Otrokovice odmítly změnit územní plán kvůli odblokování pozemků

  17:45aktualizováno  17:45
Zastupitelé Otrokovic na Zlínsku neschválili změnu územního plánu, díky níž by se mohly odblokovat pozemky Pavla a Milana Gregůrkových a jejich manželek. Následně by je od nich pro další rozšíření provozu koupila společnost Lapp, která se zabývá výrobou kabelů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

V lokalitě u firmy u hlavního příjezdu do města od Zlína se totiž nachází biocentrum a má sloužit pro přírodní ekosystém, takže se tam nemůže stavět.

Někteří zastupitelé, mezi nimiž byli i tehdejší starosta Jaroslav Budek a tehdejší místostarosta Jiří Veselý, slíbili na společném jednání loni na podzim před komunálními volbami změnu těchto pozemků na plochy pro výrobu.

Mělo to být výměnou za to, že Gregůrkovi smění jiné pozemky se silničáři, aby se mohlo konečně začít s dostavbou dálničního obchvatu města.

Nově složené zastupitelstvo ale změnu územního plánu neschválilo. „Nevyhověli jsme žádosti firmy Lapp. Kdybychom přemístili biocentrum podle jejich návrhu, zasáhlo by do pozemků soukromých fyzických a právnických osob,“ podotkla starostka Hana Večerková z hnutí ANO, která u loňské dohody nebyla.

Město si nechalo zpracovat takzvanou technickou pomoc od společnosti Arvita, z níž podle starostky vyplývá, že neexistuje žádná možnost, jak biocentrum přesunout pouze na pozemky města a státu. „Kdyby tato možnost byla, se změnou územního plánu bychom souhlasili,“ sdělila Večerková.

Společnost Lapp prostřednictvím Pavla Slámy, který v ní má na starosti investice, už před hlasováním sdělila, že pokud se jí nepodaří pozemky Gregůrkových získat, začne je hledat v jiných evropských zemích. Nicméně zamítnutí změny územního planu nemusí být definitivní tečkou za její snahou. Příští týden v úterý se ještě setkají zástupci Lappu a města.

„Nechci říkat, co budeme předkládat na této schůzce. Hodláme ale pokračovat v tom, co bylo dohodnuto, i když vlastně začínáme znovu,“ naznačil Sláma.

Na radnici před hlasováním poslal žádost, aby byl návrh na změnu územního plánu stažený z programu zastupitelů a mohl se projednat až po plánovaném setkání s vedením města. S tím však neuspěl. „Rozhodnutí zastupitelů nám nevyhovuje, nebyly dodrženy dohody,“ zmínil Sláma.

Podle současného i minulého vedení radnice ovšem žádné řešení aktuálně neexistuje. „Jedinou možnost vidím v tom, že se najde varianta, která se dotkne co nejméně soukromých vlastníků, a firma se s nimi pokusí dohodnout na odkupu jejich pozemků,“ řekl zastupitel a bývalý starosta Budek, který byl zvolený za ANO.

Autor:

Nejčtenější

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Trpišovský po porážce: Změny nám neprospívají, Zlín je noční můra

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský sleduje hru svých svěřenců ve Zlíně.

Za statečný výkon na Stamford Bridge pršela na jeho družinu ze všech stran chvála. Tři dny po zápase s Chelsea však...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Ve Zlíně vznikne nový ateliér, filmaři chtějí lákat i zahraniční produkce

Plánovaná podoba nového ateliéru firmy IS Produkce v areálu zlínských filmových...

V areálu zlínských filmových ateliérů na Kudlově vyroste do tří let nová budova. Svůj vlastní ateliér tady chce za 40...

Celníci pomohli laxním přístupem lihové mafii, viní trojici obžaloba

Obžalovaní celníci Petr Bor, Zdeněk Kolínek a Ladislav Smolík.

Okresní soud ve Zlíně začal projednávat případ tří celníků, kteří jsou obžalovaní, že svou liknavostí usnadnili kšefty...

Část nadjezdu v Otrokovicích úplně zmizela, auta tudy projedou až v září

Oprava nadjezdu v Otrokovicích potrvá až do září.

Otrokovický nadjezd ke čtvrti Baťov vypadá, jako by ho dělníci právě stavěli. Přitom jde o jeho generální opravu....

Najdete na iDNES.cz