V Jarošovském pivovaru v Uherském Hradišti ze dne na den přišli o 95 procent tržeb. Věří, že výpadek překonají. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Malé pivovary v krizi vsadily na rozvoz, ne všechny ale zřejmě přežijí

  • 7
Pro malé pivovary znamenala vládní opatření obrovský výpadek příjmů. Nad vodou je držely e-shopy, rozvozy a lidé, kteří si kupují lahvové pivo.

Když vláda v březnu znenadání zavřela restaurace a obchody, v Jarošovském pivovaru v Uherském Hradišti zažili šok. Byli uprostřed příprav na sezonu a ležácký sklep měli naplněný pivem.

„Technicky jsme ze dne na den přišli o 95 procent tržeb,“ líčí ředitel pivovaru Miroslav Harašta.

A rozhodně nebyli jediní. Opatření v boji s novým koronavirem dopadla na malé pivovary velmi tvrdě. Nemohly dodávat pivo do hospod či prodejen a nyní je čeká léto bez festivalů a velkých kulturních akcí.

Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně prodávaly malé pivovary až o 60 procent piva méně a třetina z nich nemusí krizi ustát.

„Neznamená to, že zmizí z mapy, ale můžou změnit majitele, protože ten současný to neutáhne,“ myslí si Šuráň.

Vzrostl zájem o lahvové pivo

Ve Zlínském kraji situace tak černě nevypadá. Ve všech zdejších pivovarech, které MF DNES oslovila, věří, že situaci zvládnou.

„V březnu jsme byli v rozpacích, nevědělo se, co bude. Ale věřím, že ten výpadek překonáme,“ míní majitel a sládek pivovaru Zlínský Švec Malenovice Martin Velísek.

Musel přestat dodávat sudy do dvaceti restauračních zařízení, uzavřel vlastní hospodu a zrušil letošní ročník tradičních slavností piva. Na druhou stranu stoupl zájem o lahvová piva.

„Pomohlo tomu i pěkné počasí, lidé mají chuť na pivo. Horší by bylo, kdyby krize nastala v lednu. Sice jsme museli snížit produkci na šedesát procent, ale pokud se to zase nezhorší, tak přežijeme,“ říká Velísek.

Ukázalo se, že výhodu mají podniky, které pivo prodávají zákazníkům napřímo. Například do Pivovaru Záhlinice dokonce zákazníci začali jezdit ještě častěji, protože jim zavřeli oblíbené hospody.

„V tomto případě se nás to vůbec nedotklo. Mnohem hůře na tom jsou minipivovary závislé na hospodách nebo festivalech,“ podotkl sládek František Šmíd.

Mnohem větší starosti mu dělal provoz záhlinické sladovny, která dodává slad řadě podniků.

„Tam nám prodeje spadly na pět až deset procent. Pivovary přestaly vyrábět, některé nezaplatily ani poslední dodávku. Navíc na nás tlačí zemědělci, abychom odebírali ječmeny,“ popsal Šmíd. „Teď jedeme v hlubším debetu, ale situace už se obrací k lepšímu. Zase se začínají hlásit i velké pivovary,“ doplnil.

Minipivovary jsou dražší

Zatímco většina velkých pivovarů musela zásoby likvidovat, sládkové těch menších úspěšně bojovali o záchranu piva. I díky slevám a celorepublikovým internetovým akcím jako „Zachraň pivo“ se podařilo většinu navařeného piva udat.

„Ze začátku to vypadalo špatně, ale lidé nakonec všechno koupili a nic jsme nemuseli vylévat. Navíc se vzedmula vlna solidarity a lidé začali více kupovat piva v lahvích,“ všiml si sládek 1. Selského pivovárku v Kroměříži Tomáš Váňa.

Krize jej přivedla k tomu, že začal pivo zákazníkům rozvážet, což se ukázalo jako dobrý recept. „Je to sice časově náročnější, ale získáváme díky tomu nové zákazníky a hlavně prodáváme,“ sdělil Váňa.

Rozvozy se osvědčily i v Jarošovském pivovaru, kde navíc narychlo zřídili e-shop a vytvořili si nové distribuční kanály, kterými mohou pivo dodávat po celé republice.

Všichni ovšem vítají zejména uvolňování restrikcí. Zahrádky se otevřely minulý týden, do vnitřních prostor restaurací by se hosté měli dostat 25. května.

„Je to světlo na konci tunelu a moc jsme se těšili. Strašně moc nám chybělo zajít si jen tak někam s přáteli a kolegy na pivo,“ dodal Harašta.

Otázkou je, jak se návštěvníci hostinců budou po uvolnění opatření chovat. Budou chodit ve větších počtech? A dají přednost právě regionálním pivům?

„Myslím, že kupní síla trochu poklesne. Nám minipivovarům nenahrává, že máme piva dražší. Velké pivovary navíc patrně budou ztráty dohánět slevovými akcemi,“ uvažuje Váňa.

Zároveň je ale přesvědčen, že většina malých pivovarů se nepoloží. „Mít malý pivovar neznamená, že se stanete milionářem. Je to otázka koníčku a lásky k tomu, co děláte. Provozují je srdcaři, najdou rezervy a budou pokračovat. Pivní scéna se neochudí,“ domnívá se Váňa.

25. března 2020