Baťův památník bude hotový v říjnu, uvnitř bude mít barvy trikolóry

  10:28aktualizováno  10:28
Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně se dostává do závěrečné fáze. Vzniká skleněný plášť budovy a obnoví se podlahy. Radnice chce atrakci otevřít v říjnu, replika Baťova osudného letadla Junkers má přibýt na jaře.

Obnova Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Jan SalačMAFRA

Architektonicky cenný Památník Tomáše Bati ve Zlíně získává svoji původní podobu, v jaké vznikl ve 30. letech minulého století podle návrhu Františka Lydie Gahury.

Většina původních omítek, podlah a konstrukcí zůstává zachována. A co zachránit nejde, je nahrazeno věrnou napodobeninou.

„Rekonstrukce je složitá, protože jsme museli vyrobit přesné repliky skel, což dnes není jednoduché. Náročné bylo zrestaurování ocelových konstrukcí, které nesou prosklenou fasádu. Byly už na mnoha místech rezivé,“ konstatoval Jiří Stacke, předseda představenstva společnosti Zlínstav, která přestavbu provádí.

Firma se podle něj snažila zachovat co největší množství původních prvků. „Uvedeme budovu do stavu, v jakém se před zhruba 80 lety otevírala,“ ujistil Stacke.

Pokud jde o skla, na plášti budovy jich bude asi tisíc. Jde o repliky původních, jsou trochu tlustší a kalená, aby byla bezpečnější.

„Ve vyšších patrech není kolem skla žádná ochrana, žádné zábradlí. Každý si na něho bude moci sáhnout, opřít se o něho. Proto musí být pevnější,“ vysvětlil Stacke.

Budova bude mít uvnitř opět barvy trikolóry

Dnes je budova opláštěná z 80 procent a získala zčásti svůj původní charakter. Už dříve dělníci ze střechy odstranili nápis „DŮM UMĚNÍ“, který tam byl desítky let.

Fotogalerie

Výrazně se změnil i interiér budovy. Přestože uvnitř panuje stavební ruch, je dispozičně „čistá“. V hlavním prostoru bude letadlo Junkers, v němž se v roce 1932 zabil Tomáš Baťa.

Zřejmá je také původní červená podlaha. Skrývala se pod vrstvou betonu, na níž byly sedačky v sálu, kde hrávala filharmonie.

Na mnoha místech je ale poškozená, takže na ní bude nová podlaha s tím, že původní zůstane zachovaná.

„Nebylo možné předem zjistit, v jakém bude stavu. Po celém obnažení původní podlahy jsme se rozhodli, že necháme její malou část odkrytou na ukázku, aby ji lidé viděli. Podlahu ve druhém a třetím patře zachováme a nebudeme ji překrývat novou,“ vysvětlil architekt Petr Všetečka, který je autorem obnovy památníku. V patrech byly podlahy překryty linoleem a jsou v lepším stavu.

Podlahy budou červené, sloupy modré a stropy bílé. Barvy trikolóry měla budova uvnitř už při svém vzniku. Ani na sloupech ale nebudou vidět původní omítky, jsou překryté novou.

„Sádrou jsme zakryli kazy. Upravujeme u sloupů jejich tvar, aby z nich byly přesné válce bez nerovností,“ podotkl Všetečka.

Dnes jsou sloupy ještě bílé a hledá se vhodná modrá barva, která by odpovídala té původní, jež se zachovala na průvlacích při bourání původního schodiště.

Bez vzduchotechniky, topení i vody

Z hlavní části památníku vede schodiště, které bylo modro-bílé, do galerie a další rameno ještě výš, třetí patro je také bez příček. Jde o jeden velký prostor, v němž budou expozice tematicky spjaté s památníkem. Postará se o ně kurátor.

„Na náplni se pracuje. Při otevření památníku na konci října bude dočasná, spíše minimalistická a zaměřená na obnovu a výročí republiky. Bude to jedinečná příležitost zažít prostor památníku v jeho čistotě,“ poznamenal zlínský primátor Miroslav Adámek.

Kromě letadla a expozic nebude v budově nic. Ze stropu zmizelo osvětlení, nahradí ho asi 60 stojatých lamp.

„Budou v různých režimech, třeba se slavnostním či běžným osvětlením. V podlaze také bude asi stovka zásuvek. Nikde jinde být nemůžou,“ přiblížil stavbyvedoucí Adam Kučera.

„Jediné rozvody jsou elektrické. Není tady žádná vzduchotechnika, topení, voda. Skla nebudou izolovat, bude to jako skleník,“ doplnil.

Letadlo bude hotové až za rok

Říjnový termín otevření Památníku Tomáše Bati zatím platí. Letadlo v něm ale hned nebude. Nadace Tomáše Bati, která nákup stroje zajišťuje, letos v únoru podepsala smlouvu s olomouckou společností TechProAviation, která ho vyrobí a dodá příští rok na jaře.

„Není v silách žádného našeho výrobce, aby letadlo vyrobil za kratší dobu než za rok,“ řekl ředitel nadace Pavel Velev (viz též Baťův památník se otevře před volbami bez letadla, to přibude až za rok).

Firma vyrobí maketu za necelých šest milionů korun, z toho město dalo 2,8 milionu, o něco méně poskytla rodina Tomáše Bati a zbytek sponzoři.

V letadle nebude motor, bude však mít i palubní desku a nemělo by být poznat, že jde o kopii.

Autor:

Nejčtenější

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

Další z rubriky

Na Kroměřížsku hořel rodinný dům, majitel utrpěl popáleniny

Pět jednotek hasičů zasahovalo v noci na sobotu u požáru domu v Bystřici pod...

Pět jednotek hasičů vyjíždělo na Kroměřížsku chvíli po deváté hodině v pátek večer k požáru rodinného domu. Majitele...

V kraji začala plesová sezona. Na parket lákají hvězdy StarDance i folklor

Krojový ples v obci Bílovice na Uherskohradišťsku.

Ve Zlínském kraji odstartovala plesová sezona. Zvolit lze luxusní akce se známými osobnostmi i venkovské taneční...

Jezte méně masa, vyzývá lidi organizátorka vegetariánské zabijačky

Vegetariánská zabíjačka jako opravdová nevypadá

Tatarák z pohanky, prejt z fazolek adzuki, škvarková pomazánka bez škvarků i falešná zabijačková polévka se v sobotu...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz