. | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Pacienty na Slovácku zřejmě čekají příjemné změny. Jejich neduhy budou řešit odborníci, kteří z nemocnice před časem odešli. Změnit se má i nálada a komunikace v hradišťské nemocnici.

Nemocnice ročně operuje kolem 6,5 tisíce lidí a hospitalizuje jich čtyřikrát tolik. V ambulancích ošetří přes 300 tisíc pacientů a chce přilákat další. Alespoň to tvrdí nový ředitel Petr Sládek.

Primář Kavalec: Návrat jsem nikdy nevylučoval

Primář Petr Kavalec se do Uherského Hradiště vrátil jako první z příznivců akce Děkujeme, odcházíme.

Jaký byl ten návrat po roce?
Vracím se do známého prostředí, ke známým tvářím, zdá se, jako by to bylo jen několik týdnů. Něco nejde vrátit, proto se snažím, jako bych nastoupil na nové pracoviště. Znám většinu personálu, nemocniční počítačový systém pro mne není nový. I paměť telefonních čísel uvnitř nemocnice mi práci zjednodušuje. Z jiného úhlu je situace složitější, neboť jsem byl jmenován i členem představenstva. To je pro mne nové.

Rozmýšlel jste si návrat dlouho?
Rozhodně ne ze dne na den. Pracoval jsem v jiné nemocnici ve kvalitním kolektivu a věnoval se pouze odborné práci. Nikdy jsem návrat do Uherského Hradiště nevylučoval. Podmínkou byla změna ve vedení.

To tedy nakonec rozhodlo?
Je to složitější. Velkou roli hrálo složení představenstva a osoba ředitele. Považuji ho za racionálního, slušného, pracovitého, s velkým kreditem u lékařů. Být jeho spolupracovníkem i podřízeným je pro mne pozitivní motivace.

Jste prvním lékařem, který se na své místo vrátil, je to tak?
Chtěl jsem ovlivnit personální politiku. Odchody profesionálů z nemocnice byly největší chybou předchozího vedení. Jestliže chceme, aby se do nemocnice vraceli lékaři a za nimi přicházeli jejich pacienti, pak jsem cítil potřebu jít příkladem. Za poslední rok jsem v jiném zařízení odoperoval stovky pacientů z hradišťského regionu včetně mnohých zaměstnanců naší nemocnice. Proč by měli jezdit jinam, když svoji nemocnici mají tady? Důvodů, které nakonec rozhodly pro, je ještě více. Je mezi nimi i ryze osobní, očekávali to mí nejbližší přátelé. Důvodů proti bylo méně.

Do jaké doby bude mít ARO svého primáře?
To závisí na ukončení jeho zaměstnání v zahraničí. Tedy o osobě je rozhodnuto a získáme v ní nesmírně kvalitního primáře.

Snažíte se dostat zpět i někdejšího šéfa odborů Petra Vysloužila?
Ano, rentgenolog Vysloužil je vynikající odborník se širokým záběrem diagnostiky včetně počítačové tomografie a magnetické rezonance. Jako chirurg jsem s ním měl vždy ty nejlepší zkušenosti. Navíc v současné době pracuje na pozici primáře v jedné německé nemocnici. Věřím, že zájem je oboustranný a že se na podmínkách jeho návratu dohodneme. Odborná úroveň personálu nemocnice je pro mne, stejně jako pro celé širší vedení jednou z největších priorit.

"Chci, aby lidé měli pocit, že my jsme ta správná nemocnice, která umí léčit a dokáže to lidským způsobem," prohlásil Sládek.

Hradišťskou nemocnici poměrně dobře zná. Před lety byl zástupcem primáře na ORL a náměstkem, pak odešel a otevřel si soukromou ordinaci.

Lékaři v nemocnici by u něho měli najít pochopení, protože vedl okresní pobočku České lékařské komory, která podporovala protestující v akci Děkujeme, odcházíme.

První změny už udělal. Odvolal tři primáře a na jejich místo vrátí ty, kteří kritizovali bývalého šéfa Antonína Karáska a byli aktivní i při lékařských protestech.

Profesionální úroveň

Za Karáska sklidila nemocnice kritiku i od krajských zastupitelů. "Profesionální úroveň tam není taková jako dříve," prohlásil před časem primář plicního oddělení zlínské nemocnice a krajský zastupitel Vladimír Řihák.

Radní pak kritizovaného ředitele Karáska odvolali: situaci prý nezvládal, pacienti jezdili jinam a hrozilo, že z nemocnice odejdou další lékaři.

Karásek s tímto vysvětlením nesouhlasil. "Nemám se za co stydět, svědomí mám čisté."

Nové poměry podpořilo i odvolání některých primářů. "Koncepčně nezapadali do našich plánů," vysvětlil Sládek.

Nového primáře dostala chirurgie, kam se vrátil Petr Kavalec. Výměna nastala i na plicním, které vede Jiří Tihon. Anesteziologii zatím řídí lékař Jan Uhýrek. Na jeho místo se vrátí z rakouské nemocnice někdejší primářka Irena Šnajdrová. "Nemocnice v ní získá nesmírně kvalitního primáře," upozornil Kavalec.

Sládek chce vylepšit zvuk interny

Prověrku čekají i další oddělení. Podle Sládka nemůže dělat primáře jen tak někdo. Lékařský diplom nestačí.

"Nehodnotím lékaře podle jeho erudice, ale komplexně. Tedy jaký lékař celému týmu lépe vyhovuje," zdůraznil Sládek, kterého zajímá, jak kdo své oddělení vede.

Zaměřit se chce na internu, jedno z pěti oddělení, které je pro nemocnici klíčové. "Chci udělat maximum, aby tato oddělení, ale nejen ona, byla vyhledávaná," řekl Sládek.

Nový ředitel v řádech týdnů radikální odvolávání lékařů neplánuje. Připouští však, že kvalitní lékaře chce přibírat dál. Hradišťskou nemocnici totiž po protestní akci Děkujeme, odcházíme opustilo postupně 25 odborníků ze 140. A pokud chce kvalitu péče zvýšit, bude lékaře muset najít.

O pověst nemocnice se bude starat i kraj. "Jak se nové vedení s problémem vyrovná, budeme pochopitelně sledovat," potvrdil krajský náměstek za oblast zdravotnictví a člen dozorčí rady nemocnice Lubomír Nečas.

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

V kraji začala plesová sezona. Na parket lákají hvězdy StarDance i folklor

Krojový ples v obci Bílovice na Uherskohradišťsku.

Ve Zlínském kraji odstartovala plesová sezona. Zvolit lze luxusní akce se známými osobnostmi i venkovské taneční...

Po vlakové revoluci nám přejezd ucpe křižovatku, bojí se v Uherském Brodě

Frekventovaný přejezd přes železniční trať a vlečku v Uherském Brodě.

Lidé v Uherském Brodě se obávají, že kvůli plánovanému nárůstu počtu vlakových spojů ve Zlínském kraji ucpou auta...

Vedení Kroměříže zavedlo hodiny, kdy bude k dispozici lidem

Ilustrační snímek

Každou první středu v měsíci budou členové nejužšího vedení Kroměříže k dispozici občanům města. Vyhradili si na to čas...

Najdete na iDNES.cz