Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Zchátralou budovu soudu nebourejte, žádají památkáři zlínskou radnici

  6:43
Památkářům se nelíbí záměr Zlína zbourat budovu bývalého soudu v centru města. Přitom jen o pár set metrů dál přímo v památkové zóně firma Cream likviduje tři baťovské stavby.

Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Je to paradoxní situace, která vedení zlínské radnice nedělá radost. Už dva roky se marně snaží prodat chátrající budovu bývalého soudu v centru Zlína a aby se jí to konečně podařilo, chce pro budoucího investora vyřídit demoliční výměr.

Velmi pravděpodobně však při tom narazí na odpor památkářů, kteří se chystají přes tři sta let starou stavbu podrobně prozkoumat. A už teď vědí o jejích částech, které jsou cenné.

"Kdyby se budova odstranila, byla by to škoda. Bude dobře, když zůstane stát," tvrdí Radim Vrla z Národního památkového ústavu v Kroměříži, který povede stavebně historický průzkum.

Problémy se soudem

Jako by pro zlínskou radnici byl bývalý soud zakletý. Když ji chtěla v roce 2010 koupit v dražbě, těsně ji přeplatil podnikatel Jan Varmuža. Pak však vyšlo najevo, že dle zákona z roku 1991 budova patří městu (více zde).
Od té doby se město snaží budovu prodat. Zatím marně. Nabídku 11 milionů korun od developerské společnosti Fastav, která je i hlavním sponzorem zlínského fotbalového klubu, radní odmítli, zdála se jim příliš nízká (více zde).
Potíž je však v tom, že budova je ze tří stran obklopena pásy ploch (skoro 400 metrů čtverečních), jež patří firmě Eko-Unibau. V jejím představenstvu sedí například exposlanec za ODS a bývalý zlínský primátor Tomáš Úlehla. Tvrdí, že jen formálně (více zde).
Bez pozemků je mnohamilionová investice zřejmě nesmyslná. Získat je od majitele však není snadné, jak zjistilo vedení Zlína. "Nemá smysl investovat do nemovitosti, která je obklopena za tří stran cizími pozemky. Koupi budovy jsme proto podmínili dohodou s jejich majitelem," sdělil už dříve jednatel Fastavu Vlastimil Fabík.

Teprve na jeho základě památkáři vysloví definitivní stanovisko. Magistrát ale už tuší, jaké bude. "Máme pocit, že bourání nepodpoří," obává se náměstek primátora Aleš Dufek.

"Město by si pak budovu muselo nechat a vymyslet způsob, jak ji využít v souladu se stanoviskem památkářů. Mohla by tam být třeba restaurace," doplnil.

V baťovském areálu se bourá

Situace je paradoxní v tom, že bývalý soud nestojí v památkové zóně, ale v sousedství chráněného zámku. Přitom opodál v památkově chráněném baťovském areálu firma Cream likviduje tři tovární budovy, jež mají podle odborníků velkou hodnotu (více o bourání čtěte zde).

I v tomto případě byli památkáři proti, ale majitel si prosadil svou díky posudku uvádějícím, že stavby jsou v havarijním stavu a musejí jít k zemi.

"Kdybychom měli taky takový posudek, možná demoliční výměr získáme," naznačil Dufek.

Radnice vlastní asi tři roky staré statické posouzení, na základě kterého udělala nejnutnější úpravy, aby budovu zabezpečila. Stálo ji to zhruba čtvrt milionu korun. Cream naproti tomu nechal stavby řadu let bez pomoci chátrat a hodlá místo nich postavit velké obchodní centrum.

"Kolem denně procházejí stovky lidí a my nemůžeme riskovat jejich ohrožení," vysvětloval při demolici ředitel společnosti Cream Martin Jarolím.

Radnice touto cestou jít nehodlá, rozhodnutí památkářů bude respektovat. "Kdybychom to neudělali, byl by to pro lidi špatný příklad," podotkl Dufek.

Hodnotné klenby ve sklepích

Podle odborníků z památkového ústavu se jedná o dobrou architekturu z 20. let minulého století, kdy byla budova přestavěna z měšťanského pivovaru na soud. Právě klenby ve sklepích, jež jsou ještě památkou na pivovar, jsou nejhodnotnější.

"Objekt působí zpustle a devastuje ho nevzhledná přístavba, ale hlavní průčelí domu je poměrně zachovalé. Jde o kvalitní doplněk moderní zlínské architektury," přiblížil Vrla.

S návrhem na stavebně historický průzkum přišli sami památkáři, město by si ho ale muselo v rámci demolice také vyřídit. Jeho výsledek bude klíčový. Verdikt památkářů poslouží jako podklad pro rozhodnutí odboru kultury magistrátu, jenž se bude k demolici také vyjadřovat.

"Je to stejný příběh, jaký se týká bouraných budov v baťovském areálu," poznamenala vedoucí odboru kultury Kateřina Pešatová.

Jaký konec bude mít, zatím není jasné. Pešatová připomněla, že památkáři byli před nedávnem proti vybudování hřiště u 1. základní školy ve Zlíně. Chtěli tam mít trávu. Škola si ale s pomocí radnice svůj záměr prosadila.

Pro město by ale byla v případě soudu stopka od památkářů dvojnásobnou komplikací: přibyly by mu totiž další rozlehlé prostory, pro něž by muselo hledat využití. Momentálně už takto řeší právě sousední zámek a stavbu, v níž sídlila knihovna.

Z pivovaru se stal soud

Samotná historie budovy soudu je zajímavá. Ve své původní podobě přečkala celou první světovou válku. Krátce po ní radní tehdejšího Zlína hledali vhodné prostory pro zřízení okresního soudu.

Městská rada projevila nejprve zájem o zlínský zámek, ale jeho majitel Štěpán Haupt, který se prodeji všemožně bránil, nabídl radnici v roce 1921 ke koupi právě budovu bývalého pivovaru. Cena byla 165 tisíc korun.

V letech 1921 až 1923 pak došlo k přestavbě budovy na okresní soud. Zakázka v hodnotě 715 410 korun byla zadána zlínské stavební firmě Winkler a Jarcovják.

Koncem roku 2003 se okresní soud přestěhoval do nových prostor ve Zlíně Loukách. Budova bývalého pivovaru poblíž zámku v centru města je tak v současné době bez využití a pomalu chátrá.

Budova bývalého soudu se nachází v centru Zlína nedaleko náměstí Míru.

Budova bývalého soudu se nachází v centru Zlína nedaleko náměstí Míru.

Autor:
  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Zbytky z kapra nevyhazovat. Zlínští vědci z nich chtějí vyrábět želatinu

Zbytky ryby, kterou si Češi dávají na štědrovečerní večeři, většinou skončí v koši. Vědci z Fakulty technologické...

Ovce v Beskydech napadají vlci, stáda chrání vysoké sítě a elektřina

Ochránci přírody z rožnovského spolku Salamandr si musejí v posledních letech zvykat na to, že se na východní Moravě...

Nejsem nekritický uctívač Babiše, říká nový starosta Kroměříže

Právník Tomáš Opatrný vedl kandidátku ANO, která ovládla komunální volby v Kroměříži a po nich postavil do čela města....

Uherskohradišťskému Jarošovu pomůže obchvat, auta odkloní na dálnici D55

Zástupci Uherského Hradiště a Starého Města se s představiteli Zlínského kraje shodli na potřebě postavit obchvat,...

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....