Zlínská základní škola nese jméno po už zesnulém Emilu Zátopkovi, padesátileté výročí sportovních tříd přijede ve čtvrtek oslavit i jeho manželka Dana.

Zlínská základní škola nese jméno po už zesnulém Emilu Zátopkovi, padesátileté výročí sportovních tříd přijede ve čtvrtek oslavit i jeho manželka Dana. | foto: Profimedia.cz

Renomované sportovní třídy na Zátopkově škole ve Zlíně slaví půlstoletí

  • 0
Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně před padesáti lety otevřela první sportovní třídy. Princip jejich fungování si ověřila na plavcích, později přizvala atlety a v roce 1974 i hokejisty. Absolventi školy patří mezi sportovní elitu. Zatímco ale dřív přispíval na podchycení talentů stát, dnes jsou finanční nároky na rodičích.

Školní rok 1963/1964 začal pro 1. základní školu ve Zlíně naprosto mimořádně. Vůbec poprvé v historii, která sahá až do dob Tomáše Bati, otevřela sportovní třídy.

Dorazí i Dana Zátopková

Na čtvrtek připravila škola slavnostní akademii k 50. výročí existence sportovních tříd. Pozvání do Kongresového centra ve Zlíně přijala řada absolventů včetně Tomáše Dvořáka, Petra Čajánka a Daniela Málka. Nejčestnější místo však bude patřit Daně Zátopkové. Školu zná, před 13 lety dala souhlas s tím, aby používala jméno jejího manžela, a osobně tehdy zahájila školní rok.

„Začínalo se s plaveckými třídami, později se přidali atleti a o desetiletí mladší jsou třídy hokejové,“ popsal současný ředitel školy, která dnes nese jméno Emila Zátopka, Lubomír Vývoda.

Na tyto sporty se škola soustředí i dnes, zároveň však dokáže podpořit i nadané sportovce z jiných odvětví. „Umíme naplánovat výuku tak, aby žáci zvládali tréninky ve svých klubech. Těm nejlepším sestavíme individuální plán,“ popsal Vývoda.

Za půl století existence prošli sportovními třídami olympijští vítězové, světoví šampioni i mistři Evropy.

Ze 22 členů mužstva posledních mistrů hokejové extraligy, týmu PSG Zlín, se jich chodbami školy prohánělo 15.

Sportovní třídy v 60. letech minulého století zřizovalo ministerstvo školství, a co bylo podstatné, také jim přispívalo na vybavení nebo sportovní soustředění. To už dnes neplatí.

Antonín Stavjaňa. Dvojnásobný mistr světa v hokeji slavil čtyři tituly se Vsetínem, ve Zlíně získal bronz. Po skončení kariéry trénuje, nyní vede Nitru.

Roman Hamrlík. Olympijský vítěz z Nagana před rokem ukončil kariéru. V NHL odehrál 1 395 zápasů, z Čechů jich víc zvládl pouze Jaromír Jágr.

Roman Čechmánek. Olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa vyhrál se Vsetínem pět titulů, prosadil se i v NHL. V současnosti má ve Zlíně pivovar

Petr Čajánek Trojnásobný mistr světa a miláček zlínského publika dovedl tým v letošním roce k vysněnému titulu. Působil v NHL a také v KHL.

Karel Rachůnek. Hokejový mistr světa získal světový titul také v in-line hokeji, působil v Rusku i v NHL. V září 2011 tragicky zahynul při letecké havárii.

Petr Zámorský Zástupce mladé hokejové generace výrazně přispěl k jarnímu titulu Zlína. Nyní patří slavnému týmu NHL New York Rangers.

Tomáš Dvořák Trojnásobný mistr světa v desetiboji a bývalý světový rekordman má i olympijský bronz. Nyní působí jako šéftrenér atletické reprezentace.

Daniel Málek. Prsařský mistr Evropy byl na olympiádě v Sydney 2000 dvakrát pátý, což je české plavecké maximum na hrách. Působí jako realitní makléř.

Marcela Kubalčíková. Mnohonásobná plavecká mistryně republiky a česká rekordmanka startovala na olympiádě v Sydney. Působí na zlínské univerzitě.

Ivo Benda. Dlouholetý český reprezentant a mnohonásobný mistr republiky dnes vede zlínský plavecký klub. Zároveň je šéfem české pobočky firmy Greiner.

Nikola Tomečková-Brejchová. Juniorská vicemistryně Evropy v oštěpu skončila na olympiádě v Aténách 2004 čtvrtá. Čtvrtá byla i na mistrovství světa. Kariéru ukončila v roce 2008.

Jana Komrsková. Dvojnásobná účastnice olympijských her zůstala na vrcholných akcích dvakrát těsně pod stupni vítězů. Specializovala se na přeskok.

„Na začátku 90. let jsme dostali od ministerstva poděkování a podpora skončila,“ řekl bývalý ředitel školy František Hnízdil.

Dnes tak sport dětí dotují rodiče, částečně i sponzoři. Škola žákům organizuje čas tak, aby všechno bez potíží zvládli.

Že se učí matematiku na zimním stadionu, v místnosti vedle ledové plochy, nikoho z malých hokejistů nepřekvapí.

„Je téměř zázrak, že se nám podařilo sportovní třídy udržet. Ještě se musí zapracovat na návaznosti mezi přípravkami, základní a střední školou,“ uvažoval Zdeněk Čech, někdejší hlavní trenér hokejistů. Jinak totiž budou sportovní naděje odcházet ze Zlína.

Co ale všechny kantory a trenéry těší po půl století nejvíc? „Že se do školy vracejí děti našich absolventů. To je důkaz, že měli školu rádi,“ mínila Věra Zelinková, která měla ve škole na starosti plavce.

Jejími hodinami ale prošli i další sportovci. „Třeba na Martina Hamrlíka vzpomínám ráda. Je pořád stejný, už jako kluk byl bavič,“ vyprávěla, zatímco její kolega s pobaveným úsměvem přikyvoval.

„Většinu jsem měl v tělocviku a některé jsem vyloženě špatně odhadl. Říkal jsem jim, že jsou porcelánové panenky, ale pak překvapili a já je nadšeně sledoval, jak hrají extraligu,“ přiznal Hnízdil.