Část nadjezdu v Otrokovicích úplně zmizela, auta tudy projedou až v září

  16:54aktualizováno  16:54
Otrokovický nadjezd ke čtvrti Baťov vypadá, jako by ho dělníci právě stavěli. Přitom jde o jeho generální opravu. Poslední část, kde se stavba napojovala na cestu, je odbouraná. Místo vozovky je v zemi díra. I to ukazuje na skutečnost, že stavební zásah je opravdu zásadní. Nadjezd by měl vydržet bez oprav dalšího půl století.

„Nosná konstrukce i spodní stavba nadjezdu byly v havarijním stavu. Muselo dojít ke kompletnímu odbourání mostního vybavení až na nosnou konstrukci,“ popsal hlavní stavbyvedoucí Bohdan Petura.

To znamená, že na pilířích jsou jenom nosníky, do kterých navíc zatékalo, takže se musejí také opravit. Půjde o taková opatření, aby se nosníky odvodnily a udělala se důkladná kontrola nosné výztuže a betonu. Tomu se říká diagnostika.

„Musíme zjistit, v jaké kondici je výztuž. Odbourání části mostu a provedení diagnostiky je v současnosti běžnou praxí,“ líčí Petura.

Pod nadjezdem vede železniční rychlostní koridor Přerov–Břeclav. Během oprav, které začaly v polovině února a skončí v říjnu, na něm opakovaně musejí být výluky, při kterých vlaky nahrazují autobusy. Všechny jsou většinou několikadenní.

Fotogalerie

„První mimořádná neplánovaná výluka musela nastat, když jsme zjistili, že kotevní výztuž říms chodníku mostu byla zkorodovaná. Oprava začala na poslední chvíli,“ upozornil Petura.

Už dříve z mostu opadávala omítka a po rozebrání nadjezdu se ukázalo, že problémy jsou také uvnitř. Nicméně v polovině září, tedy měsíc před úplným ukončením prací, by se po něm mělo zase jezdit.

Předtím se na něho položí všechny potřebné vrstvy, včetně izolace a asfaltu, nainstaluje zábradlí a přibudou chodníky. Zesílí se rovněž podpěry a udělají sanační práce podhledu mostu. „V současné době je stavba v časovém plánu a všechno postupuje podle stanoveného harmonogramu,“ podotkl Erik Štábl z odboru rozvoje otrokovické radnice.

Po dokončení prací se řidičům konečně uleví a budou moci po nadjezdu zase jezdit. „Oprav cest je ve městě v poslední době příliš. Ale doufám, že potom od nich budeme mít na několik let pokoj,“ reagoval tamější obyvatel Miloš Novák.

Právě kvůli mizernému stavu byl nadjezd uzavřený úplně, jinak opravit nešel (viz též Z nadjezdu v Otrokovicích padá omítka, od jara bude sedm měsíců uzavřený).

Velká oprava poprvé po půl století

Lidé z Baťova tak musejí využívat objízdné trasy kolem Štěrkoviště nebo pneumatikárny Continental Barum. Tady se však v dopravních špičkách tvoří často kolony ve směru ke křižovatce ve Kvítkovicích, která takový nápor aut nezvládá pojmout.

„Tam bývají problémy vždycky, kvítkovická křižovatka je problematická. Oprava nadjezdu ale nekomplikuje ještě více dopravu přes centrum města. Nedostáváme žádné stížnosti obyvatel,“ shrnula otrokovická starostka Hana Večerková.

„Most k Baťovu se téměř padesát let zásadně neopravoval, proto byl v havarijním stavu. A když jsme měli možnost získat dotaci, pustili jsme se do oprav,“ doplnila. Kolem 100 milionů korun poskytl Státní fond dopravní infrastruktury.

Řidiči si ale ani po ukončení prací neoddechnou na dlouho. Radnice chce společně se silničáři začít chystat proměnu křižovatky na výjezdu z města směrem na Tlumačov. Právě na ni ústí nadjezd, který je teď uzavřený. Na místě má vzniknout kruhová křižovatka, jež by měla být přehlednější a bezpečnější. Nezačalo by se s ní ale dříve než na konci roku 2021.

Do té doby budou dělníci na opačné straně Otrokovic stavět druhou část dálničního obchvatu města, s nímž začali loni na podzim.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

Zedník ze Slavičína se proměnil na dělníka nebe, konce války se nedočkal

Jaroslav Šála se narodil 10. května 1914.

Člen legendární 310. československé stíhací perutě RAF Jaroslav Šála zemřel po sestřelení nad kanálem La Manche. Podle...

Za zneužití školaček čeká muže místo podmínky pětileté vězení

Ilustrační snímek

Mimořádné snížení trestu pod spodní hranici sazby zamítl odvolací soud v případu znásilnění, pohlavního zneužívání a...

Najdete na iDNES.cz