Spotřeba papíru na úřadech klesá, pomáhají i elektronické tiskopisy

  14:43aktualizováno  14:43
Nejen úřady, ale i výrobní podniky ve Zlínském kraji šetří na papíru a stále více věcí řeší elektronicky. Je to nejen ekologičtější, ale také ekonomičtější. Ušetří tím desítky tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Více než deset tun papíru ušetřily městské úřady ve čtyřech největších městech Zlínského kraje od roku 2013. A když k tomu připočteme krajský úřad a některé firmy, které MF DNES oslovila, jsou úspory ještě výraznější.

Potvrzuje se tak trend, že papír, především formátu A4, nahrazují elektronické formy komunikace.

„Největší úsporu znamenala elektronizace materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva v roce 2017. Meziročně také spotřebu papíru pozitivně ovlivňuje snaha o centralizaci tisku,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

Centralizace tisku znamená, že kopírky a tiskárny nejsou v jednotlivých kancelářích úředníků, ale jedna či dvě na každém patře. I díky tomu kraj snížil spotřebu papíru A4 z téměř 16 tun (6 284 balení po 500 kusech) v roce 2013 na něco málo přes 11 tun (4 620 balení) v minulém roce.

Podobně na tom jsou na zlínské radnici, kde ve stejných letech použili zhruba 16 tun papíru, respektive 11 tun.

Většina úřadů šetří především na tom, že radní a zastupitelé mají podklady k jednání v elektronické podobě. Ve Zlíně však zastupitelé dostávají materiály ještě na papíře, současně tam ale zavádějí zkušební provoz s elektronizací. Kdo ze zastupitelů má zájem, dostane materiály v „moderní“ podobě.

„V polovině roku tento způsob vyhodnotíme. Pokud se osvědčí, zavedeme doručování materiálů v elektronické formě s tím, že by město za tímto účelem poskytlo zastupitelům notebooky či tablety,“ nastínil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Další úspory jsou v rámci chodu radnice. Řada věcí, například žádostí, se nyní řeší elektronicky,“ řekl.

Systematicky se daří snižovat používání papíru i radnici v Kroměříži. Rozdíl v jeho spotřebě je tam mezi lety 2013 a 2018 skoro čtyři tuny. To znamená finanční úsporu přes 50 tisíc korun a také o něco menší ekologickou zátěž.

„Snažíme se snížit vliv činnosti úřadu na životní prostředí, například dlouhodobým snižováním spotřeby kancelářského papíru, vody a elektrické energie. Tím chceme přispět k udržitelnému rozvoji,“ sdělil mluvčí kroměřížského městského úřadu Jan Vondrášek.

„Snižování spotřeby kancelářského papíru se nám daří dosáhnout i přístupem zaměstnanců, kteří tisknou pouze potřebné dokumenty a vždy oboustranně,“ doplnil.

Vsetín nabízí elektronické tiskopisy pro podání

Například ve Vsetíně a v Uherském Hradišti spotřeba papíru meziročně klesá jen mírně, někdy dokonce stoupne. To může být způsobeno i tím, že některým úřadům přibývají kompetence a navíc se do toho promítají volby.

Organizace všech typů voleb leží na radnicích, což způsobuje, že se papíru ve volebních letech spotřebuje více.

Elektronizace dokumentů má však i některé další výhody, například pokud jde o podklady zastupitelům a radním.

„Tento systém je pro nás důležitý i z hlediska ochrany osobních údajů. Někdy se stávalo, že se materiály s osobními údaji ocitly v popelnici, takže mohlo dojít k jejich zneužití,“ zmínila mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.

Ve Vsetíně využívají stále více i elektronické tiskopisy pro podání. Lidé, kteří chtějí stavět rodinný dům, mohou díky systému města UtilityReport bez papírů zjistit, zda se v daném území nachází dopravní nebo technická infrastruktura. A pokud ano, systém sám rozešle vlastníkům hromadnou žádost o vyjádření k připravované stavbě.

„Podařilo se nám dohodnout se Zlínským krajem, že stejně to bude možné využít na území celého kraje,“ podotkla Raszková.

Kancelářským papírem šetří ale i výrobní podniky. Například v potravinářské společnosti Hamé z Kunovic, která spadá pod holding Orkla Foods Česko a Slovensko, snížili jeho spotřebu od roku 2013 o 40 procent.

„Elektronizace je jednoznačným trendem do budoucna. Teoreticky lze elektronicky nahradit veškerou papírovou komunikaci v kancelářích,“ prohlásil mluvčí firmy Petr Kopáček.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Hlavní viník krádeží pohonných hmot v Čepru dostal osmileté vězení

Obžalovaní Pavel Pávek (vlevo) a Marcel Forman u zlínského soudu.

Na osm let poslal zlínský soud do vězení zaměstnance státní společnosti Čepro Pavla Pávka za velké krádeže pohonných...

Do škol se mají vrátit dílny, polovinu nákladů proplatí kraj

pracovní výchova, dílny, pozemky

Zlínský kraj plánuje podpořit školy, které chtějí vyučovat základy řemesel. Ať už v technických dílnách či na školních...

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Najdete na iDNES.cz