Baťův památník bude hotový v říjnu, uvnitř bude mít barvy trikolóry

  10:28aktualizováno  10:28
Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně se dostává do závěrečné fáze. Vzniká skleněný plášť budovy a obnoví se podlahy. Radnice chce atrakci otevřít v říjnu, replika Baťova osudného letadla Junkers má přibýt na jaře.

Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Jan SalačMAFRA

Architektonicky cenný Památník Tomáše Bati ve Zlíně získává svoji původní podobu, v jaké vznikl ve 30. letech minulého století podle návrhu Františka Lydie Gahury.

Většina původních omítek, podlah a konstrukcí zůstává zachována. A co zachránit nejde, je nahrazeno věrnou napodobeninou.

„Rekonstrukce je složitá, protože jsme museli vyrobit přesné repliky skel, což dnes není jednoduché. Náročné bylo zrestaurování ocelových konstrukcí, které nesou prosklenou fasádu. Byly už na mnoha místech rezivé,“ konstatoval Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která přestavbu provádí.

Firma se podle něj snažila zachovat co největší množství původních prvků. „Uvedeme budovu do stavu, v jakém se před zhruba 80 lety otevírala,“ ujistil Stacke.

Pokud jde o skla, na plášti budovy jich bude asi tisíc. Jde o repliky původních, jsou trochu tlustší a kalená, aby byla bezpečnější.

„Ve vyšších patrech není kolem skla žádná ochrana, žádné zábradlí. Každý si na něho bude moci sáhnout, opřít se o něho. Proto musí být pevnější,“ vysvětlil Stacke.

Budova bude mít uvnitř opět barvy trikolóry

Dnes je budova opláštěná z 80 procent a získala zčásti svůj původní charakter. Už dříve dělníci ze střechy odstranili nápis „DŮM UMĚNÍ“, který tam byl desítky let.

Fotogalerie

Výrazně se změnil i interiér budovy. Přestože uvnitř panuje stavební ruch, je dispozičně „čistá“. V hlavním prostoru bude letadlo Junkers, v němž se v roce 1932 zabil Tomáš Baťa.

Zřejmá je také původní červená podlaha. Skrývala se pod vrstvou betonu, na níž byly sedačky v sálu, kde hrávala filharmonie.

Na mnoha místech je ale poškozená, takže na ní bude nová podlaha s tím, že původní zůstane zachovaná.

„Nebylo možné předem zjistit, v jakém bude stavu. Po celém obnažení původní podlahy jsme se rozhodli, že necháme její malou část odkrytou na ukázku, aby ji lidé viděli. Podlahu ve druhém a třetím patře zachováme a nebudeme ji překrývat novou,“ vysvětlil architekt Petr Všetečka, který je autorem obnovy památníku. V patrech byly podlahy překryty linoleem a jsou v lepším stavu.

Podlahy budou červené, sloupy modré a stropy bílé. Barvy trikolóry měla budova uvnitř už při svém vzniku. Ani na sloupech ale nebudou vidět původní omítky, jsou překryté novou.

„Sádrou jsme zakryli kazy. Upravujeme u sloupů jejich tvar, aby z nich byly přesné válce bez nerovností,“ podotkl Všetečka.

Dnes jsou sloupy ještě bílé a hledá se vhodná modrá barva, která by odpovídala té původní, jež se zachovala na průvlacích při bourání původního schodiště.

Bez vzduchotechniky, topení i vody

Z hlavní části památníku vede schodiště, které bylo modro-bílé, do galerie a další rameno ještě výš, třetí patro je také bez příček. Jde o jeden velký prostor, v němž budou expozice tematicky spjaté s památníkem. Postará se o ně kurátor.

„Na náplni se pracuje. Při otevření památníku na konci října bude dočasná, spíše minimalistická a zaměřená na obnovu a výročí republiky. Bude to jedinečná příležitost zažít prostor památníku v jeho čistotě,“ poznamenal zlínský primátor Miroslav Adámek.

Kromě letadla a expozic nebude v budově nic. Ze stropu zmizelo osvětlení, nahradí ho asi 60 stojatých lamp.

„Budou v různých režimech, třeba se slavnostním či běžným osvětlením. V podlaze také bude asi stovka zásuvek. Nikde jinde být nemůžou,“ přiblížil stavbyvedoucí Adam Kučera.

„Jediné rozvody jsou elektrické. Není tady žádná vzduchotechnika, topení, voda. Skla nebudou izolovat, bude to jako skleník,“ doplnil.

Letadlo bude hotové až za rok

Říjnový termín otevření Památníku Tomáše Bati zatím platí. Letadlo v něm ale hned nebude. Nadace Tomáše Bati, která nákup stroje zajišťuje, letos v únoru podepsala smlouvu s olomouckou společností TechProAviation, která ho vyrobí a dodá příští rok na jaře.

„Není v silách žádného našeho výrobce, aby letadlo vyrobil za kratší dobu než za rok,“ řekl ředitel nadace Pavel Velev (viz též Baťův památník se otevře před volbami bez letadla, to přibude až za rok).

Firma vyrobí maketu za necelých šest milionů korun, z toho město dalo 2,8 milionu, o něco méně poskytla rodina Tomáše Bati a zbytek sponzoři.

V letadle nebude motor, bude však mít i palubní desku a nemělo by být poznat, že jde o kopii.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

V Kroměříži vznikne centrum pro žáky s problémy v chování a komunikaci

Ilustrační snímek

Nové Středisko výchovné péče vznikne od září v Kroměříži. Bude součástí Rodinného centra, jež pečuje o ohrožené děti....

Filmaři proměnili zlínský hokejový stadion, z Beranů jsou Vlci

Tomáš Dalecký při natáčení filmu Smečka

Zlínský Zimní stadion Luďka Čajky si vypůjčili filmaři. Režisér Tomáš Polenský v něm natáčí snímek z prostředí...

S knihou mezi keře, v Hulíně mění nevyužívaný dvůr na relaxační zahradu

Dvůr městské knihovny v Hulíně se mění na relaxační zahradu.

Prostor plný zeleně, odpočinkových zákoutí i zajímavých atrakcí vzniká u Městské knihovny v Hulíně. Radnice tu...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz